SME

Najvyšší súd o šéfovi vydieračov znovu nerozhodol

Obžalovaný Miroslav Štvrtecký aj jeho obhajca sa z pojednávania ospravedlnili zo zdravotných dôvodov.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: SME - Gabriel Kuchta)

BRATISLAVA. Najvyšší súd SR v utorok opäť nerozhodol o treste pre šéfa vydieračskej skupiny zo Záhoria Miroslava Štvrteckého.

Ako oznámil predseda senátu, obžalovaný sa z verejného zasadnutia ospravedlnil pre dlhodobé liečenie závažného zdravotného stavu, ktoré si podľa neho môže vyžiadať tri až šesť mesiacov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Predseda senátu zároveň uviedol, že túto skutočnosť si súd chcel overiť a Štvrteckého predviesť, policajti ho však nezastihli ani jednej z dvoch adries, na ktorých uviedol, že sa zdržiava.

Opakované ospravedlnenia

Pre práceneschopnosť sa ospravedlnil aj obhajca obžalovaného, podľa súdu však ospravedlnenie nebolo dostatočné, udelil mu teda poriadkovú pokutu päťsto eur.

SkryťVypnúť reklamu

V prípade Štvrteckého v utorok išlo už o tretie naplánované verejné zasadnutie, predošlých dvoch sa nezúčastnil rovnako zo zdravotných dôvodov.

Ostatným členom skupiny, ktorí podali odvolania proti verdiktu Špecializovaného trestného súdu zo septembra 2015, v rámci ktorého im v opakovanom konaní uložili tresty za zločinecké aktivity, odvolací súd tresty potvrdil začiatkom novembra. Šéf skupiny však na zasadnutí chýbal, súdu totiž oznámil, že je hospitalizovaný.

Preto bol vyčlenený na samostatné konanie. To bolo pôvodne stanovené na december, pre opätovné ospravedlnenie obžalovaného zo zdravotných dôvodov ho však zrušili.

Odsúdení zo skupiny

Špecializovaný trestný súd v Pezinku uložil členom skupiny v septembri 2015 tresty v rozmedzí od štyroch do 21 rokov. Prípadom sa pritom zaoberal už po druhýkrát.

SkryťVypnúť reklamu

Samotnému šéfovi vydieračskej skupiny Miroslavovi Štvrteckému v septembri minulého roku Špecializovaný trestný súd vymeral trest 21 rokov väzenia. Stalo sa to v rámci pojednávania o určení výšky trestu pre právoplatne odsúdených páchateľov.

Trest 20 rokov dostal člen skupiny Patrik Šnajder, ten je však momentálne na úteku, je na neho vydaný európsky aj medzinárodný zatykač.

Na osem rokov väzenia odsúdili ďalšieho kľúčového člena skupiny Petra Havlíčka. Podľa predsedu senátu v tomto prípade súd zohľadnil to, že sa k činom priznal, oľutoval ich a aktívne pomáhal v odhaľovaní trestnej činnosti.

Zdeňek Uhlíř dostal sedem rokov, Jozef Fila a Jozef Helt po šesť rokov, Radim Chanečka päť rokov a deväť mesiacov, Martin Jamrich päť rokov a šesť mesiacov a Rastislav Zajc štyri roky.

SkryťVypnúť reklamu

Miroslava Štvrteckého, ktorého vydieračská skupina pôsobila prevažne na Záhorí, Špecializovaný trestný súd pôvodne právoplatne odsúdil na 24 rokov väzenia.

Trest mu vymerali v roku 2010 a vo februári 2011 ho potvrdil aj Najvyšší súd SR. Vo väzení už strávil deväť rokov. Tam aj požiadal o obnovu konania, čomu Špecializovaný trestný súd 15. júna 2015 vyhovel. Povolili mu však len konanie pre rozhodnutie o výške trestu, nie pre rozhodnutie o vine.

Voči tomuto rozhodnutiu sa odvolal, a tak o obnove konania rozhodoval senát najvyššieho súdu. Aj ten nakoniec povolil obnovu konania, tiež však len pre rozhodnutie o výške trestu.

Spis prípadu však Špecializovanému trestnému súdu doručili z najvyššieho súdu až po niekoľkých dňoch. Súd následne rozhodol o vzatí Štvrteckého do väzby, ale bolo to až osem dní po rozhodnutí o povolení obnovy konania, čo znamená, že bol prekročený zákonný limit na takéto rozhodnutie. Preto sa Štvrtecký proti rozhodnutiu o vzatí do väzby odvolal a najvyšší súd ho prepustil na slobodu.

SkryťVypnúť reklamu

Rovnako sa tak stalo v prípade členov jeho skupiny. Špecializovaný trestný súd aj najvyšší súd po medializácii prípadu zverejnili vyhlásenia, v ktorých trvajú na tom, že v prípade nepochybili.

Najvyšší súd mal v utorok rozhodovať aj o odvolaniach v prípade pokusu o falšovanie eurobankoviek.

Na nepodmienečné tresty odňatia slobody vo výmere tridsať mesiacov a na vyhostenie z republiky v tomto prípade odsúdil senát Špecializovaného trestného súdu v Banskej Bystrici v septembri dvojicu talianskych občanov, 52-ročného Sergia G. a 69-ročného Salvatora G. Zasadnutie však z procesných dôvodov zrušili ešte v predstihu.

Súdy

Súvisiace témy: Súdy
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  2. Čo bude toto leto in?
  3. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  5. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  7. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 952
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 572
  3. Kam smerujú peniaze bohatých? 4 733
  4. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 3 578
  5. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 279
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 070
  7. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 2 703
  8. Crème de la Crème štartuje už čoskoro 2 085
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu