BRATISLAVA. Postup Najvyššieho súdu pri riešení prípadu českého ministra financií Andreja Babiša nie je podľa Ústavu pamäti národa v poriadku. Pri riešení mimoriadneho opravného prostriedku podľa neho kryje vypočúvanie bývalých príslušníkov ŠtB bez toho, aby boli zbavení mlčanlivosti. Tí vypovedali v prospech Babiša.
ÚPN si všimlo zvláštny postup súdu pri svojom pravidlenom monitoringu. Pochybiť mal pôvodne ešte Krajský súd v Bratislave, ktorý rozhodol v Babišov prospech.
Keď sa však ÚPN voči rozhodnutiu odvolal a prípad sa dostal pred Najvyšší súd, ten chybu zakryl tým, že ministra vnútra Roberta Kaliňáka (Smer) požiadal o dodatočné oslobodenie troch ľudí spod povinnosti mlčať.
Konanie vedie senát s bývalou ministerkou spravodlivosti Vierou Petríkovou, ktorú rovnako ako štefana Harabina nominovala na ministerstvo HZDS. V senátu sú ďalej sudcovia Jozef Kolcun a Mária Trubanová.
"Som naozaj veľmi znepokojený tým, čo sa deje na Najvyššom súde. Nielen preto, ako Najvyšší súd pristupuje k nezákonným dôkazom a viacerým procesným pochybeniam v spore s pánom Babišom. Ešte viac ma znepokojuje, že Najvyšší súd sa ako najvyššia súdna inštancia snaží z nezákonnosti vytvoriť zákonnosť," vyhlásil predseda Správnej rady Ondrej Krajňák.
Postup súdu označil za nanajvýš neštandardný. Za neprípustné označil, aby bolo takéto nezákonné dokazovanie uznané za platné. Keďže šlo o nezákonné dôkazy, ÚPN je presvedčené, že nezákonný je aj rozsudok krajského súdu.
Najvyšší súd svoje pochybenie odmieta a tvrdí, že postupoval len tak, ako mu umožňuje zákon. "Týka sa to aj žiadosti o oslobodenie od povinnosti mlčanlivosti svedkov zaslanej kancelárii ministra vnútra," reagoval hovorca súdu Boris Urbančík.
Podobne reagovalo aj ministerstvo vnútra, ktorému podľa tlačového odboru neprináleží spochybňovať rozhodnutie Najvyššieho súdu.

Dovolanie zamietli
Spor medzi ÚPN a Babišom pritom podľa súdu už aj definitívne skončil. Posledný januárovi deň totiž súd dovolanie odmietol. Zatiaľ však nie je známe, prečo.
"Dôvody rozhodnutia budú uvedené v jeho písomnom vyhotovení v zákonom stanovenej lehote," dodal Urbančík.
Keďže v Babišovom prípade šlo už o mimoriadny opravný prostriedok, rozhodnutie je už definitívne.
ÚPN však trvá na tom, že zákon nebol dodržaný a súd postupoval neštandardne.
"Najvyšší súd v dovolacom konaní nemôže vykonávať ďalšie dokazovanie, ani zasahovať do už vykonaných dôkazov. Úloha vypočúvať svedkov a zisťovať skutkový stav veci patrí nižším súdom. Najvyšší súd nemá žiaden právny dôvod na to, aby v dovolacom konaní žiadal o zbavenie mlčanlivosti a iniciatívne opravoval pochybenia súdov nižších inštancií," upozornil právnik ústavu Pavol Poláček z kancelárie Poláček & Partners.

Agent Bureš
ÚPN pred podaním mimoriadneho dovolania hovorilo o nepresvedčivom rozsudku a o tom, že eštebáci prepisujú históriu. Babišovi je totiž v archívoch ústavu venovaný samostatný spis a spomínajú ho aj ďalšie dva dokumenty.
Krycie meno Bureš, na ktoré založila ŠtB Babišovi osobný spis, figuruje vo zväzku prepožičaného bytu a zväzku operácie Oko. Oba predložil ÚPN ako dôkazy na súd už pri začiatku sporu. Babiš totiž zažaloval ústav za to, že je vedený v registračných protokoloch ŠtB.
ÚPN pôvodne súdu poskytol 229 dôvodov, prečo by mal spor vyhrať.
Po prvom rozsudku v prospech Babiša ústav vyhlásil za poľutovaniahodné, že bývalí príslušníci ŠtB používajú dôveru slovenských súdov a ich výpovede majú väčšiu váhu, ako dôkazy nachádzajúce sa v archívnych fondoch.

Beata
Balogová
