BRATISLAVA. Zaregistrovať cirkev alebo náboženskú spoločnosť bude čoskoro takmer nemožné. Od začiatku marca tomu zabráni novela zákona o slobode náboženskej viery, ktorú pripravili poslanci SNS.
Po novom štát zaregistruje len cirkev či náboženskú spoločnosť, ktorá predloží 50-tisíc podpisov namiesto doteraz vyžadovaných 20-tisíc.
Oficiálne chce SNS zmenou zabrániť špekulantom, aby získali peniaze od štátu. Každá štátom uznaná cirkev má právo na finančný príspevok.
Priznáva však, že dôvodom na zmenu je aj obava, že by sa medzi oficiálne uznané náboženstvá u nás dostal aj islam.
Jeden z predkladateľov novely Anton Hrnko z SNS hovorí, že by mu prekážalo, ak by na Slovensku vznikli moslimské getá, aké sú napríklad v Bruseli či Paríži.
„Niekedy sa musia dať aj také signály, že Slovensko nie je krajina, kde niekedy bude môcť byť takáto situácia,“ tvrdí.

Zatváranie zatvorených dverí
Slovenské podmienky na registráciu nových cirkví boli už aj doteraz jednými z najprísnejších v Európskej únii. Napríklad v Česku stačí cirkvi 300 podpisov, v Maďarsku aj v silne katolíckom Poľsku dokonca len sto.
Naposledy sa u nás zákon sprísňoval v roku 2007 potom, ako moslimská komunita začala zbierať podpisy na registráciu. Okamžite na to reagovali poslanci Smeru a HZDS.
Oficiálne tvrdili, že chcú zabrániť registrácii recesistických hnutí a nebezpečných siekt, ktoré si budú nárokovať podporu od štátu. Vtedajší šéf SNS Ján Slota však vtedy vyhlásil, že „my nechceme behať v turbanoch po slovenskej zemi“.