BRATISLAVA. Poslanci v stredu zvolia nového ochrancu práv. Predseda NR SR Danko stanovil termín prerokovania voľby od 14:00. O ombudsmanovi rozhodnú poslanci hlasovaním o 17:00. Poslanci budú vyberať spomedzi troch kandidátov.
Vládna strana Most-Híd navrhla ako kandidátku Máriu Patakyovú. Získala pre ňu aj podporu Smeru a SNS. Poslanci za OĽaNO-NOVA a SaS navrhli aktivistku za ľudské práva Janku Šipošovú a poslanci za Ľudovú stranu Naše Slovensko (ĽSNS) navrhli aktivistu Antona Čulena.
Žitňanská: Dubovcová nastavila vysokú latku
Dosluhujúca ombudsmanka Jana Dubovcová nastavila v Kancelárii verejného ochrancu práv vysokú latku. Funkcii dala vlastnú tvár, bude veľmi ťažké zastávať po nej tento post. Povedala to v stredu ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (Most-Híd) v parlamente pred voľbou nového ombudsmana.
"Nástupca musí počítať s tým, že s Janou Dubovcovou bude porovnávaný od prvého dňa, a to je nepochybne ťažká úloha," uviedla Žitňanská. Dubovcovej sa poďakovala za prácu.
Ministerka si váži obe kandidátky na funkciu verejného ochrancu práv, a to Máriu Patakyovú (navrhnutú Mostom-Híd s podporou SNS a Smeru-SD) aj Janku Šípošovú (navrhnutú OĽaNO-NOVA a SaS). Obe majú podľa nej férový prístup. "Do tejto funkcie majú skúsenosti," podotkla.
Tému ľudských práv treba podľa Žitňanskej brať veľmi vážne. "S vierou, že všetci ľudia sú si rovní a majú svoje práva," uviedla ministerka. Verejnosť podľa nej nemôže dovoliť, "aby sa opakovali hrôzy z minulosti, ktoré si ľudstvo zažilo".
Pamäť je však podľa Žitňanskej zrejme krátka. "Vidíme to nielen na Slovensku, ale aj v širšom priestore. Čím menej je pamätníkov, tým viac pribúda spochybňovačov toho základného princípu," uviedla ministerka. Tvrdí, že pojem ľudské právo nemá byť nadávka. "Ľudské právo je o dôstojnosti každého jedného človeka," zdôraznila.
Opozičný poslanec za SaS Ondrej Dostál ocenil, že v pléne počas rozpravy k tomuto bodu programu bola prítomná aj ministerka Žiťňanská. "Je to signál, že vláda by mohla brať vážnejšie novú ochrankyňu práv," uviedol poslanec.
Aj poslankyňa OĽaNO-NOVA Erika Jurinová ocenila, že šéfka rezortu spravodlivosti otvorene podporila vlastnú kandidátku Máriu Patakyovú. Pýtala sa však, či bude nová ombudsmanka dostatočne kritická, keďže je kandidátkou vlády. Žiťňanská však na túto otázku zareagovala s tým, že nepochybuje o integrite tejto kandidátky.
Ombudsmana treba brať vážne
Nového verejného ochrancu práv nebudú poslanci v parlamentne voliť podľa svojho svedomia, ale na základe politických dohôd. V pléne Národnej rady SR to pred stredajšou voľbou ombudsmana povedal Jozef Viskupič z OĽaNO-NOVA. Mrzí ho to, podľa jeho slov by to tak nemalo byť.
Post ombudsmana si verejnosť stále nedostatočne váži, poukázala zase v pléne Viera Dubačová (OĽaNO-NOVA). Túto funkciu si podľa nej treba viac vážiť. Myslí si, že voľba ombudsmana nezaujíma ani niektorých poslancov.
Kritizovala, že do rozpravy o voľbe verejného ochrancu práv sa prihlásilo málo politikov. "Dôležitosť tohto postu si uvedomuje málo ľudí. Ignorácia a podceňovanie vo všeobecnosti vedie k tomu, že tu vyhráva zlo," povedala Dubačová.
"Nepovažujem za korektné hovoriť tu o nalinajkovanom hlasovaní a politických tričkách," reagoval Peter Kresák (Most-Híd). OĽaNO-NOVA si svoju nominantku podľa neho obhajuje nefér spôsobom. "Nikdy by som niekoho neobhajoval tým, žeby som zhadzoval niekoho druhého," povedal Kresák.
