BRATISLAVA. Kto príde od prvého júla tohto roku na pohotovosť na urgentný príjem do nemocnice, zaplatí si za ošetrenie nie necelé dve eurá ako doteraz, ale desať.
Navrhuje to minister zdravotníctva Tomáš Drucker (nominant Smeru).
Od poplatku budú oslobodení len pacienti, ktorých ošetria bezprostredne po úraze alebo ich budú ošetrovať najmenej dve hodiny.
Na Slovensku sú dva typy pohotovostí. V nemocniciach na urgentných alebo centrálnych príjmoch je nemocničná pohotovosť, s oficiálnym názvom Ústavná pohotovostná služba. Rieši vážne zdravotné ťažkosti alebo život ohrozujúce stavy, napríklad úrazy.
Druhým typom pohotovosti je Lekárska služba prvej pomoci a lekári v nej ordinujú v ambulanciách. Pomáha, ak sa niekomu náhle zhorší zdravotný stav. Ide napríklad o vysokú horúčku, prípadne posúdenie stavu pacienta nemožno odkladať na druhý deň. Na nej sa po novom bude platiť dve eurá, čiže poplatok bude oproti dnešku o cent.
Nemocničná pohotovosť je otvorená nepretržite. Ambulantná by mala byť tiež, nezriedka je však len do desiatej večer.

Na rozhodnutí lekára
Čo je čo
- Lekárska služba prvej pomoci (LSPP) - sídli v ambulanciách. Slúži na prípady zhoršenia zdravotného stavu, ktorého posúdenie neznesie odklad do rána. Ide napríklad o vysokú horúčku.
- Ústavná pohotovostná služba (ÚPS) - sídli v nemocniciach na urgentných alebo centrálnych príjmoch. Slúži na vážne zdravotné komplikácie alebo život ohrozujúce stavy, napríklad úrazy.
Drucker pripúšťa, že rozhodnutie, či pacient na urgente zaplatí desať eur, bude závisieť od ošetrujúceho lekára.
Cieľom však nie je, aby išlo o „jeho svojvoľné rozhodnutie", bude si to musieť vedieť obhájiť.
Naďalej budú od poplatku oslobodení napríklad pacienti so život ohrozujúcou alergickou reakciou po uštipnutí hmyzu či pri bolestiach v hrudníku, ktoré môžu byť príznakom infarktu.
O dvojhodinovom časovom úseku, ktorý bude oslobodzovať od desaťeurového poplatku, je Drucker ešte pripravený diskutovať.
Vie si predstaviť, že by to mohla byť hodina, ale aj tri.
Nič nebude za ošetrenie podľa návrhu platiť ani pacient, ktorý príde na ambulantnú pohotovosť, a potom ho hospitalizujú alebo nechajú na pozorovaní.

Pacienti zvýšenie vnímajú negatívne
„Ľudia to vnímajú dosť negatívne, že budú platiť viac," reaguje na desaťeurový poplatok na urgente Mária Lévyová, šéfka Asociácie na ochranu práv pacientov.
Pre pacientov je podľa nej problematické aj to, že nevedia rozlíšiť medzi nemocničnou a ambulantnou pohotovosťou.
Bude si to podľa šéfky asociácie vyžadovať ešte osvetu.

Zníženie počtu pohotovostí
Koľko sa má platiť
- Ambulantná pohotovosť: 2 eurá.
- Nemocničná pohotovosť: 10 eur, nemá sa platiť pri bezprostrednom ošetrení po úrazoch a pri ošetrení trvajúcom dlhšie ako dve hodiny.
Minister chce znížiť aj počet ambulantných pohotovostí, ktoré slúžia pre menej závažné zdravotné komplikácie.
Dnes ich je na Slovensku 95 pre dospelých a 73 pre deti a dorast.
Drucker v novom koncepte navrhuje pevnú sieť 51 pohotovostí pre dospelých a 45 pre deti a dorast.
Dostupnosť väčšiny z nich bude podľa návrhu do pol hodiny, najviac do hodiny. Ich rozmiestnenie chce stanoviť ministerstvo. Prevádzkovatelia budú mať povolenie na šesť rokov a budú môcť vytvoriť aj doplnkové pohotovosti. Ministerstvo plánuje na to vypísať súťaž ako v minulosti na stanovištia záchraniek.
Ambulantné pohotovosti v pevnej sieti majú byť otvorené od štvrtej popoludní do siedmej ráno cez pracovné dni, cez víkendy a sviatky nonstop. Minister zároveň chce, aby tiež sídlili v nemocniciach, tak ako ústavné na urgentných príjmoch.
Prevádzkovatelia pohotovostí v pevnej sieti si budú môcť vo svojej spádovej oblasti zriadiť aj doplnkové. Môže to byť zaujímavé najmä v regiónoch s horšou dostupnosťou zdravotnej starostlivosti, napríklad v pohraničných oblastiach na severe Slovenska.
Doplnkové pohotovosti majú byť cez pracovné dni otvorené od štvrtej popoludní do desiatej večer a cez sviatky a víkendy od siedmej ráno do desiatej večer.

Lekárom pridajú
Po novom už lekári nemajú na ambulantnej pohotovosti slúžiť povinne zo zákona, ako je to teraz. Službu bude musieť zabezpečiť prevádzkovateľ, ktorý má zaplatiť toľko, aby boli ochotní prísť.
Prinajmenšom to podľa Druckera má byť dvanásť eur na hodinu. Dnes to je dve až osem eur.
Ak sa prevádzkovateľovi pohotovosti nepodarí zohnať lekárov, budú v jej spádovej oblasti slúžiť všetci lekári za dvanásť eur na hodinu. Pohotovosť bude potom otvorená len do desiatej večer a prevádzkovateľ dostane za zdravotné výkony skrátené platby od poisťovní.
„Môžem neskromne povedať, že som za asociáciu súkromných lekárov veľmi spokojný, ak tento návrh prejde," reagoval v druhej polovici januára šéf Asociácie súkromných lekárov Marián Šóth. V stredu zmeny opäť privítal.
Víta najmä to, že lekári budú vo výnimočných prípadoch slúžiť najviac do desiatej večer a prevádzkovateľ pohotovosti nebude môcť zneužívať ich zákonnú povinnosť slúžiť tým, že im zaplatí len dve eurá na hodinu. Dnes sa to niekedy stáva.

Beata
Balogová
