BRATISLAVA. Slovenskí vojaci budú v rámci spoločnej výcvikovej misie krajín Vyšehradskej štvorky (V4) v Pobaltí v tomto roku pôsobiť v Lotyšsku.
Do tejto krajiny ich pôjde približne 152. Vyslanie vojakov vo štvrtok odobrili poslanci.
Slovenskí vojaci by mali byť v Lotyšsku od apríla do júna. "Cieľom navrhovaného pôsobenia príslušníkov Ozbrojených síl SR je realizovať výcvik v rámci výcvikovej prítomnosti V4 na území pobaltských členských štátov NATO, čo má v súlade so spoločnou deklaráciou krajín Pobaltia prispieť k doplneniu spôsobilostí aliancie v tomto regióne," uviedlo ministerstvo obrany v dôvodovej správe.

Vyslanie slovenských vojakov do Pobaltia avizoval minister obrany Peter Gajdoš (nominant SNS) na júlovom summite NATO vo Varšave. Ako prví by v tomto regióne mali pôsobiť českí vojaci, následne slovenskí, maďarskí a nakoniec poľskí.
Ešte v rozprave o návrhu na vyslanie opozičný poslanec Ľubomír Galko (SaS) povedal, že vyslať vojakov na podporu našich spojencov sme mali už dávno.
„Malo sa to uskutočniť už pred rokom alebo dvoma, ako to po udalostiach na východnej Ukrajine a Kryme urobili naši spojenci," vyhlásil.
Naši spojenci sa podľa Galka cítia ohrození a v podobnej situácii sa môže ocitnúť aj Slovensko s tým, že bude potrebovať pomoc. Táto misia je zároveň podľa neho zmysluplnejšia, ako napríklad prítomnosť slovenských vojakov na Cypre.

Galko zároveň kritizoval, že návrh do pléna predložil minister zdravotníctva Tomáš Drucker, keďže minister obrany Gajdoš je v zahraničí.
„Kde je minister druhého silového rezortu?. Vo vláde máte čatu plnú plukovníkov, kde sú títo ľudia?," pýtal sa Galko. Zároveň je podľa neho absurdné, že návrh v pléne obhajujú hlavne opoziční poslanci.
Podľa poslankyne Natálie Graussovej (ĽSNS) je vyslanie vojakov do Lotyšska ohrozením nášho štátu, zločinom a vlastizradou. „Toto je ten extrémizmus, o ktorom všetci rozprávate," povedala v reakcii na vystúpenie Galka.
Poslanci ďalej rokovali o:
Elektronické preukazy poistencov, ktoré mali byť pôvodne realitou ešte vlani, nebudú nakoniec vôbec. Termín ich zavedenia sa najprv posúval a teraz ich vydávanie ministerstvo zdravotníctva zrušilo úplne. Poistenci majú pre potreby elektronického zdravotníctva využívať občianske preukazy s elektronickým čipom. "Osoby, ktorým bol vydaný občiansky preukaz s elektronickým čipom, budú môcť takýto občiansky preukaz použiť aj na prístup k údajom v elektronickej zdravotnej knižke, ako aj na svoju identifikáciu u poskytovateľa zdravotnej starostlivosti," píše sa v novele.
Voľby do vyšších územných celkov a komunálne voľby by sa v roku 2022 mali konať spoločne. Počíta s tým novela Ústavy SR, ktorú poslanci 109 hlasmi schválili. Zlúčenie termínu volieb navrhla koalícia. Pripomenuli, že oboje voľby sa v súčasnosti konajú v rôznom čase, voľby do vyšších územných celkov o rok skôr ako komunálne voľby. Zjednotenie termínu sa dosiahne tak, že volebné obdobie orgánov VÚC sa nateraz predĺži na päť rokov.