Martin Poliačik (SaS) verí, že hlas budúceho ombudsmana bude pevný. Ak podľa neho bude zvolená kandidátka koalície alebo od OĽaNO-NOVA a SaS, bude rád. "Ide o kvalitných ľudí," povedal Poliačik.
Verí, že tento post bude zastávaný so cťou. Chce, aby poslanci začali brať funkciu ombudsmana vážne. Nechce, aby bolo plénum prázdne pri prednese správy ombudsmana. Tak tomu bolo doteraz, uviedol. Prácu doterajšej verejnej ochrankyne práv Jany Dubovcovej si váži. "Pozdvihla úroveň úradu," dodal s tým, že mu dala "írečitú pečať".

Opoziční poslanci: Mal by to byť odborník
Verejný ochranca práv by mal byť v ľudských právach skúsený. Zhodujú sa na tom opoziční poslanci zo SaS a OĽaNO-NOVA, ktorí na post ombudsmana nominovali Janku Šipošovú. Zároveň poukazujú na to, že nominantka koalície Mária Patakyová je odborníčkou na obchodné a finančné právo, čo nie je portfólio ombudsmana.
"Post verejného ochrancu práv je kľúčový, preto si myslím, že ho má zastávať človek, ktorý je odborník a má k týmto témam srdcový vzťah. Je nám ľúto, že koalícia postupuje cestou politickej nominácie. Pani Patakyová je nepochybne odborníčka na obchodné a finančné právo, ale ombudsman je o niečom inom," povedal predseda poslaneckého klubu OĽaNO-NOVA Richard Vašečka.
Podľa šéfky klubu SaS Natálie Blahovej Šipošová celou svojou kariérou dokázala, že stojí na strane práv slabších. "Je bojovníčkou za spravodlivosť a občianskou aktivistkou bojujúcou proti krivdám komunizmu. Sme presvedčení, že Janka Šipošová bude kontinuitou, ktorá nadviaže na prácu terajšej ombudsmanky Jany Dubovcovej," povedala.
“Post verejného ochrancu práv je kľúčový, preto si myslím, že ho má zastávať človek, ktorý je odborník a má k týmto témam srdcový vzťah.
„
Šipošová zdôraznila, že sa uchádza o hlasy všetkých poslancov parlamentu, okrem ĽSNS. "Táto funkcia nie je pre mňa kariérna méta, ja nepotrebujem zarábať peniaze. Pre mňa je to hlavne možnosť verejne, viditeľne, nahlas, korektne, slušne, ale dôrazne upozorňovať na chyby, ktoré sa dejú," vyhlásila.
Súčasnú ombudsmanku Janu Dubovcovú by mala vo funkcii verejnej ochrankyne práv nahradiť podľa strany Most-Híd profesorka Mária Patakyová, ktorá, ako sa uvádza v návrhu, je uznávanou odborníčkou a autoritou v oblasti práva s dlhoročnými skúsenosťami doma i v zahraničí. V súčasnosti pôsobí ako prorektorka Univerzity Komenského v Bratislave pre legislatívu.
Funkčné obdobie súčasnej verejnej ochrankyni práv Jane Dubovcovej sa končí 28. marca. Ombudsmankou bola od 28. marca 2012. Poslanci NR SR ju do funkcie zvolili 13. decembra 2011.

Matovič nedostal priestor
Poslanci v stredu v parlamente odmietli žiadosť poslanca Igora Matoviča, aby mu bol poskytnutý priestor na ospravedlnenie za svoje výroky, ktoré vyslovil v pléne minulý rok.
Líder OĽaNO-NOVA Igor Matovič v stredu požiadal procedurálnym návrhom vedenie Národnej rady, aby mu vytvorilo náhradný priestor na ospravedlnenie sa za svoje údajne hanlivé výroky na adresu Židov. Ospravedlnenie od neho žiada Mandátový a imunitný výbor NR SR, v opačnom prípade mu hrozí pokuta 1000 eur. Matovičov návrh plénum nepodporilo, výbor rozhodne o pokutách už popoludní.
