BRATISLAVA. Aj prípad údajného atentátu lampou na sudcu Štefana Harabina ukzauje, ako v praxi funguje elitná policajná jednotka Národná kriminálna agentúra.
V máji minulého roka počas prestávky disciplinárneho pojednávania s Harabinom spadol na miesto, kde predtým sedel, kryt lampy. Bývalý predseda Najvyššieho súdu okamžite prišiel s podozrením, že išlo o pokus o atentát a vyhlásil, že sa bojí o život. Žiadal ochranku pre seba aj svoju rodinu.
Začiatkom januára začal vyšetrovateľ NAKA trestné stíhanie pre obzvlášť závažný zločin pokusu o úkladnú vraždu. Jeho kolega z agentúry pritom vlani Harabinovo trestné oznámenie odmietol.
V utorok bol Harabin vypovedať na policajnom prezídiu. Polícia do uzávierky neodpovedala, či získala nové dôkazy.

Podozrenie z úkladnej vraždy
Elitným policajtom zákon presne vymedzil trestné činy, ktorými by sa mali zaoberať. Patria k nim aj úkladné vraždy.
„Doposiaľ neznámy páchateľ v doposiaľ nezistenom čase doposiaľ nezisteným spôsobom manipuloval so skleným krytom svietidla v úmysle usmrtiť Štefana Harabina,“ zdôvodnil vyšetrovateľ, prečo začína trestné stíhanie. Či bol na lampe čerstvo zotretý prach, odtlačky prstov, škrabance po nástroji alebo podobne, nespresnil.
Bývalý vyšetrovateľ a právnik Peter Vačok tvrdí, že na trestný čin vraždy musí existovať dôvodné podozrenie, že niekto chcel niekoho iného usmrtiť.