BRATISLAVA. Napriek vyhláseniu dvadsiatich šiestich špičkových právnikov a sudcov, že Mečiarove amnestie sa dajú zrušiť ústavným zákonom, poslanci koaličného Smeru a SNS zrejme na začínajúcej sa schôdzi parlamentu nepodporia opozičný návrh na ich zrušenie.
Svoju podporu podmieňujú súhlasným stanoviskom Ústavného súdu SR. Jeho výklad podľa hovorkyne SNS strany Júlie Kollárovej považujú za „jedinú právnu autoritu“, ktorá môže záväzne posúdiť, či je možné amnestie zrušiť.
Návrh na ich posúdenie však súdu zatiaľ nepodali, hoci téma opäť žije od októbrového pohrebu exprezidenta Michala Kováča.

Bývalý mečiarovec sa spolieha na kolegu v Smere
Na decembrovej schôdzi za zrušenie amnestií, ktoré zabraňujú potrestať vinníkov v prípade zavlečenia Michala Kováča mladšieho, hlasovala opozícia aj poslanci koaličného Mosta-Híd.
Smer aj SNS sa hlasovania zdržali. Opozícia pri tom upozorňovala, že Smer založili ľudia blízki HZDS Vladimíra Mečiara.
Na februárovej schôdzi, kde poslanci definitívne rozhodnú, či ich zrušia, už bude potrebných 90 hlasov. Extrémisti z ĽSNS navyše podmienili hlasovanie na tejto schôdzi zrušením milosti, ktorú udelil v kauze Technopol exprezident Michal Kováč.
Predseda Smeru a premiér Robert Fico dlhodobo tvrdí, že zrušenie amnestií nie je z právneho hľadiska možné. Odborníci na právo však v spoločnom vyhlásení píšu, že zrušenie amnestií formou ústavného zákona sa dá a vyzýva politikov, aby ho podporili.

Poslanecký klub Smeru bude výzvu signatárov aj to, ako zahlasujú riešiť v utorok pred rokovaním parlamentu. Poslanec Smeru a bývalý člen Mečiarovho HZDS Dušan Jarjabek hovorí, že každý právny názor musia oponovať iní právnici.