Šéf OĽaNO-NOVA už priestor v pléne vytvorený mal, a to 1. februára. Matovič bol však oficiálne ospravedlnený. "Žiadam o vytvorenie priestoru na ospravedlnenie. Ak sa tak nestane, budem to považovať za úmyselné konanie vedenia NR SR. Je nedôstojné od vedenia NR SR, že takto šikanujete opozíciu," poznamenal v stredu Matovič.
Podpredseda parlamentu Béla Bugár v stredu v pléne povedal, že je to Matovičov problém, keď možnosť ospravedlniť sa nevyužil.
Líder Národnej rady Andrej Danko (SNS) ho v reakcii upozornil, že napriek ospravedlneniu pre iné pracovné povinnosti z 1. februára mal hodinu po tom v parlamente tlačovú konferenciu. "Mali ste možnosť vystúpiť. O ospravedlnení vašej neúčasti budem rozhodovať 5. marca. Pravdepodobne ju neuznám, lebo bola účelová a špekulatívna s jasným cieľom vyhnúť sa ospravedlneniu. Uviedli ste dôvod, že máte iné pracovné povinnosti, ale boli ste tu a mali ste tlačovku," povedal Danko.

Prerokujú aj ďalšie zákony
Parlament by mal prerokovať aj balík 28 zákonov, s ktorými prišli nezaradení poslanci NR SR Miroslav Beblavý a Katarína Macháčková. Tí chcú docieliť, aby sa na Slovensku zrušili vyššie územné celky, zriadené na Slovensku od roku 2001.
Ak by zmeny v parlamente poslanci podporili, štát by podľa výpočtov predkladateľov ušetril vyše 205 miliónov eur. Dôvodom, prečo poslanci navrhujú zrušenie samosprávnych krajov, je, že za 15 rokov nesplnili žiadny zo zásadných cieľov, ktoré im pripisovala reforma verejnej správy.
Parlament ďalej rokoval o:
Vyššie územné celky (VÚC) by mali zaniknúť ešte v roku 2017, a to bez náhrady. Navrhuje to nezaradený poslanec NR SR Miroslav Beblavý, ktorý predstavil svoje návrhy v závere šiesteho rokovacieho dňa 12. schôdze parlamentu.
Spoluautorka dovedna 28 noviel zákonov Katarína Macháčková (nezaradená) uviedla, že štát by zrušením krajov počas najbližších piatich rokov ušetril viac ako 200 miliónov eur, a to zrušením volieb či nákladov na fungovanie zastupiteľstva.
Pokuty pre drobných chovateľov hospodárskych zvierat pre vlastnú spotrebu, ktorí si nesplnili povinnosť ich registrácie, sa rušiť nebudú. Plénum Národnej rady nepodporilo návrh novely zákona o veterinárnej starostlivosti od poslancov ĽSNS, ktorí chceli túto sankciu zrušiť. Kotlebovci tvrdili, že ich zákon uvoľní byrokratické podmienky a uľahčí domáci chov hospodárskych zvierat. V súčasnosti platná legislatíva kladie podľa ĽSNS na domáci chov neúmerne náročné podmienky. "Nahráva to v prospech najmä veľkovýrobcov mäsa a supermarketom, keďže ľudia si namiesto byrokraticky náročného domáceho chovu produkty živočíšnej výroby radšej kúpia z pultov predajní," tvrdili poslanci.
Poslanci neposunuli do druhého čítania návrh novely Zákonníka práce z dielne poslanca NR SR a lídra hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO-NOVA) Igora Matoviča, podľa ktorého by bol zakázaný maloobchodný predaj v nedeľu do 16.00. „Vieme, že mnohí ľudia možnosť nedeľných nákupov považujú pomaly za základné ľudské právo a nevedia si predstaviť, že by o túto možnosť prišli. Na druhej strane registrujeme výrazný hlas skupiny ľudí, ktorí chcú, aby v nedeľu ostali obchody zatvorené, najmä samotných pracovníkov v obchode,“ zdôvodňoval predloženie návrhu Matovič. Svoj návrh považoval za kompromis, podľa neho by umožnil uspokojiť potreby oboch skupín ľudí. „Podľa najnovších údajov Eurostatu slovenskí zamestnanci sú najčastejšie v nedeľu pracujúci zamestnanci zo všetkých 28 krajín Európskej únie, keďže pravidelne v nedeľu pracuje 21 percent z nich,“ dodal s tým, že zo štatistík súčasne vyplýva, že Slováci odpracujú týždenne v priemere druhý najväčší počet hodín.