BRATISLAVA. Poslanci Národnej rady Igor Matovič (OĽaNO-NOVA), Milan Mazurek a Stanislav Mizík (obaja ĽSNS) sa za svoje údajne hanlivé výroky v pléne neospravedlnili.
Mali tak urobiť v stredu v úvode druhého dňa 12. parlamentnej schôdze. Poslancom tak hrozí pokuta tisíc eur.
Matovič na rokovaní chýbal, ospravedlnil sa z neho. "Mal som naliehavé pracovné povinnosti, uprednostnil som ľudí," vysvetlil svoju rannú neúčasť v pléne na stredajšej tlačovej konferencii v parlamente, na ktorej hovoril o kauze vysokých cien energií.
Predpokladá, že keď nemal priestor dnes ráno (1. februára, pozn. red.), vytvoria mu nový. "Využijem ten priestor, keď mi ho vytvoria," poznamenal.
Danko ospravedlnenku Matoviča neuzná
Predseda parlamentu Andrej Danko Matovičovu neúčasť neospravedlní. Ako povedala riaditeľka Odboru komunikácie s médiami a verejnosťou Kancelárie Národnej rady Zuzana Čižmáriková, Matovič sa totiž v stredu celý čas v budove parlamentu pohyboval.
„Predseda NR SR preto nemôže ospravedlniť Igora Matoviča pre naliehavé pracovné povinnosti, ako svoje ospravedlnenie zdôvodnil,“ povedala.
Poslancovi za absencie hrozí, že mu bude odobratý plat. Za dve absencie 50 percent platu. Za štyri absencie celý plat.
Absencia sa vzťahuje nielen na rokovanie pléna parlamentu, ale aj rokovanie výborov. Neúčasti sa rátajú za celé štvorročné volebné obdobie. V Matovičovom prípade ide o prvú absenciu.

Ospravedlnenie adresovali Dankovi
“Dnes išlo o to, aby ste slušne povedali 'prepáčte'. Ale vy ste to zneužili na svoju propagandu.
„
Mazurek a Mizík v pléne vystúpili, ale neospravedlnili sa za svoje výroky o islame. Za tými si stoja.
Svoju formu ospravedlnenia adresovali predsedovi parlamentu Andrejovi Dankovi (SNS), ktorý na poslancov dal podnet.
Označili ho za obhajcu islamu a ospravedlnili sa mu za to, ak sa ho dotkli ich výroky o islame.
Podpredseda parlamentu Andrej Hrnčiar (Most-Híd) poslancov ĽSNS napomenul. "Zneužili ste priestor na ospravedlnenie na obhajobu toho, za čo ste sa mali ospravedlniť," reagoval Hrnčiar, ktorý viedol na začiatku dňa schôdzu.

Za výrokmi si stoja
Matovič sa mal ospravedlniť za to, že prirovnal situáciu opozičných poslancov v parlamente k situácii Židov v koncentračných táboroch. Tvrdí, že už to v pléne urobil priamo počas vystúpenia, v ktorom použil toto prirovnanie.
"Slovenskí Židia sa týmto výrokom necítia dotknutí, možno ho niektorí považujú za nevhodný. Ale ja som sa už ospravedlnil priamo v rokovacej sále," povedal. Podľa Rašiho by však takéto gesto nemalo byť ničím výnimočným v situácii, ak sa výroky niekoho dotknú.
Mazurek a Mizík sa mali ospravedlniť za to, že islam nazvali "krutým, odporným a neľudským politickým systémom" a "satansko-pedofilným dielom diabla".
Kotlebovci od začiatku vyhlasovali, že za svojimi výrokmi si stoja.

