BRATISLAVA. Návrh poslancov za Smer Jána Podmanického a Mariána Kéryho obmedziť predaj počas štátnych sviatkov a dní pracovného pokoja, ktorý získal v januári podporu aj ďalších koaličných strán SNS a Most-Híd, poslanci v utorok posunuli do druhého čítania.
Pod novelu Zákonníka práce sa v januári podpísali za SNS predseda poslaneckého klubu Tibor Bernaťák a Jaroslav Paška. Za Most-Híd pridali podpisy Edita Pfundtner a Irén Sárközy. Zo Smeru sa pridali aj Ľuboš Blaha a Vladimír Matejička.
Väčšina poslancov návrh podporila
Za novelu zákona v utorok hlasovalo 114 a proti 23 poslancov. Spolu hlasovalo 140 zákonodarcov. Za návrh hlasoval celý klub Smeru, všetci prítomní poslanci za SNS.
Z prítomných poslancov Mostu-Híd nehlasoval iba poslanec František Šebej. Z opozície podporili návrh všetci poslanci Sme rodina, všetci prítomní ĽSNS a väčšina OĽaNO. Proti boli všetci prítomní poslanci SaS.
Národná rada Slovenskej republiky už v roku 2008 upravila Zákonník práce tak, že zamestnancovi nie je možné nariadiť, ani s ním dohodnúť prácu, ktorou je predaj tovaru konečnému spotrebiteľovi vrátane s ním súvisiacich prác v dňoch 1. januára, vo Veľkonočnú nedeľu, 24. december po 12:00 hodine a 25. decembra.
„Uvedenú zmenu verejnosť prijala pozitívne. V ostatnom čase však v spoločnosti rezonuje debata o rozšírení okruhu dní, na ktoré by sa vzťahovala rovnaká výnimka,“ zdôvodnil predloženie návrhu Podmanický.

Ochrana pracujúcich
Podľa Kéryho v záujme ochrany zamestnancov sa v súlade s kultúrnymi tradíciami Slovenskej republiky ustanovujú dni, počas ktorých nie je možné nariadiť a ani dohodnúť so zamestnancom prácu, ktorou je predaj tovaru konečnému spotrebiteľovi vrátane s ním súvisiacich prác.
Týmito dňami sú: 1. január, 6. január, Veľký piatok, Veľkonočná nedeľa, Veľkonočný pondelok do 14:00 hodiny, 1. máj, 8. máj, 5. júl, 29. august, 1. september, 15. september, 1. november, 17. november, 24. december po 12:00 hodine, 25. december a 26. december.
Podľa Blahu ide pri tomto návrhu o ochranu pracujúcich. „To je kľúčové pre klasickú ľavicu. Obmedzenie konzumerizmu je témou aj pre modernú ľavicu,“ povedal Blaha v utorok pre agentúru SITA.
O tomto návrhu v januári rokovalo aj mimoriadne predsedníctvo Hospodárskej a sociálnej rady SR (HSR).
Návrh na zákaz maloobchodného predaja cez sviatky odborári vítali. Problém s návrhom nemala ani Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení SR, ani Republiková únia zamestnávateľov.
Poslanci rokovali aj o:
- Ochrana pôdy by mala byť zakotvená v zákone viac, ako je tomu v súčasnosti. Návrh novely ústavného zákona z dielne poslancov za SNS posunuli poslanci NR SR do druhého čítania.
- Vytvorenie spoločnej triedy v strednej odbornej škole (SOŠ) pre niekoľko príbuzných študijných alebo učebných odborov by malo byť od septembra ľahšie. Uľavenie zo súčasných zákonných podmienok vypustením minimálneho počtu žiakov na takúto triedu prináša novela školského zákona, ktorú plénum 119 hlasmi v utorok schválilo.
- Preklad podaní a dôkazov v regionálnom alebo menšinovom jazyku v správnom súdnom konaní a civilnom súdnom konaní by mal zabezpečovať súd. Trovy prekladu a tlmočenia by mal hradiť štát. Navrhujú to poslanci Mosta-Híd Gábor Gál, Elemér Jakab, Péter Vörös a Tibor Bastrnák v novelách zákonov o Správnom súdnom poriadku a Civilnom sporovom poriadku, ktoré plénum NR SR posunulo do druhého čítania.
