Bratislava 15. marca (TASR) - Odloženie druhého a tretieho čítania o návrhu zákona o masových médiách z programu nadchádzajúcej 46. schôdze parlamentu nemá politický podtón, konštatoval dnes na pôde Slovenského syndikátu novinárov (SSN) jeden z jeho spoluautorov - podpredseda Výboru NR SR pre kultúru a médiá Ján Budaj. Stalo sa tak, aby bola daná príležitosť na diskusie a aj vzhľadom na stav legislatívneho riešenia postavenia Slovenského rozhlasu, Slovenskej televízie a TASR - Slovakia, čo inicioval predseda SSN Ján Füle.
Z mediálneho zákona, ktorého podklad tvorí návrh SSN, boli napríklad vypustené ustanovenia o povinnosti dať na korektúru aj rozhovory poskytované médiám, čo by v prípade elektronických verzií spôsobovalo takmer nemožnosť ich uverejnenia. Poslanci sa podľa slov Budaja nebránia ani zásadným zásahom do predloženého textu, musia však rešpektovať napríklad už parlamentom prijaté zákony, napríklad o reklame a ochrane osobných údajov. Dôležitou súčasťou novej právnej normy bude odvolávanie sa na hodnoverný zdroj informácií, ktorý by mal niesť najväčšiu ťarchu zodpovednosti za pravdivosť a ucelenosť poskytovaných údajov. Tlačová agentúra SR zriadená zo zákona, by takýto status mala mať automaticky. Pri tejto príležitosti jej generálny riaditeľ Ivan Čeredejev spomenul tri varianty legislatívnej premeny - na verejnoprávnu inštitúciu, privatizáciu agentúry a vznik štátnej akciovej spoločnosti so stopercentnou účasťou štátu.
Účastníci dnešného pracovného stretnutia prijali s rozpakmi informácie o legislatívnych aktivitách rezortu kultúry, ktoré má pre vládu pripraviť ďalšie verzie zákonov nielen o SRo a STV, ale aj veľký zákon o masových médiách. Všetci súhlasili, že je dôležité pre slobodný výkon novinárskej práce definovať aj legislatívne rámce, ako aj zvýšiť transparentnosť mediálneho prostredia. V diskusii, na ktorej sa zúčastnili zástupcovia novinárskych organizácií a vydavateľov, sa objavila pripomienka, že návrh zákona neobsahuje sankčnú časť, čo je v prípade médií veľmi citlivá otázka. Budaj vyzval stavovské organizácie, aby do začiatku legislatívneho pokračovania o návrhu zákona, čo by malo byť v máji, adresovali poslancom konkrétne pripomienky a doplnky v záujme toho, aby bola uvedená právna norma všeobecne akceptovaná nielen novinármi, ale aj politickými špičkami a občanmi. Nedoriešenou zostáva otázka konštituovania arbitrážnych alebo etických komisií pre printové médiá, ktoré by sporné prípady prehreškov voči zákonu riešili promptnejšie než súdy.
*pm som