Hrnčiar: Treba okresať poslaneckú imunitu
Koalícia by sa asi mala reálne začať zaoberať oklieštením výrokovej imunity poslancov tak, aby bolo možné trestne stíhať xenofóbne a extrémistické výroky v pléne. Myslí si to podpredseda parlamentu Andrej Hrnčiar (Most-Híd).
“Poniektorí poslanci niežeby si vážili výhody takého inštitútu, ale ho úmyselne zneužívajú s vedomím beztrestnosti.
„
Podobný názor má aj predseda parlamentného mandátovo-imunitného výboru Richard Raši (Smer).
Nastal už podľa neho čas na komplexnú zmenu zákona tak, aby výroky v parlamente smerujúce proti iným názorom či rasám boli trestným činom. Poslanci majú v súčasnosti na parlamentnej pôde výrokovú imunitu.
"Dnes išlo o to, aby ste slušne povedali 'prepáčte'. Ale vy ste to zneužili na svoju propagandu. Vaše výroky sa nedotkli predsedu parlamentu Andreja Danka. Dnes stačilo povedať len 'prepáčte'. Vy sa hlásite ku kresťanstvu. A pritom ste porušili mnohé z princípov kresťanstva. Šírite prejavy neznášanlivosti a extrémizmu," odkázal Raši kotlebovcom.
Znepokojený Čižnár
Dianie v parlamente znepokojuje aj generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára. Myslí si, že jediným riešením zamedzenia extrémistických prejavov priamo v Národnej rade je zrušenie tzv. výrokovej poslaneckej imunity.
"Túto (výrokovú) imunitu považujem za nadštandard, ktorý majú poslanci Národnej rady a iné riešenie nevidím aj preto, že poniektorí poslanci niežeby si vážili výhody takého inštitútu, ale ho úmyselne zneužívajú s vedomím beztrestnosti za účelom len získania politických profitov," uviedol pre Čižnár.
Zdôraznil, že poslancom, ktorí sa na pôde parlamentu vyjadrujú slušne a vecne, teda tak, ako majú, nemôže hroziť trestné stíhanie. "Tak, na čo je potom výroková imunita?" pýta sa Čižnár.
V tejto súvislosti za absolútny výsmech považuje, "ak na jednej strane príslušné orgány tvrdia, že podporujú boj proti extrémizmu, na druhej strane niektorí poslanci parlamentu ukazujú národu v priamom prenose, ako sa dá postihom za extrémizmus vyhnúť".
Raši zvolá výbor
Poslankyňa OĽaNO-NOVA Erika Jurinová je smutná z toho, čo si musela v parlamente vypočuť z úst kotlebovcov. "Je mi strašne ľúto, že sa tu oháňate kresťanstvom a pán Mazurek bol jeden z tých, ktorý by neváhal hodiť dlažobnú kocku do ženy," povedala.
Danko nemieni na poslancov ĽSNS reagovať. Šéfka komunikácie parlamentu Zuzana Čižmáriková uviedla, že predseda oceňuje, že poslanci ĽSNS prišli do pléna bez odznakov propagujúcich ich stranu.
Ich vystúpenie však nepovažuje za ospravedlnenie a ďalšie kroky sú na mandátovo-imunitnom výbore parlamentu. Raši už potvrdil, že zvolá výbor a navrhne im najvyššie tisíceurové pokuty.
Tému oklieštenia výrokovej imunity načrtol už vlani koncom októbra práve Danko. V súvislosti s množiacimi sa extrémistickými prejavmi v parlamente sa neskôr stretol aj s generálnym prokurátorom Jaromírom Čižnárom. Po stretnutí informoval, že vedenie parlamentu reprezentované predstaviteľmi koalície chce riešiť prejavy extrémizmu a xenofóbie v pléne parlamentu.
“Je mi strašne ľúto, že sa tu oháňate kresťanstvom a pán Mazurek bol jeden z tých, ktorý by neváhal hodiť dlažobnú kocku do ženy.
„
Matovič vystúpi s pomôckami
Predseda OĽaNO Igor Matovič bude vo štvrtok v parlamente používať vizuálne pomôcky, čo však nový rokovací poriadok zakazuje.
Matovič chce ukazovať v pléne pri rozprave k vystúpeniu šéfa Úradu pre reguláciu sieťových odvetví Jozefa Holjenčíka faktúry, ktoré mu poslali ľudia s navýšením ceny za elektrinu z východného Slovenska. Navýšenie je v niektorých prípadoch aj viac ako o tisíc percent.
„Zajtra budem používať vizuálne pomôcky. Som zvedavý, či mi Andrej Danko dá za každú túto faktúru 2000 eur pokutu,“ povedal s tým, že vládnu koalíciu bude pri tom vyzývať, aby si nerobili léno z každého úradu.
Poslanci ďalej rokovali o:
Poslanci nepodporili výhrady prezidenta Andreja Kisku a novelu zákona o štátnej službe 80 hlasmi schválili v pôvodnom znení. Kiska zákon vetoval, pretože podľa jeho slov narúša vyváženosť postavenia niektorých zákonom zriadených kancelárií. Základným cieľom právnej normy je zefektívniť fungovanie štátnej služby založenej na odbornosti, nezávislosti a nestrannosti. Podľa Kisku však schválením doplňujúcich a pozmeňujúcich návrhov v druhom čítaní došlo k niekoľkým zásadným zmenám, ktoré narúšajú spomínanú vyváženosť kancelárií.
Materská dávka by sa mala od mája tohto roka zvýšiť zo 70 na 75 percent z hrubej mzdy zamestnankyne, resp. z vymeriavacieho základu samostatne zárobkovo činnej osoby. Vyplýva to z návrhu novely zákona o sociálnom poistení, ktorý posunul parlament do druhého čítania. Táto dávka by tak mala dosahovať takmer 100 % čistého príjmu, ktorý mala osoba pred odchodom na materskú dovolenku. Priemerná mesačná suma materskej dávky má po novom podľa rezortu práce a sociálnych vecí predstavovať 518,80 eura, čo je nárast o 34,60 eura.
Pravidlá zamestnávania príslušníkov tretích krajín, ktorí na území členských štátov Európskej únie vykonávajú sezónne zamestnanie, by sa mali zmeniť. Poslanci posunuli do druhého čítania novelu zákona o pobyte cudzincov, ktorá má priniesť do našej legislatívy príslušnú európsku smernicu. Oproti súčasnej právnej úprave, keď sa môže vykonávať sezónne zamestnanie iba s udeleným prechodným pobytom, budú môcť po schválení navrhovaných zmien štátni príslušníci tretích krajín vykonávať sezónne zamestnanie v dvoch režimoch.
Štátna hranica medzi Slovenskom a Maďarskom sa má posunúť. Zmeny, ktoré súvisia s vodohospodárskymi úpravami rieky Ipeľ, poslanci posunuli do druhého čítania. Návrh vychádza zo zmluvy medzi Slovenskom a Maďarskom o štátnej hranici, ktorá bola podpísaná v Amsterdame 25. januára tohto roku. Zmeny na hranici zakotvené v zmluve súvisia s vodohospodárskymi úpravami rieky Ipeľ v okresoch Nové Zámky, Levice a Lučenec. Hraničná čiara sa prekladá do novovybudovaného koryta toku a kompenzuje sa úbytok štátneho územia vzniknutý vodohospodárskymi úpravami.