Policajti sa často boja, že pri trestnom stíhaní za extrémistické výroky narazia na slobodu slova.
Takáto obava však nie je namieste, upozorňuje predsedníčka organizácie Ľudia proti rasizmu a právnička IRENA BIHARIOVÁ pre SME. Trestné kódexy sú podľa nej dostatočné jasné.

Nedávnu novelu trestných kódexov, ktorá má pomôcť uľahčiť trestanie extrémizmu, napadla skupina poslancov na Ústavnom súde. Hovoria o tom, že siaha na slobodu prejavu. Súhlasíte s tým?
“Ak ide o verbálne trestné činy, tak vyšetrovatelia polemizujú o tom, či náhodou výrok nespadá do slobody slova a či by stíhanie páchateľa nespôsobilo danému človeku nejaké ujmy. Neuvedomujú si, že je to trestné. A keď je niečo trestné, zaniká polemika o slobode slova.
„
„Za problém tejto novely označujú jej odporcovia najmä časť, ktorá sa týka hanobenia pre politické presvedčenie. Treba však povedať, že na Slovensku sme aj doteraz mali problém, aby sa táto skutková podstata vôbec uplatňovala. Je preto zbytočné vytvárať domnienku, že niekoho budú prenasledovať pre jeho politické názory. Policajná prax bola taká, že sa výroky bagatelizovali. Mali sme problém stíhať aj tých najvykričanejších extrémistov a ich najdrsnejšie a najhanebnejšie výroky. Táto skutková podstata slúži na situácie, ako bol prípad Mariatchi (prípad z roku 2013, v ktorom neonacisti zaútočili na obsluhu nitrianskeho baru Mariatchi a na ten istý bar zaútočili aj o niekoľko týždňov v roku 2014, pozn. red.).“
Hovoríte o viacerých drsných výrokoch a skutkoch, ktoré sa nepodarilo potrestať. Ktoré z nich by mala podchytiť nedávna novela a zmeniť neschopnosť štátu zasiahnuť?
„Sú to prípady, aké sa dejú Jánovi Benčíkovi (bloger zhromažďujúci verejne dostupné informácie o extrémistoch, pozn. red.), keď na základe jeho presvedčenia a postojov ho rôzni ľudia zastrašovali, hanili či vysmievali. Nová úprava by ho mohla chrániť.“
Rozhorčenie vyvolal aj prípad dnes už poslanca Milana Mazureka z ĽSNS, ktorého polícia odmietla stíhať za jeho výroky o rozprávkach o holokauste a mydlách zo Židov. Čo bránilo trestaniu v takýchto prípadoch?