BRATISLAVA. Ombudsmanka Jana Dubovcová v pléne parlamentu uviedla mimoriadnu správu o skutočnostiach nasvedčujúcich závažnému porušovaniu základných práv a slobôd detí postupom orgánov sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately.
Poukázala v nej na nedostatky a pochybenia vedúce k závažnému porušovaniu základných práv a slobôd detí. Ľudskoprávny parlamentný výbor Národnej rade SR odporučil, aby správu zobrala na vedomie.
Predložila mimoriadnu správu
Ombudsmanka v nej konštatuje, že zistené nedostatky majú systémový charakter, a preto sa týkajú veľkého počtu detí. V správe upozorňuje na porušenia základných práv a slobôd pri umiestňovaní detí do resocializácie a do detských domovov a následne do profesionálnych rodín.
V správe upozorňuje na porušenia základných práv a slobôd pri umiestňovaní detí do resocializácie a do detských domovov, a následne do profesionálnych rodín.
"Najzávažnejšie nedostatky vidím v rozhodovaní o umiestňovaní detí do jednotlivých typov starostlivosti, pokiaľ ju organizuje štát," uviedla Dubovcová s tým, že v tomto prípade je štát zastúpený Ministerstvom práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR). Ďalším veľkým problémom je absencia kontroly.
Ako príklad uviedla prípad resocializačného strediska Čistý deň v Galante, kde príslušné orgány vedeli o podnetoch o porušovaní práve detí už od roku 2014, no riešiť to začali až o dva roky neskôr.

Blahová: Opozícia bude žiadať odvolanie
Ak minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter (Smer) neodníme akreditáciu resocializačnému zariadeniu Čistý deň a nezjedná vo svojom rezorte nápravu v zmysle zistení verejnej ochrankyne práv Jany Dubovcovej, opozícia bude žiadať jeho odvolanie z funkcie.
V pléne to vo štvrtok po predložení mimoriadnej správy ombudsmankou Dubovcovou povedala poslankyňa za stranu Sloboda a Solidarita (SaS) Natália Blahová.
Predsedníčka poslaneckého klubu SaS Blahová vo svojom vystúpení ďalej povedala, že minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter (Smer) sa podľa nej dopustil prehreškov voči zákonom, Ústave SR a medzinárodným zmluvám, ktorými je Slovensko viazané.
„Je mi do plaču nad krajinou, v ktorej trpia deti. Urobiť si džob z týrania detí, to chce hutnú dávku hyenizmu," povedala.
Dodala, že ministerstvo spravilo kontrolu v resocializačnom centre Čistý deň v Galante až po medializácii, avšak podľa nej nikto nehovoril s deťmi.
„Očakávam okamžité a radikálne zmeny. Volám po nich a budem nepríjemným tŕňom v oku. Apelujem na novinárov, aby sa zamerali na pranie peňazí v sociálnej sfére,“ dodala.
Schôdzu museli prerušiť
Na vystúpenie Blahovej zareagoval poslanec Erik Tomáš (Smer), načo sa v sále strhla roztržka a predsedajúci Martin Glváč (Smer) musel na chvíľu schôdzu prerušiť.
„Na balkóne sedí 53 rodičov klientov a všetkých podporovateľov domova Čistý deň. Tam sedí vaše svedomie. Prečo ste nikdy neprijali tých ľudí? Prečo sa ani pani ombudsmanka nikdy nič neopýtala? Budem prvý, ktorý bude rešpektovať názor orgánov činných v trestnom konaní, ale zatiaľ nič nepotvrdili. Slovami jedného klienta musím povedať, že vy ste zlý človek, pani Blahová,“ povedal Tomáš s tým, že zo strany Blahovej šlo o cynické zneužitie témy.
„Na vašom mieste by som sa od hanby prepadol. Tá komunita sa potrebuje liečiť a vy ste do nej takto nechutne vstúpili,“ povedal Tomáš.

Mimoriadnu správu Dubovcovej označil za účelovú a politickú. "Touto správou ste neprekročili svoj tieň. Správa zhŕňa najmä postoje časti opozície. Ako môže správa ombudsmanky vyzerať takto? Vychádza zo sprostredkovaných informácií a ani sa len nepokúsila skonkretizovať zdroje. Je to len znôška úvah a zozbieraných verejných tvrdení a pocitov," povedal Tomáš.
“Touto správou ste neprekročili svoj tieň. Správa zhŕňa najmä postoje časti opozície. Ako môže správa ombudsmanky vyzerať takto?
„
Verejnej ochrankyni práv tiež odkázal, že s rodičmi a klientmi resocializačného zariadenia Čistý deň sa vôbec nerozprávala. "Celkovo 53 ľudí podpísalo petíciu za Čistý deň, pokrýva to 31 z 37 klientov. To vás tento názor nezaujímal? Táto komunita v liste píše, že Dubovcová nikdy nenavštívila toto zariadenie, nevyžiadala si podklady. Mrzí ma, že sa ombudsmanka stavia do pozície vyšetrovateľa, sudcu a kata bez toho, aby si počkala na závery vyšetrovania," povedal Tomáš.
Podľa jeho slov vec, ktorú opozičné poslankyne označujú ako boj za práva detí, nie je nič iné, ako cynický hon, ktorého výsledkom má byť nepríjemný a tvrdý útok na vládu SR. "Bez argumentov a akceptácie nového vývoja v danej téme vopred avizujú odvolávanie ministra práce Jána Richtera. Poslanec za SaS povedal, že vláda preto chráni toto zariadenie, lebo Richter si tam chodí užívať s dievčatami. Boris Kollár (Sme rodina) zase neváhal kvôli tejto téme vyzývať ľudí na lynčovanie zamestnancov zariadenia," odkázal Dubovcovej Tomáš.
Neskôr sa v pléne ospravedlnil.