BRATISLAVA. Nemec Steven Hartung namiesto školy strávil mladosť v neonacistickom hnutí, ktoré sa stalo jeho novou rodinou. V 23 rokoch si uvedomil, že jeho ideológia nebola správna a chcel odísť. Jeho kamaráti v ňom však videli zradcu.
„Keď som raz na facebooku uvidel odkaz na článok z neonacistickej stránky, ktorý vyzýval na moje zabitie, uvedomil som si, že sa musím presťahovať,“ hovorí Hartung.
Prekonať toto obdobie mu pomohla organizácia Exit Nemecko, ktorú tvoria bývalí príslušníci neonacistických hnutí. Najskôr mu pomohli schovať sa pred bývalými kumpánmi a neskôr začať nový život.
Program Exit vytvoril Američan talianskeho pôvodu a bývalý neonacistický skinhed Christian Picciolini v USA. V týchto dňoch spúšťa aj jeho slovenskú verziu Exit Slovensko.
„Po prednáškach v Bratislave a Banskej Bystrici za mnou prišli ľudia a rozprávali rovnaký príbeh, ako je ten môj. Chceli pomôcť, keďže vedeli, aký dôležitý program by to mohol byť,“ povedal Picciolini.

Nový život
Základom programu je dať ľuďom bezpečné miesto, kde sa môžu porozprávať. Nadviazať kontakt s členmi združenia môžu šifrovanou správou a potom si dohodnú spôsob, ako komunikovať.
O politike a ideológii sa nehádajú, pretože by to ľudí, ktorí sa pokúšajú uniknúť z extrémistického prostredia, len odradilo.
„Namiesto toho ich počúvame a časom povedia, prečo si osvojili rasizmus. Väčšinou je to pre nich len barlička, ako zvaliť svoje problémy na iných,“ povedal Picciolini.
Ľudia z Exit Slovensko im pomôžu začať nový život, odstrániť tetovania, prípadne sa ukryť pred neonacistami, ako to bolo v Hartungovom prípade. Hartung nakoniec vďaka Exitu dokončil univerzitu a dnes žije vo Viedni.
Na programe pracujú Picciolini a Hartung s malým tímom ľudí zo Slovenska, ktorí nechcú prezradiť svoju totožnosť. Slovenskí bývalí neonacisti zatiaľ medzi nimi nie sú, hoci s niektorými z nich už Picciolini komunikuje.
Organizácia funguje s minimálnymi nákladmi a všetci spolupracujú zadarmo. Na fungovanie webovej stránky a na vizitky sa poskladali. Aby zachovali diskrétnosť, so štátom ani políciou nijako nespolupracujú.

K svojim sa nevracajú
Úspešnosť programu v USA je podľa Piccioliniho vysoká. Len za prvý rok sa im prihlásilo päťdesiat klientov.
V Nemecku od roku 2000 program Exit skončilo viac ako päťsto ľudí a len asi tri percentá z nich odvtedy nejako porušili zákon.
Medzi neonacistov sa nikto z ľudí, ktorí prešli programom, podľa Piccioliniho nevrátil. Nevie sa len o tých, ktorí s ľuďmi z programu prestali komunikovať.
„Dokázali sme pomôcť každému, kto sa do programu zapojil a zostal,“ povedal Picciolini.
Romantické násilie
Slovenský preklad knihy Romantické násilie od Christiana Piccioliniho vychádza 7. februára 2017. Bude možné si ho kúpiť len spolu s denníkom SME na stánkoch a predajných miestach za cenu 1 euro.


Beata
Balogová
