BRATISLAVA. Kým pred voľbami bol pre Smer témou najmä boj proti terorizmu, po nich je to už aj extrémizmus. Polícia preto zriaďuje osobitnú jednotku, ktorá bude pracovať pod Národnou kriminálnou agentúrou.
V stredu ju predstavilo vedenie polície s premiérom Robertom Ficom a ministrom vnútra Robertom Kaliňákom (Smer).

Vyše stovka policajtov
Novú Národnú jednotku boja proti terorizmu a extrémizmu bude tvoriť 125 policajtov, ktorí sa budú sústreďovať nielen na súvisiace trestné činy, ale aj na financovanie podobných aktivít.
Slovensko totiž podľa Fica v ostatných rokoch podcenilo novú vlnu fašizmu a extrémizmu. Rétorika, ktorá sa šíri na sociálnych sieťach, ale aj na viacerých verejných miestach, je pritom podľa neho „najzákernejším spôsobom rehabilitácie fašizmu“.
"Reagovať na to slovne nestačí. Boj proti fašizmu je nielen vec prevencie, ale aj represie," vyhlásil Fico.
Spolu s Kaliňákom hovorili aj o prenikaní extrémizmu do žúp či parlamentu.
Kaliňák pripomenul, že aj vďaka polícii sa v roku 2006 podarilo Najvyššiemu súdu rozpustiť ultranacionalistickú politickú stranu Slovenská pospolitosť – národná strana na čele s Marianom Kotlebom.

Nerušená práca
Na podobnú dôkladnú prácu by podľa neho mohla nadviazať aj nová jednotka, ktorá bude mať podľa jeho slov vytvorené podmienky na nerušenú prácu.
“Reagovať na to slovne nestačí. Boj proti fašizmu je nielen vec prevencie, ale aj represie.
„
Generálna prokuratúra má pritom už niekoľko mesiacov na stole vyše 160 podnetov na rozpustenie súčasnej strany Kotlebovcov - ĽSNS. Zatiaľ však stále nepovedala, ako s nimi naloží.
Policajti by sa podľa Fica mali po novom zamerať najmä na spochybňovanie výsledkov druhej svetovej vojny, holokaustu, velebenie štátu a ľudí, ktorí vyznamenávali fašistov za vraždenie ľudí v slovenských mestách a obciach.
Pohrobkovia fašizmu v zelenom
Premiér spomenul aj ľudí v zelených tričkách, ktorí sa pohybujú vo vlakoch. Nazval ich "pohrobkami fašizmu".
K hlavným dôvodom vzniku novej jednotky bola podľa policajného prezidenta Tibora Gašpara aj spoločenská požiadavka.
O terorizme hovoril Smer najmä pred voľbami, hoci na Slovensku nebol zatiaľ právoplatne odsúdený za terorizmus ešte nik. Od roku 2007 bol za terorizmus stíhaný jeden Slovák - 35-ročný Košičan, ktorý nastražil bombu pred košickou prevádzkou McDonald’s. Polícii sa zatiaľ nedarilo bojovať ani s extrémizmom. V minulom roku do októbra začala stíhanie len v 16 prípadoch.
Najsilnejšia vládna strana však pred vyše rokom pretlačila takzvaný protiteroristický balíček zákonov, ktorými chcela posilniť bezpečnosť krajiny a reagovať na rôzne útoky v zahraničí. Nedávno zas ministerke spravodlivosti Lucii Žitňanskej (Most-Híd) prešli protiextrémistické zákony, ktorými sprísnila tresty za prejavy extrémizmu a tiež spresnila definíciu toho, čo môže byť považované za extrémistické či rasovo motivované správanie.
Trestnými činmi terorizmu aj extrémizmu sa po novom zaoberá Špecializovaný trestný súd v Pezinku.

Fedor: Bojovať treba aj s dezinformáciami
Bojovať nestačí len s extrémizmom, ale aj s dezinformáciami a klamlivou propagandou, ktoré sú často sponzorované zo zahraničia. Podľa poslanca Národnej rady SR z klubu Most-Híd Martina Fedora je boj s dezinformáciami dokonca ešte dôležitejší ako boj s extrémizmom. Ten totiž podľa Fedora neraz vychádza práve z dezinformácií a klamlivej propagandy.
"Klamlivú propagandu a dezinformácie, ktoré sa mimoriadne silno šíria najmä na internete, považujem za ešte vážnejšiu bezpečnostnú hrozbu pre Slovensko ako samotný extrémizmus," povedal Fedor. Súhlasil s vytvorením policajnej jednotky, ktorá sa bude zaoberať trestnými činmi terorizmu a extrémizmu a trestnými činmi súvisiacimi s ich financovaním.
"Myslím si, že tá obrovská kapacita 125 ľudí bude účelne využitá, ak v jej právomoci bude aj boj proti klamlivej propagande a dezinformáciám, ktoré sú často sponzorované zo zahraničia a odtiaľ aj prichádzajú," doplnil Fedor, podľa ktorého sa môžeme inšpirovať v zahraničí. "Napríklad v Českej republike, kde začala podobná špeciálna jednotka fungovať, prináša svoje ovocie v tom, že dokážu odhaliť častokrát manipulované správy a lživú propagandu, ktorá napokon vedie k extrémizmu," uviedol Fedor.
Upozornil, že extrémizmus a jeho prejavy na internete začínajú mať čoraz obludnejšiu podobu. "Vrátane vyhrážok fyzickou likvidáciou, preto je najvyšší čas, aby polícia v tomto konala. Dúfam, že výsledky jej práce uvidíme aj v realite v krátkom čase," dodal.

Beata
Balogová
