BRATISLAVA. Kto nechce u lekára čakať na vyšetrenie, bude sa od nového roka 2018 pravdepodobne môcť objednať.
Bude to možné len poobede, po ordinačných hodinách a za desiatky eur.
Navrhuje to minister zdravotníctva Tomáš Drucker (nominant Smeru). Možnosť objednania u lekára zrušil jeho predchodca Viliam Čislák za druhej vlády Roberta Fica (obaja Smer) v roku 2015.
Vtedy sa poplatok za prednostné vyšetrenie u lekára pohyboval od piatich do pätnástich eur. Druckerov návrh zákona však musí schváliť parlament.

Až od druhej poobede
K lekárovi sa bude dať podľa Druckerovho návrhu objednať až po riadnych ordinačných hodinách lekára, najskôr od druhej popoludní.
Pacienta bude môcť lekár vyšetriť najskôr dvanásť hodín po objednaní a najneskôr pätnásť dní po zadaní požiadavky. Môže využiť aj elektronický systém, ktorý poskytne ministerstvo zdravotníctva. V závislosti od vyšetrenia sa bude objednanie stáť od 15 do 30 eur.
Pacient si bude môcť objednať lekára aj k sebe domov, ale len vtedy, keď nebude ordinovať v ambulancii.
Čas, počas ktorého bude lekár ošetrovať pacientov za poplatok, sa má volať doplnkové ordinačné hodiny. Lekár si ich nebude musieť zriadiť. Bude to na jeho vôli.
Aby si ich však mohol zriadiť všeobecný lekár pre dospelých alebo pre deti a dorast, bude musieť garantovať 35 ordinačných hodín týždenne, čo je sedem hodín denne, počas ktorých ošetrení pacienti nebudú platiť.
Špecialista, napríklad kožný lekár, bude musieť týždenne garantovať 30 „bezplatných" ordinačných hodín, čo je šesť hodín denne.
Doplnkové ordinačné hodiny budú však môcť tvoriť len štvrtinu celkového času ordinačných hodín, čo sú denne u všeobecného lekára necelé dve hodiny. V rámci nich bude môcť ošetriť najviac tretinu zo všetkých pacientov a tržby za objednanie nesmú presiahnuť tretinu jeho celkových príjmov.
Ak lekár nedodrží tieto pravidlá, bude mu hroziť pokuta do 2000 eur. Pokuta až v tisíckach eur bude za neoprávnené poplatky.

Matky na materskej a ťažko chorí
„Vítame to pre pacientov, ktorí sú zamestnaní," reaguje na možnosť objednania po ordinačných hodinách za poplatok Mária Lévyová, šéfka Asociácie na ochranu práv pacientov.
Na druhej strane by sa pri maximálnej výške poplatku, ktorý môže byť až 30 eur, malo prihliadať napríklad na matky na materskej alebo na ľudí s ťažkým zdravotným postihnutím a podľa nej zvážiť, či poplatok budú platiť.

Beata
Balogová
