BRATISLAVA. Pôsobenie vojakov z krajín Visegrádskej skupiny v Pobaltí a možnosti spolupráce V4 v rámci síl veľmi rýchlej reakcie NATO boli hlavnými témami stretnutia ministrov obrany štátov V4 v poľských Niepolomiciach za účasti šéfa slovenského rezortu obrany Petra Gajdoša.
Informovala o tom hovorkyňa ministerstva Danka Capáková.
Spoločné posilňovanie hranice
Poľsko v súčasnosti predsedá Visegrádskej štvorke a medzi jeho priority patrí spoločné posilňovanie východnej hranice NATO, budovanie spoločnej bojovej skupiny, ako aj podpora spoločných cvičení a výcviku.
Minister obrany Peter Gajdoš uistil kolegov o pretrvávajúcom záujme SR prehlbovať spoluprácu v rámci Visegrádskej skupiny, a to práve v časoch, keď Európa čelí viacerým krízam.
„Jednoznačne vítame opatrenia zameriavajúce sa na posilnenie východnej hranice NATO, napokon sme ich súčasťou,“ uviedol a pripomenul, že krajiny V4 sa pripoja k spojeneckému úsiliu a vyšlú svoje jednotky do Pobaltia na trojmesačnej rotačnej báze.
Zhodnotili skúsenosti z Pobaltia
Ozbrojené sily SR prevezmú svoju úlohu v Lotyšsku v druhom štvrťroku tohto roka. Šéf slovenského rezortu obrany na stretnutí vyzval svojich partnerov, aby postupne zhodnotili svoje skúsenosti z pôsobenia v Pobaltí a prerokovali prípadné budúce zapojenie v posilňovaní takzvanej predsunutej prítomnosti.
„Som rád, že na odbornej úrovni sa začali diskusie o ďalšej spoločnej bojovej skupine EÚ, ktorá by mala byť v pohotovosti v roku 2019,“ uviedol šéf slovenského rezortu obrany k ďalšej spoločnej iniciatíve krajín V4.
„Je to dôležitý politický signál, ktorý vysielame svojim spojencom. Pridaná hodnota pre nás je spoločný výcvik, pravidelné stretnutia a koordinácia našich aktivít. Taktiež treba prihliadať na význam certifikačného cvičenia a našu snahu o dosiahnutie kompatibility našich armád,“ vysvetlil.
Vytvorenie modulárnej jednotky
Podľa ministra Gajdoša by pokračovanie v projekte bojovej skupiny mohlo perspektívne viesť k vytvoreniu stálej modulárnej jednotky V4.
Tá by bola použiteľná tak pre operácie a misie NATO a Európskej únie, ako aj pre potreby domáceho krízového manažmentu.
Česká republika na rokovaní navrhla, aby súčasné poľské predsedníctvo V4 zorganizovalo stretnutie predstaviteľov rezortov obrany krajín Visegrádskej štvorky v Bruseli, na ktorom by sa zišli s novým americkým ministrom obrany Jamesom Mattisom. Stretnutie V4 + USA na úrovni ministrov obrany by bolo podľa Gajdoša prínosom.