- Návrhy sa vzťahujú na používanie jazykov, ktoré Slovenská republika pri ratifikácii Európskej charty regionálnych alebo menšinových jazykov označila ako regionálne alebo menšinové jazyky. Ide o jazyk bulharský, poľský, český, maďarský, chorvátsky, nemecký, rómsky, ukrajinský a rusínsky.
- Spôsob zadržiavania osôb na policajných staniciach sa nateraz nebude meniť tak, ako to v mimoriadnej správe odporučila verejná ochrankyňa práv Jana Dubovcová. Tá kritizovala umiestňovanie zadržaných do priestorov, ktoré nie sú celami. Opoziční poslanci Národnej rady (NR) SR chceli preto zákon o Policajnom zbore SR zmeniť tak, aby sa táto prax skončila. Právnu normu však parlament nepodporil.
- Presun rozhodovania o samosprávnom usporiadaní v meste Košice z celoštátnej úrovne na samosprávne orgány v Košiciach sa nekoná. Poslanci NR SR nepodporili návrh primátora tohto mesta a poslanca Smeru Richarda Rašiho a novelu zastavili už v prvom čítaní. Pri hlasovaní sa totiž zdržali viacerí poslanci z koaličného Mosta-Híd a opozícia zmenu nepodporila. Raši tvrdil, že tento zákon dáva možnosť zrealizovať takúto zmenu rok pred komunálnymi voľbami. "Preto platí - teraz alebo možno už nikdy. Verím, že sa nám to v záujme všetkých Košičanov podarí a využijeme historickú šancu zredukovať počet mestských častí. Ušetríme tak nemalé finančné prostriedky, ktoré budeme môcť využiť na ďalší rozvoj mesta," povedal.
- Viac ako jeden a pol milióna poistencov zdravotných poisťovní sa nebude oslobodzovať od doplatkov za lieky, zdravotnícke pomôcky a dietetické potraviny. Novela o oslobodení od doplatkov pre mladé rodiny s malými deťmi, dôchodcov a osoby s ťažkým zdravotným postihnutím neprešla.
- Neprešiel ani návrh o chýbajúcich emisných a technických kontrolách. Pokuty za chýbajúcu technickú a emisnú kontrolu vozidiel sa zatiaľ znižovať nebudú.
- Zoznam funkcií, ktoré nesmie vykonávať poslanec Národnej rady (NR) SR, sa rozširovať nebude. Poslanci NR SR už nemali mať možnosť byť súčasne starostami, primátormi či predsedami VÚC, no novela neprešla.
- Výbor NR SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie nebude dozerať na použitie výnosu z predaja emisných kvót, novela z dielne SaS neprešla.
- Nové pravidlá pre posudzovanie bezúhonnosti pedagogických a odborných zamestnancov tak, aby aj zahladenie odsúdenia za určité trestné činy znemožňovalo ich prácu, poslanci na aktuálnej schôdzi neschvália. Rozhodovať o nich majú na budúcom zasadnutí v marci. O presunutie požiadala predkladateľka Lucia Ďuriš Nicholsonová z SaS.
- Ďalším členom Rady Rozhlasu a televízie Slovenska je Martin Kákoš. Člena Rady pre vysielanie a retransmisiu poslanci ani v opakovanej voľbe nezvolili. Snemovňa mala na tejto schôdzi vybrať troch členov Rady RTVS. V prvom hlasovaní minulý týždeň zvolila Dóru Hushegyiovú a Martina Kabáta. Hushegyiová a Kákoš sú odborníci v oblasti televízneho vysielania a Kabát v oblasti ekonómie.
- Národná rada navrhuje Súdnej rade za člena disciplinárneho senátu predsedu senátu trestnoprávneho kolégia Najvyššieho súdu Petra Paludu. Toho nominoval poslanec Mosta-Híd Peter Kresák. Parlament má Súdnej rade navrhnúť dvoch kandidátov, z ktorých si má ona vybrať jedného. Nominantku podpredsedu parlamentu Martina Glváča (Smer), sudkyňu Krajského súdu v Bratislave Ayše Pružinec Erenovú, v utorok parlament nezvolil. Postupuje do opakovanej voľby.