BRATISLAVA. Prudké oteplenie, ktoré prišlo po týždňoch tuhých mrazov, je len dočasné. Aj keď v nedeľu bolo v Bratislave až 12 stupňov, meteorológovia hovoria, že mrazy sa ešte vrátia.
„V najbližších dňoch by mal na Slovensko prenikať arktický vzduch z Ruska, ktorý na severe Slovenska prinesie mrazy aj pod mínus 15 stupňov,“ hovorí meteorológ Peter Jurčovič.
V januári neboli výnimkou ani 20-stupňové mrazy, ktoré však nie sú ničím výnimočné. Vrcholy zimy často pripadajú na február. Teplotný rekord z roku 1929 mínus 41 stupňov Celzia z Vígľaša – Pstruše meteorológovia namerali 11. februára.
Ľadové povodne
Denné teploty v najbližších dňoch
Utorok: -1 až 3 stupne
Streda: -2 až 2 stupne
Štvrtok: -3 až 3 stupne
Piatok: -1 až 5 stupňov
Zdroj: SHMÚ
Jedným zo zimných vrcholov je podľa Jurčoviča aj takzvaná hromničná zima, ktorá sa tento rok neprejavila. Naopak, prudké oteplenie spôsobilo problémy najmä na slovenských riekach.
Slovenský hydrometeorologický ústav vydal na najbližšie dni výstrahy pred lokálnymi povodňami pre celý sever a časť východného Slovenska.
Prvý stupeň povodňovej aktivity je vyhlásený na Latorici, kde by mohol byť problém s ľadmi, ktoré priplávajú z Ukrajiny.
„Problém je, keď sa v dôsledku teploty ľady polámu a v noci to celé zamrzne. Môžu tak vznikať ľadové zátarasy a rieka sa môže vyliať,“ hovorí Katarína Matoková zo SHMÚ.

Vo Veľkých Kapušanoch v povodí Latorice zatiaľ žiadne ťažkosti nenastali.
“V najbližších dňoch by mal na Slovensko prenikať arktický vzduch z Ruska.
„
„Včera som prechádzal okolo rieky, ale zatiaľ nebolo vidno nejaký výrazný vzostup hladiny,“ povedal primátor Veľkých Kapušian Peter Petrikán s tým, že situáciu sledujú.
Druhý stupeň povodňovej aktivity vyhlásili na rieke Uh v obci Lekárovce v okrese Sobrance. Problémy tu robia najmä ľadové kryhy, ktoré prichádzajú z Ukrajiny. V okrese Sobrance počas uplynulého víkendu riešili niekoľko prípadov ľadových povodní.
Tuhé mrazy sa skončili
Najsilnejšie tohtoročné mrazy sa už skončili, ale podmienky pre lyžiarov by mali zostať na veľmi dobrej úrovni. Arktický vzduch z Ruska síce neprinesie nové sneženie, no na miestach, kde sa sneh udržal, by mali teploty opäť výraznejšie klesať.
„Rozdiel medzi miestami, kde je a nie je súvislá snehová pokrývka, môže byť aj viac ako päť stupňov,“ vysvetľuje Jurčovič.
Na západnom Slovensku vo februári už sneh zrejme nenapadne. Všeobecne chladné počasie by malo podľa očakávaní vydržať do druhej polovice mesiaca.

Beata
Balogová
