Agentúrnu správu sme nahradili autorským textom.
BRATISLAVA. Bývalá slovenská premiérka Iveta Radičová sa oficiálne zriekla ocenenia Zlatý Biatec, ktoré dostala od združenia Neformálne ekonomické fórum Hospodársky klub.
Informovalo o tom Centrum pre otvorenú politiku.
Dôvodom je vyhlásenie klubu k migrácii, ktoré je plné konšpiračných teórií.
„Je neprijateľné, aby sa pod takúto zmes obsahových absurdít, mäteže faktov a posplietaných nelogických, kvázisúvislostí ktokoľvek podpísal,“ povedala Radičová.
Vyhlásenie podpísal aj prezident Policajného zboru Tibor Gašpar. Predvolal si ho preto aj prezident Andrej Kiska.
Cena sa odovzdáva od roku 1992 a v minulosti šlo o prestížnu anketu, ktorú spravodajsky pokrývali printové médiá aj televízie. Dnes už záujem o ňu upadá a správy o ocenených zverejňujú len spravodajské agentúry.

Ocenení boli Bezák aj Kukan
Ocenenie dostalo už viac ako 250 ľudí. Patrí medzi nich napríklad Róbert Bezák, Radoslav Procházka či Milan Šikula, riaditeľ Ekonomického ústavu SAV. Niektorí si cenu s vďakou prevzali, iní ju úplne odignorovali.
Eduard Kukan, ktorý si cenu prevzal v roku 2001, hovorí, že vtedy v tom nevidel problém.
„Vtedy som nemal pocit, že by sa činnosť tohto klubu vyvíjala nejakým podozrivým smerom,“ povedal Kukan.
Dodal, že kauzu okolo Gašpara a konšpirácií sleduje, ale dokument klubu zatiaľ nečítal, pretože bol v Bruseli. „Prečítam si to a potom sa rozhodnem, čo budem so svojim Zlatým Biatecom robiť,“ povedal Kukan.
Za svoje podnikateľské úspechy Biatec získala aj Lýdia Eckhardt v roku 1996, ktorá kauzu nesleduje a cenu sa vrátiť nechystá.
„Veľmi si vážim toto ocenenie a že si ma vtedy vybrali,“ povedala Eckhardt.
Ocenenie dostal aj samotný Tibor Gašpar či šéf SNS Andrej Danko, ktorý sa od klubu dištancoval.

Biatec dostali Merkelová aj Putin
Hospodársky klub odovzdáva ocenenia aj zahraničným osobnostiam. Tradične v anketách viedol napríklad ruský prezident Vladimír Putin.
Ten začal dominovať aj nedávno vzniknutej kategórii Svetová osobnosť mieru a bezpečnosti.
Spolu s ním sa vysoko umiestňoval aj čínsky prezident Si Ťin-pching. Obe krajiny pritom okupujú územia okolitých krajín.
Paradoxne sa v roku 2012 laureátkou stala aj nemecká kancelárka Angela Merkelová „za neúnavnú snahu o trvácnosť Európskej únie, o pevnosť eurozóny a o pokračovanie celoeurópskej integrácie“.
Dnes Merkelovú v konšpiračnom vyhlásení klub kritizuje. „Už dnes však pociťujú vaši občania peklo vašich rozhodnutí,“ píše sa v texte.

Beata
Balogová
