BRATISLAVA. Kresťanskí demokrati považovali, považujú a stále budú považovať udelenie tzv. Mečiarových amnestií z roku 1998 za traumatizujúcu udalosť v dejinách Slovenska, uvádza sa v stanovisku, ktoré agentúre SITA poskytol hovorca KDH Stano Župa.
Táto strana preto víta pondelkové vyhlásenie 26 renomovaných odborníkov z oblasti práva, ktorí sa vyslovili za zrušenie Mečiarových amnestií.

Zrušenie navrhlo už šesťkrát
Významné osobnosti ústavného a trestného práva aj iných právnych odvetví si myslia, že v právnom štáte takéto zrušenie amnestií je legálnym a legitímnym prostriedkom.
Slovenská republika by takýmto krokom podľa nich poskytla účinnú ochranu základným právam obetí amnestovaných skutkov a plnila by svoje medzinárodné záväzky.
Mečiarove amnestie zabraňujú v trestom stíhaní páchateľov zodpovedných za vraždu Róberta Remiáša a za únos a zavlečenie syna prezidenta Michala Kováča do zahraničia, pripomína KDH, ktoré v Národnej rade Slovenskej republiky navrhlo zrušenie Mečiarových amnestií už šesťkrát.
„Považujeme to za jediný spôsob, ako sa môže slovenská spoločnosť vyrovnať so svojou nedávnou minulosťou a ako dosiahnuť potrestanie osôb, ktoré v tomto období hrubo zneužívali politickú moc a priviedli Slovensko do medzinárodnej izolácie,“ zdôrazňuje sa vo vyhlásení.

Poslancov vyzývajú k schváleniu
Kresťanskí demokrati preto opätovne vyzývajú poslancov Národnej rady SR, aby schválili ústavný zákon o zrušení Mečiarových amnestií, o ktorom budú rozhodovať na najbližšej schôdzi.
„V právnom štáte je možné a prípustné prekonať rozhodnutie ústavného súdu jedine zmenou ústavy alebo schválením ústavného zákona. Tento postup predstavuje zásah ústavodarnej moci, ktorá je najvyššou mocou v štáte a patrí ľudu, ktorý je zvrchovaným vládcom štátu. Pri súčasnom nastavení nášho právneho poriadku sa môže ústavodarná moc občanov vykonať len tak, že sa v ich mene uznesú ich slobodne zvolení zástupcovia na ústavnom zákone. Uvedený postup je úplne legitímny a bol použitý opakovane aj v ústavnom systéme Slovenskej republiky," zdôraznili právnici v pondelok vo vyhlásení.
Rešpektovanie záväzkov
Osobnosti pripomínajú, že Slovensko koncom roku 2014 ratifikovalo Medzinárodný dohovor o ochrane všetkých osôb pred nedobrovoľným zmiznutím z roku 2006.
Podľa tejto medzinárodnej zmluvy, ktorá ma prednosť pred zákonmi, a na ktorú sa vzťahuje ústavou formulovaná povinnosť Slovenskej republiky rešpektovať svoje medzinárodné záväzky, máme záväzok prijať potrebné opatrenia na zabránenie činom, ktoré maria vedenie vyšetrovania a na potrestanie činov únosu, ktorých sa dopustili zástupcovia štátu.
Vznik tohto medzinárodného záväzku má zásadný význam a vnáša nový pohľad na otázku zrušenia amnestií, ktorý tu pri minulých pokusoch nebol, upozorňujú vo vyhlásení.