BRATISLAVA. Vo vládnej koalícii je momentálne napätie a je potrebné ho odstrániť. Dôvodom je prípad prudkého zvýšenia ceny energií, pre ktoré z postu šéfa Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) odchádza Jozef Holjenčík.
V nedeľnej diskusnej relácii V politike na TA3 to vyhlásil podpredseda parlamentu a šéf Mosta-Híd Béla Bugár. Zároveň dodal, že všade na Slovensku by mali byť ceny energií rovnaké a na koaličnej rade sa dohodli, že sa vrátia do pôvodného stavu.
„Je možné, že celú záležitosť budú riešiť orgány činné v trestnom konaní. V takom prípade bude mať Holjenčík ťažký život,“ vyhlásil Bugár.

Podpredseda vlády pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini už dávnejšie pripustil, že ak sa ukáže, že za prudkým zvýšením cien elektriny boli lobistické skupiny, bude sa celá záležitosť riešiť aj trestnoprávne.
Denník N v piatok zverejnil nahrávku, ktorá zachytáva priebeh stretnutia Holjenčíka so šéfmi vodárenských spoločností. Radil im na ňom, ako dokázať potrebu vyšších poplatkov.
Napätie v koalícii
Predseda SNS Andrej Danko ešte vo štvrtok povedal, že pokiaľ sa v koalícii nedohodnú na vyriešení regulácie cien energií, nastane v nej kríza.
„Ku kríze by došlo, ak by Holjenčík zostal vo svojej funkcii,“ povedal Bugár. Zároveň skonštatoval, že v koalícii vládne napätie a je potrebné ho odstrániť.
SNS navrhuje vytvorenie štátneho energetického holdingu, ktorý by mal zabrániť prudkému zvyšovaniu cien energií. Konkrétna podoba tohto plánu však zatiaľ zostáva otvorená.

„Ak (Danko) povie, ako by mal ten jeho holding vyzerať, nebudeme sa brániť väčšej kontrole,“ povedal podpredseda parlamentu.
Kto by mal vystriedať Holjenčíka na čele ÚRSO zatiaľ nevie, no tvrdí, že by to mal byť v prvom rade človek, ktorý bude úplne nezávislý od majiteľov energetických spoločností.
„Nie je jednoduché nájsť človeka, ktorý by ten tlak ustál," dodal Bugár.
Nový poriadok
Šéfa Mosta-Híd sa pozastavil aj pri novom rokovacom poriadku v NR SR. Podľa jeho slov je zatiaľ pomerne úspešný, čo ilustroval aj na prípade odznakov, s ktorými do parlamentnej sály prišli poslanci z ĽSNS.
Podpredsedníčka parlamentu Lucia Ďuriš-Nicholsonová kvôli nim poslancov vykázala z rokovacej sály. V praxi to znamená jednu neospravedlnenú absenciu. Ak by poslanci boli vykázaní aj po druhý raz, dostali by len polovicu svojho platu.
„Na druhý deň už odznak nemal nikto z nich, čo znamená, že tento predpis funguje," zdôraznil Bugár.

Beata
Balogová
