BRATISLAVA. Koaličná SNS chce zabrániť špekulatívnemu výkupu slovenskej pôdy ústavnou formou. Dosiahnuť to chce zmenou ústavného zákona, ktorý v úvode štvrtého rokovacieho dňa 12. schôdze Národnej rady (NR) SR predstavila poslankyňa Eva Antošová.
Pre SNS je podľa jedného z predkladateľov Tibora Bernaťáka ochrana pôdy prioritnou témou.
Vyplývajúce hrozby
„V súčasnosti je SR vystavená hrozbe tzv. špekulatívneho výkupu poľnohospodárskej pôdy, preto SNS predkladá návrh ústavného zákona, ktorý má za cieľ zakotviť rámec ochrany pôdy pred takýmto špekulatívnym výkupom, ktorý by mohol mať rozsiahle negatívne následky,“ zdôraznil Bernaťák.
Za špekulatívny výkup poľnohospodárskej pôdy je podľa neho potrebné považovať jej výkup, s cieľom nevyužívať poľnohospodársku pôdu na účely poľnohospodárstva.
V budúcnosti tak Slovensku hrozí, že bude ohrozená potravinová bezpečnosť štátu a v neposlednom rade by mal špekulatívny výkup poľnohospodárskej pôdy za následok ohrozenie postavenia domácich poľnohospodárov, ktorí sa v súčasnosti nemôžu finančne rovnať s poľnohospodármi na spoločnom európskom trhu.
Novela zákona
Podľa Antošovej považuje SNS pôdu za národné bohatstvo, ktoré je nenahraditeľné, nedá sa vyrobiť a v živote človeka má pôda podobne ako voda nezastupiteľný význam.
„V rámci našej navrhovanej zmeny sme pristúpili k novelizácii článku 20 a článku 44 Ústavy Slovenskej republiky. Súčasná legislatíva vníma pôdu ako hociktorý iný tovar, čo sme my považovali za nesprávne, a preto sme pristúpili k riešeniu tejto problematiky,“ poznamenal.
Výsledkom je podľa jej slov zakotvenie definície, že pôda je neobnoviteľný prírodný zdroj, ktorý požíva osobitnú ochranu zo strany štátu a spoločnosti", a to priamo v článku 44 v Ústave SR.
„Podaný návrh nám otvorí dvere k možnostiam riešenia nadobúdania poľnohospodárskej a lesnej pôdy, jej legislatívnej ochrany a zabezpečenia potravinovej bezpečnosti národa,“ podčiarkla.
„Toto je asi prvý takýto závažnejší atak ochrany pôdy cez ústavu. Lebo to je ten zákon, ktorý by mal dávať rámec k ďalším zákonným opatreniam, ktoré podľa môjho názoru nám tu chýbajú, respektíve máme ich, ale neuplatňujeme ich tak, ako by mali byť uplatňované,“ povedal poslanec Martin Fecko (OĽaNO).

Zlý gazda
Poslanec za SaS Alojz Baránik povedal, že liberáli zákon nepodporia. „Keď sa hovorí o tom, že u nás je pôda skupovaná cudzincami, čo s ňou urobia? Za akú cenu pôdu kupujú? My sme si to zariadili tak, že ľudí udržiavame v chudobe, a to je to, čo má priamy dopad na ceny pozemkov,“ povedal.
„Pôda tam, kde je bohatsvo, bude drahšia ako tam, kde bohatstvo nie je. Netreba robiť závery, že treba zakázať niekomu, aby vnášal kapitál zo zahraničia na Slovensko tým, že kúpi. Pôdu si nikto zo Slovenska nevezme,“ doplnil s tým, že je lepšie ak pôdu kúpi cudzinec, ako keď zostane vo vlastníctve štátu, ktorý sa správa nezodpovedne a o pôdu sa nestará.
Ochrana pôdy
Podľa Jaroslava Pašku (SNS) v poslednom období po svete veľké množstvá pôdy kupujú čínske, americké, nemecké a francúzske spoločnosti. Štát sa musí postarať, aby neprišlo k takému rozpredaju pôdy, ktorý poškodí občanov SR.
„Mieru treba stanoviť na základe podmienok, ktoré určí zákon a ktorá umožní mechanizmy na reguláciu nakladania s pôdou,“ upozornil Paška.
Po zmene v Ústave SR by sa podľa neho mali prijať zákony, ktoré by spresňovali procedúru nakladania s pôdou, či už obchodnými spoločnosťami alebo roľníkmi hospodáriacimi na pôde.
„Čakáme, že sa k nášmu kroku pozitívne postavia aj naši kolegovia z koalície, s ktorými sme konzultovali tieto opatrenia a ktorí sa vyjadrili, že nebudú robiť prekážky, aby navrhovaná zmena ústavy prebehla,“ doplnil Paška.
Priznal, že koalícia nemá na zmenu potrebnú ústavnú väčšinu, a preto bude musieť rokovať aj s politickými stranami z opozície.
„Okrem SaS pravdepodobne nájdeme v tejto téme podporu u všetkých politických klubov,“ myslí si Paška.
„Ochrana slovenskej pôdy je dlhodobou agendou Smeru. Sme radi, že sa našla ďalšia strana, ktorá je pripravená túto myšlienku podporiť, čím sa výrazne zvyšujú šance na schválenie ústavného zákona,“ uviedol v reakcii na SNS tlačový odbor strany Smer.
Autor: SITA / TASR

Beata
Balogová
