Najväčšiu katastrofu v dejinách amerického námorníctva prežilo 317 ľudí, dnes ich zostalo už len dvadsať. Jedným z nich je 92-ročný Edgar Harrell, námorník z lode USS Indianapolis, ktorú v roku 1945 poslali na dno Tichého oceánu japonské torpéda.
Kedy ste nastúpili do vojenskej služby?
V roku 1943. Pamätám si, ako ma otec odprevadil na autobusovú stanicu, kde sme sa rozlúčili. Mal som devätnásť. Bolo to ťažké, opustil som rodičov, súrodencov aj dievča, ktoré sa mi páčilo. Ale službu vlasti som považoval za česť. Mal som vo zvyku počúvať v rádiu správy z bojísk a mal som pocit, že Japonci sa každú chvíľu vylodia na plážach Kalifornie. V mojej naivnej mladíckej mysli sa všetky tie tichomorské ostrovy zdali veľmi blízko. Vravel som si: Japoncov musíme zastaviť!
Prečo ste si vybrali námorníctvo?
Po bitke pri Midway som sa dobrovoľne prihlásil v presvedčení, že môj domov a moja rodina sú v nebezpečenstve. Poslali ma do námornej akadémie, vedel som, že budem slúžiť na nejakej veľkej americkej lodi.
Boli ste dobrým plavcom?
Áno, vyrastal som pri rieke Tennessee, kde sa naučil plávať azda každý. Ale mne to trvalo štyri a pol dňa. Ha!

Od začiatku ste slúžili na USS Indianapolis?
Nalodil som sa hneď po ukončení námorníckej školy na začiatku roku 1944. Na palube USS Indianapolis som sa zúčastnil na námorných bitkách vo Filipínskom mori, v bojoch o ostrovy Saipan, Tinian a Guam, neskôr Iwodžimu a Okinawu.
Zo San Francisca vyplávala USS Indianapolis v júli 1945 s tajným nákladom na ostrov Tinian. Tušili ste, čo veziete?
Vôbec. Vedeli sme, že je to niečo špeciálne, ale o atómovej bombe sme v tom čase ani nechyrovali. Na palube pribudli dvaja noví pasažieri – kapitán Nolan a major Furman. Pôsobili dosť nervózne. Až o niekoľko týždňov sme sa dozvedeli, že to neboli vojenskí dôstojníci, ale skôr vedci, ktorí pracovali na tajnom projekte, aj to, že sme viezli komponenty prvých atómových bômb a obohatený urán v hodnote asi tristo miliónov dolárov.

Aký mal byť ďalší osud USS Indianapolis, keby sa nepotopila?
Mali sme byť súčasťou plánovanej invázie na japonské ostrovy v novembri 1945, ku ktorej však nedošlo.
Vedeli ste, že vám na ceste z Guamu na Leyte hrozí nebezpečenstvo?
Boli sme závislí od informácií námorníctva, ale nechali nás v štichu.
Čo ste robili v čase, keď na loď zaútočila japonská ponorka veliteľa Hašimota, spali ste?