BRATISLAVA. Drony vybavené špičkovou kamerou či fotoaparátom sú veľmi obľúbené a na Slovensku ich podľa odhadov odborníkov môže byť viac ako tisíc.
Premiér Robert Fico zo Smeru sa v novembri 2014 posťažoval, že ho niekto neustále pomocou helikoptéry s kamerou špehuje v jeho luxusnom byte v bratislavskej rezidencii Bonaparte.
„Čo ma chcú vidieť v trenírkach?“ pýtal sa vtedy rozhorčený Fico v televízii TA3.
Aj preto vydal Dopravný úrad v roku 2015 nové pravidlá na používanie dronov. Najdôležitejším je, že každé bezpilotné lietadlo vybavené kamerou či fotoaparátom musí majiteľ úradu nahlásiť.
Zákon akékoľvek snímkovanie krajiny považuje za výkon leteckých prác. Poplatok za povolenie na takúto činnosť je 600 eur.
Každý rekreačný používateľ dronov by mal teda za svoju hračku zaplatiť po kúpe ďalšie veľké peniaze. Po viac ako roku však povinnosti spojené s prevádzkou dronov spĺňa len zlomok ich majiteľov.

Porušovanie zákona nikto nerieši
Presný počet dronov na Slovensku nie je známy. Najväčší predajcovia, ako sú napríklad obchody Alza či Datart, za uplynulé dva roky predali stovky bezpilotných lietadiel, na ktoré sa nové predpisy vzťahujú.
200 eur
pokút udelil doteraz Dopravný úrad. Na Slovensku pritom lietajú stovky neprihlásených dronov.
„Dopravný úrad v súčasnosti eviduje 81 lietadiel spôsobilých lietať bez pilota,“ napísala hovorkyňa úradu Eva Oravcová.
Úrad rozbehol len deväť správnych konaní pre porušenie pravidiel lietania s dronmi a dal iba šesť pokút spolu za 200 eur.
Oravcová tvrdí, že právomoci, ktoré úrad má, mu neumožňujú regulovať predaj dronov.