BRATISLAVA. Diskusia o vyslaní vojakov na výcvik do Lotyšskej republiky ukončila druhý rokovací deň 12. schôdze Národnej rady SR.
Slovenskí vojaci majú podľa návrhu v rámci spoločnej výcvikovej misie krajín Vyšehradskej štvorkyv Pobaltí v tomto roku pôsobiť v Lotyšsku. Do tejto krajiny ich pôjde do 152.
V Lotyšsku by mali byť od apríla do júna. „Cieľom navrhovaného pôsobenia príslušníkov Ozbrojených síl SR je realizovať výcvik v rámci výcvikovej prítomnosti V4 na území pobaltských členských štátov NATO, čo má v súlade so spoločnou deklaráciou krajín Pobaltia prispieť k doplneniu spôsobilostí aliancie v tomto regióne,“ uviedlo ministerstvo obrany v dôvodovej správe.

Spotreba igelitiek
Poslanci tiež v stredu posunuli do druhého čítania návrh novely zákona o odpadoch, ktorý prináša spoplatnenie plastových tašiek. Ich spotreba sa tak má znížiť.
Ak prejde, obchodníci od roku 2019 nebudú môcť dávať tašky k nákupom zadarmo a zároveň budú musieť viesť aj evidenciu.
Na jedného Slováka pripadá podľa organizácie Envi-pak ročne spotreba 466 tašiek, kým priemerná spotreba v EÚ je okolo dvesto tašiek na občana.
„Ľahké plastové tašky sa stávajú odpadom pomerne rýchlo, preto je potrebné zabrániť vplyvu takéhoto odpadu na životné prostredie. Znížením ich spotreby dochádza aj k nižšej tvorbe odpadu z obalov, čo je v plnom súlade s hierarchiou odpadového hospodárstva, kde na prvom mieste je predchádzanie vzniku odpadu,“ odôvodňuje návrh envirorezort.

Európska smernica
Povinnosť znížiť spotrebu igelitových tašiek vyplýva Slovensku z európskej smernice. Tá ukladá členským štátom povinnosť vybrať si medzi dvoma opatreniami.
Buď prijať také, aby ročná miera spotreby neprekročila v priemere 90 ľahkých plastových tašiek na osobu do konca roku 2019, a nie viac ako 40 do roku 2025, alebo do konca roka 2018 zabezpečiť, že sa nebudú poskytovať k nákupom zadarmo.
Ľahké plastové tašky, ktoré predstavujú väčšinu celkového množstva plastových tašiek spotrebúvaných v EÚ, sa opätovne nepoužívajú. Rýchlejšie sa tak stávajú odpadom.
Novela zákona tiež zavádza nové definície ako plast, plastové tašky, ľahké plastové tašky, veľmi ľahké plastové tašky a oxo-degradovateľné plastové tašky.
Obchodníci tiež budú musieť pri predaji výrobkov spotrebiteľovi ponúkať aj iné druhy tašiek alebo tašky na opakované použitie.
Pokračujú vo štvrtok
Poslanci sa do pléna vrátia vo štvrtok, kedy by sa pred nich mal postaviť šéf Úradu pre reguláciu sieťových odvetví Jozef Holjenčík. Má im vysvetliť kauzu vysokých cien za energie.
Rovnako by mali prísť na rad zmeny zákonov, ktoré majú zlúčiť termín volieb do vyšších územných celkov a komunálnych volieb, ako aj zrušiť druhé kolo volieb predsedov samosprávnych krajov.
Poslancov čakajú aj voľby do Rady RTVS a Rady pre vysielanie a retransmisiu. Popoludní má prísť pravidelná Hodina otázok.
Poslanci rokovali aj o:
- Poslanci tiež posunuli do druhého čítania novelu zákona o službách zamestnanosti z dielne rezortu práce. Podľa tejto novely sa má práca na dohodu pre evidovaných nezamestnaných obmedziť na 40 dní v roku.
- Parlament odobril dohodu medzi Slovenskom a Spojenými arabskými emirátmi zameranú na rozvoj a podporu medzinárodných vzťahov a zahraničných investícií.
- Nadnárodné spoločnosti budú daňovým úradom v členských krajinách EÚ každoročne poskytovať správu s bližšími informáciami o svojom podnikaní. Mala by obsahovať napríklad údaje o výnosoch, zisku alebo strate pred zdanením, zaplatenej dani z príjmov, zamestnancoch či majetku firmy za každý štát, v ktorom nadnárodná skupina pôsobí. "Cieľom predkladaného návrhu zákona je zabezpečiť komplexnú a účinnú administratívnu spoluprácu medzi daňovými správami rozšírením o ďalší typ povinnej automatickej výmeny informácií," priblížilo ministerstvo financií.
- Občania by mali mať po novom možnosť domáhať sa svojich práv už aj elektronicky podanou sťažnosťou. Rozšírenie možností prináša návrh novely zákona o sťažnostiach, ktorý poslanci posunuli do druhého čítania. Úrad vlády tak reaguje na proces informatizácie spoločnosti.
- Možnosti verejnosti kontrolovať prerozdeľovanie eurofondov by sa mali rozšíriť. Znížiť by sa mala tiež súvisiaca byrokracia. Vyplýva to z návrhu novely zákona o príspevku poskytovanom z európskych štrukturálnych a investičných fondov, ktorý tiež prešiel do druhého čítania.
- Poslanci schválili návrh zákona o európskom príkaze na zablokovanie účtov. Cezhraničné vymáhanie pohľadávok v občianskych a obchodných veciach má byť v krajinách Európskej únie ľahšie. Veritelia získali nový nástroj vo forme európskeho príkazu na zablokovanie účtov. Slovensko pristupuje k aplikácii nariadenia Európskeho parlamentu a Rady EÚ, ktoré nové konanie zaviedlo. Posilniť sa má aj postavenie Úradu jadrového dozoru.
Autor: SITA / TASR

Beata
Balogová
