BRATISLAVA. Pri príležitosti oslobodenia najväčšieho koncentračného tábora v Auschwitzi Červenou armádou v roku 1945 si v piatok pripomíname Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu.
Informoval o tom tlačový odbor ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí.

Valné zhromaždenie OSN vyhlásilo tento deň po šesťdesiatich rokoch za pamätný. "Slovenská republika pristupuje s plnou vážnosťou ku všetkým iniciatívam, ktorých cieľom je trvalo si pripomínať hrôzy druhej svetovej vojny a osobitne utrpenie miliónov obetí holokaustu," uviedol odbor.
Slovensko podľa rezortu diplomacie aktívne participuje na práci Medzinárodnej aliancie pre pripomínanie si holokaustu, ktorá sa zaoberá aj vzdelávaním a výskumom.
"Minulý rok vznikla stála expozícia Múzea holokaustu v Seredi, ktorá sa nachádza priamo v priestoroch bývalého pracovného a koncentračného tábora. Počas niekoľkomesačného sprístupnenia expozíciu navštívilo viac ako 11 400 návštevníkov, z čoho prevažnú časť tvorili žiaci a študenti," dodalo ministerstvo diplomacie.

Zároveň zdôraznilo, že vláda si obzvlášť v súčasnosti uvedomuje dôležitosť a aktuálnosť pripomínania si historických udalostí a zlyhaní, ktoré viedli k vojnovému šialenstvu a najväčšej tragédii v dejinách ľudstva.
Zľahčovať radikálne názory je nebezpečné
Zľahčovanie a akceptovanie radikálnych názorov vychádzajúcich už aj z úst parlamentných politikov je pre našu krajinu veľmi nebezpečný jav.
Osobnosti politického a spoločenského života by sa mali ozvať a zastať sa tých, ktorí sa stávajú terčom nenávisti.
Vyhlásil to predseda vládneho Mosta-Híd Béla Bugár a jeho podpredsedníčka a ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská .
"Strana Most-Híd bude naďalej vystupovať proti prejavom fašizmu, extrémizmu, xenofóbie, rasizmu či diskriminácie rôzneho druhu. Považujeme to za našu povinnosť aj voči všetkým tým, ktorých pamiatku si dnes pripomíname," píše sa v stanovisku Mosta-Híd.
Bugárovci odmietajú súčasné pokusy o relativizáciu nacistických zločinov páchaných na židovskom obyvateľstve krajín okupovanej Európy, ako aj snahu popierať holokaust vôbec. Upozorňujú, že sa to deje aj v parlamente a nikto za to nie je potrestaný.
"Bohužiaľ, nie sú to len ojedinelé a pomýlené výkriky zopár osôb, ale programový a cielený pokus zmeniť politické a spoločenské pomery v našej krajine," zdôrazňuje Most-Híd a pripomína svoje kroky v boji s extrémizmom. Poukazuje na protiextrémistický balík z dielne ministerky Žitňanskej. Meniť zákony však podľa strany nestačí.
"Rovnako dôležité je, aby sa osobnosti politického a spoločenského života dokázali verejne ozvať a zastať sa tých, ktorí sa stávajú terčom nenávisti," uzatvára Most-Híd.