Agentúrnu správu sme nahradili autorským textom
BRATISLAVA. Europoslanec Branislav Škripek z OĽaNO sa kvôli chybe tureckých úradníkov nedostal do USA. Na letisku v Istanbule mu totiž kvôli pečiatkam s arabskými nápismi zrušili povolenie na nastúpenie do lietadla smerujúceho do USA, takzvané ESTA.
Ako prvý o tomto incidente informoval portál Topky.sk.
Škripek prijal pozvanie do USA na Národné modlitebné raňajky od senátorov Johna Boozmana a Christophera Coonsa, ktorých sa tradične zúčastňuje aj úradujúci prezident USA.
„Mám v pase pečiatky z Jordánska a Libanonu, pri ktorých sa turecký úradník zdesil,“ povedal pre SME Škripek s tým, že sa ho na letisku okamžite pýtali, či náhodou nebol aj v Iraku alebo Sýrii.
Pečiatky týchto krajín síce v pase nemá, pretože sú obe vo vojnovom stave, a tak ich na hraniciach nedávajú. Napriek tomu sa úradníkom priznal, že spomenuté krajiny navštívil. „A od tej chvíle ma tam perzekvovali,“ hovorí Škripek.
Chyba úradníkov
Americký prezident Donald Trump pred nedávnom vydal 90 dňový zákaz vstupu do USA pre občanov krajín ako Irak, Sýria alebo Sudán. Ten sa ale podľa hovorcu ministerstva zahraničia Petra Stana v žiadnom prípade nemôže týkať občanov iných krajín, ktorí dané štáty len navštívili.
“Štyrikrát som vypisoval žiadosť, no padal im systém.
„
„Za predpokladu, že má platné víza a je občanom Slovenskej republiky, nevidím dôvod na to, aby sa takéto opatrenia aplikovali,“ konštatuje.
Škripek sa sťažoval na to, že mu na letisku v Istanbule zrušili jeho povolenie ESTA. Prednedávnom však USA sprísňovali podmienky pre ľudí, ktorí navštívili niektoré nebezpečné krajiny. ESTA totiž neplatí pre ľudí, ktorí po marci 2011 navštívili Irak, Jemen, Sýriu, Irán či Sudán.
„Ak človek cestoval do týchto krajín kvôli oficiálnej vládnej činnosti, môže na neho byť uplatnená výnimka. Každá osoba ale musí starostlivo preskúmať situáciu, ktorá sa na neho vzťahuje,“ napísal Jason Khile z amerického veľvyslanectva na Slovensku.
Škripek ale argumentuje tým, že existuje nariadenie, ktoré hovorí o výnimke pre všetkých držiteľov diplomatických pasov. Napriek tomu mu povolenie na letisku v Istanbule zrušili.
Prieťahy na letisku
Škripekovi na letisku odporučili, aby si vybavil nové povolenie. To sa mu však za dva dni, ktoré tam strávil, nepodarilo.
„Štyrikrát som vypisoval žiadosť, no padal im systém,“ hovorí. Nepomohli mu vraj ani diplomatické kontakty, ani telefonáty so senátormi, za ktorými cestoval.
Napriek tomu, že v spojitosti s novým Trumpovým zákazom majú americké imigračné úrady omnoho viac práce, veľvyslanectvo USA na Slovensku popiera, že by s tým mali súvislosť prieťahy so Škripekovým povolením.
Škripek v súčasnosti vraj zvažuje sťažnosť na turecké orgány, ktoré mu podľa jeho slov cestu do USA neprávom znemožnili.
V prípadoch nežiaducich pečiatok v pasoch ale existuje ešte jeden legálny spôsob, ako sa podobným opletačkám vyhnúť. Komplikácie totiž nie sú len pri cestách do Iraku a následne do USA.
Napríklad s pečiatkou z Iránu vás nepustia do Izraela a naopak. Slovenský právny poriadok totiž umožňuje každému občanovi vybaviť si dva pasy. Jediný rozdiel je v tom, že druhý pas v poradí má platnosť len na päť rokov.

Beata
Balogová
