BRATISLAVA. Poslanci Národnej rady Slovenskej republiky (NR SR) v utorok prelomili veto prezidenta a opätovne schválili novelu zákona o slobode náboženskej viery a postavení cirkví a náboženských spoločností, ktorou sa zvýši minimálny počet plnoletých členov pre registráciu cirkvi alebo náboženskej spoločnosti z 20-tisíc na 50-tisíc členov. Zákon podporilo 103 poslancov.
Podľa predkladateľov je cieľom novely zákona eliminovať špekulatívne registrácie údajných cirkví a náboženských spoločností za účelom získania finančných príspevkov od štátu.

Novela zákona
Národniari navrhli zvýšiť pre registráciu cirkvi alebo náboženskej spoločnosti minimálny počet ich plnoletých členov z 20-tisíc na 50-tisíc.
„Cirkvi a náboženské spoločnosti môžu v Slovenskej republike de iure aj de facto slobodne pôsobiť, pričom štát obmedzuje ich pôsobenie jedine rešpektovaním právneho poriadku,“ uviedol Tibor Bernaťák (SNS). Dodal, že registráciou na Ministerstve kultúry SR získavajú tieto cirkvi mnohé výhody, napríklad môžu žiadať štát o finančné príspevky na platy svojich duchovných, na prevádzku cirkevných škôl či vyučovanie náboženstva na štátnych školách.
„Tento štát má ale legitímne právo určiť registračné podmienky, ktoré spĺňajú tie subjekty, ktorých vieru vyznáva nie zanedbateľný počet občanov Slovenskej republiky,“ povedal Bernaťák.
Bernaťák poukázal na to, že podľa Ústavného súdu (ÚS) SR slovenská ústava pri ustanovovaní podmienok na udelenie statusu právnickej osoby cirkvám a náboženským spoločnostiam vytvára zákonodarcovi priestor pre možnosť uplatnenia značnej miery uváženia.
„Stav, že určitá cirkev alebo náboženská spoločnosť nie je registrovaná, neznamená ani neimplikuje skutočnosť, že príslušníci takýchto zoskupení sú obmedzovaní v samotnej podstate práva na slobodu svojho vyznania a to v jeho prejave,“ uviedol Bernaťák. Doplnil, že podľa ÚS nejde o podmienku, ktorá by zasahovala do tejto slobody.
SNS však nechce touto novelou obmedziť nikoho náboženskú slobodu, pretože je to základné ľudské právo každého človeka.

Kiskovo veto
Prezident Andrej Kiska vrátil parlamentu novelu zákona o slobode náboženskej viery a postavení cirkví a náboženských spoločností, ktorú parlament prijal 30. novembra. Poslancom navrhol, aby pri opätovnom prerokovaní zákon odmietli ako celok.
Ako dôvod prezident uviedol, že novela neprimerane zasahuje do základných práv a slobôd garantovaných Ústavou SR.
Pokiaľ ide o vrátenú novelu, Kiska v odôvodnení pripomína, že deklarovaným cieľom novely malo byť podľa predkladateľov eliminovať špekulatívne registrácie údajných cirkví a náboženských spoločností” s cieľom získať finančné príspevky od štátu. V mene toho schválený zákon zvýšil minimálny počet plnoletých členov pre registráciu cirkvi alebo náboženskej spoločnosti z 20-tisíc na 50-tisíc členov.
Koalícia s prezidentom nesúhlasí, opozícia sa s Kiskovými výhradami stotožňuje. Ondrej Dostál z SaS upozorňuje, že novela z dielne SNS obmedzuje náboženskú slobodu aj moslimov. "Proti nim je tento zákon namierený, hoci v dôvodovej správe o tom nie je ani slovo,“ uviedol Dostál.
Nezaradený poslanec Zsolt Simon varuje pred uplatňovaním kolektívnej viny. „Tento zákon je zlý preto, že predpokladá princíp kolektívnej viny. Apelujem na to, aby sme do zákonov nezapracovávali tento princíp,“ uviedol v diskusii Simon, podľa ktorého na Slovenku nie je taká veľká moslimská komunita, aby krajinu ohrozovala. Poukázal aj na prísnu azylovú politiku Slovenska.
Ďalší opozičný poslanec Peter Pčolinský zo Sme rodina nesúhlasí a koaličného návrhu sa zastal. „Tento zákon pomôže tomu, aby sa zabránilo vzniku rôznych spolkov a cirkví, narážam aj na moslimov. Urobím všetko pre to, aby takéto niečo na Slovensku nikdy nevzniklo,“ reagoval Pčolinský.
Poukázal na Viedeň, kde podľa jeho slov si napríklad Afganci obsadili územie okolo vlakovej stanice. „Myslím, že tento zákon môže pomôcť tomu, aby sa nám tu negrupovali rôzne zoskupenia, ktoré s kultúrou Európy nemajú nič spoločné,“ doplnil.
Islamská nadácia: Zákon o cirkvách ide proti duchu doby
Pre náboženskú slobodu na Slovensku je podľa predsedu Islamskej nadácie na Slovensku Mohamada S. Hasnu smutný deň. Reagoval tak na to, že parlament prelomil prezidentovo veto a schválili novelu zákona o slobode náboženskej viery a postavení cirkví a náboženských spoločností.
"Schválený protimoslimský zákon nielen, že ide proti duchu doby, ale právne znevýhodňuje a organizačne komplikuje život moslimov žijúcich na území SR. Poľutovaniahodný je však i fakt, že registrované cirkvi a náboženské spoločnosti sa nezastali práv moslimskej obce a premárnili tak šancu urobiť morálne správu vec," uviedol Hasna.
Stanovisko poskytla Islamská nadácia na Slovensku.
Neprimeraný zásah
Podľa prezidenta predkladatelia nepreukázali, že riziko podvodov pri registrácii nových cirkví alebo náboženských spoločností sa zvyšuje.
Zásah do základných práv a slobôd garantovaných ústavou považuje hlava štátu za neprimeraný aj preto, lebo podmienku 50-tisíc členov podľa posledného sčítania ľudu na Slovensku plnia len štyri z 18 v minulosti registrovaných cirkví a náboženských spoločností.
Táto podmienka je zároveň neprimeraná aj pri porovnaní so zákonnými úpravami v iných členských krajinách EÚ.