BRATISLAVA. Aj slovenskí ochranári požadujú zásadnú zmenu poľnohospodárskej politiky EÚ. Svoje požiadavky chcú vysloviť počas konzultácie o budúcnosti Spoločnej poľnohospodárskej politike EÚ, ktorú tento týždeň odštartovala Európska komisia (EK).
Hospodária šetrne k prírode
“Spustenie procesu reformy Spoločnej poľnohospodárskej politiky je príležitosťou zaviesť úplne nový systém na podporu poľnohospodárstva tak, aby chránil prírodu a podporoval farmárov, ktorí hospodária šetrne k prírode a produkujú kvalitné potraviny. Je najvyšší čas zbaviť sa škodlivej politiky, ktorá patrí do múzea a predstaviť politiku, ktorá bude zodpovedať 21. storočiu," uviedol Ján Gúgh zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti BirdLife Slovensko.
Spolu s partnerskými organizáciami v rámci BirdLife Europe upozorňuje na závažné problémy súčasnej politiky.
Nová poľnohospodárska politika by podľa Gúgha mala chrániť prírodu a podporovať progresívnych farmárov.
Negatívny vplyv aj na zdravie
V súčasnosti podľa ochranárov ide približne 35 percent celkového rozpočtu EÚ na Spoločnú poľnohospodársku politiku, no napriek obrovským investíciám, táto politika zlyháva.
"Má negatívny vplyv na životné prostredie, zdravie obyvateľov, podkopáva princípy udržateľnosti a zároveň sa jej nedarí zastaviť úbytok farmárov či už v rámci EÚ alebo na Slovensku," zdôraznil Gúgh.
Nová poľnohospodárska politika EÚ musí byť podľa neho v súlade s inými politikami, obzvlášť je dôležité, aby chránila prírodné zdroje, od ktorých je poľnohospodárstvo a zároveň celá spoločnosť bytostne závislá.
Gúgh pripomenul že za posledných 30 rokov v rámci EÚ populácie vtákov poľnohospodárskej krajiny klesli o polovicu. "Aj na Slovensku viaceré typické druhy lúk a polí, ako napríklad jarabica či škovránok, sú čoraz zriedkavejšie," uviedol.