BRATISLAVA. Slovenský pozorovateľ na misii OBSE na Ukrajine a bývalý vojak Martin Gutten vtipkoval s proruským žoldnierom Máriom Reitmanom v Donecku, kde by mali zabiť blogera Jána Benčíka. O svojich kolegoch z misie hovorí, že nie sú Slovania, a teda nemajú dušu a svedomie.
Polícia ponúkla Benčíkovi, ktorý píše o extrémizme a informoval aj o tomto prípade, ochranu, odmietol ju však.
Náplňou práce misie je pritom denne objektívne informovať o dianí na Ukrajine a sprostredkúvať dialóg pri konfliktoch. O špeciálnu monitorovaciu misiu Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) na Ukrajine požiadala tamojšia vláda.
Ministerstvo zahraničných vecí nepotvrdilo, či Gutten v misii naozaj pôsobí. Benčík je však presvedčený, že ide o toho istého človeka. Gutten mu dokonca napísal.
Ministerstvo vec preverí a ak budú podozrenia oprávnené, bude konať, tvrdí hovorca ministerstva Peter Susko. „Sme pripravení urýchlene konať." Ministerstvo môže podať žiadosť, aby spomínaného človeka OBSE z misie stiahla.
Zastúpenie Slovenskej republiky pri OBSE na otázky SME odpovedalo, že všetky informácie poskytne ministerstvo zahraničia.

Bývalý vojak
Pozorovacia misia OBSE
- Ide o neozbrojený civilný monitoring.
- Zúčastňuje sa na ňom asi 700 ľudí zo 44 štátov, sú rozmiestnení po celej Ukrajine.
- Z nich 600 je na východe krajiny.
- Slovensko má v misii 10 občanov.
Zdroj: OBSE, január 2017
Z Guttenovho profilu na sociálnej sieti LinkedIn vyplýva, že v armáde bol od mája 1993 do decembra 2010.
V poslednom čase sa podľa vlastných slov nudil a zobral ponuku pracovať pre OBSE.
„Nudil som sa na dôchodku, tak som sa prihlásil a vzali ma - mám diplomatický pas, plukovníka v zálohe, imunitu a všetko hlboko v PI,“ píše podľa Benčíka Gutten na facebooku pod profilom Martin Guto. Na svojej profilovej fotografii má cez ruku pásku pozorovateľa OBSE.

Gutten zároveň vychvaľuje dobyvateľov Ameriky, hovorí o hubení parazitov a vulgárne nadáva moslimom.

Záujemcov rieši OBSE
Ministerstvo slovenských občanov do misií OBSE nevysiela. Nedáva im žiadnu odmenu ani im neuhrádza náklady. Záujemcovia vypĺňajú prihlášky cez internet priamo na stránke OBSE.
Úlohou ministerstva je vydať k prihláške stanovisko, či uchádzač spĺňa požiadavky. Môže aj spomenúť možné prekážky, prečo záujemcu neprijať, ak o nich vie.
Slovenská informačná služba na otázky neodpovedala. Zdôraznila len, že si plní všetky úlohy, ktoré jej zo zákona vyplývajú.
Ak tajné služby sledujú slovenských žoldnierov na Ukrajine, mali dávno vedieť aj o ich kontakte s Guttenom a upozorniť na to OBSE, tvrdí bezpečnostný analytik Jaroslav Naď.
„V tomto prípade ide, žiaľ, aj o zlyhanie tajných služieb,“ povedal.

Beata
Balogová
