BRATISLAVA. Minister zdravotníctva Tomáš Drucker (nominant Smeru) navrhuje päťnásobne zvýšiť poplatok za ošetrenie na nemocničnej pohotovosti, ktorá sa zvyčajne nachádza na urgentnom príjme a tvorí jeho súčasť.
Od 1. júla by sa podľa jeho návrhu pri príjme na nemocničnej pohotovosti nemali platiť dve eurá, ale desať. Oslobodení od tohto poplatku by mali byť pacienti bezprostredne po úraze alebo ak ich ošetrenie bude trvať najmenej dve hodiny.
Volania na 112
Počet volaní: 736 000
Počet výjazdov: 619 000
Iba konzultácia: 116 000
Zdroj: OS ZZS SR, rok 2016
Takto stanovené kritériá môžu byť pre bežného človeka nezrozumiteľné, preto sa denník SME pokúsil zodpovedať základné otázky, ktoré môžu pomôcť vyriešiť dilemu, kedy pacient musí zaplatiť desať eur a kedy nie. Konečné rozhodnutie o platbe však bude na lekárovi.
Nemocničná pohotovosť alebo oficiálne Ústavná pohotovostná služba slúži na ošetrenie život ohrozujúcich stavov, napríklad zranení. V rámci urgentu ošetruje pacientov v niektorých nemocniciach už od skorého popoludnia až do nasledujúceho rána.
K zneužívaniu urgentu dochádza najmä v poobedňajšom, večernom a nočnom čase, keď je otvorená nemocničná pohotovosť a pacienti nemôžu ísť na ošetrenie k svojmu všeobecnému lekárovi, lebo jeho ambulancia je už zavretá.

Čo znamená bezprostredne po úraze?