BRATISLAVA. Ambulantné pohotovosti prinajmenšom v niektorých oblastiach Slovenska budú od budúceho roka, keď zrejme vstúpia do platnosti nové pravidlá ich fungovania, otvorené len do desiatej večer, a nie do rána, ako je to teraz.
Predpokladajú to viacerí lekári, ktorých oslovil denník SME. Myslia si, že keď už lekári nebudú musieť povinne slúžiť na pohotovosti, neexistuje hodinová sadzba, ktorá by ich motivovala, aby po 27 hodinách vo svojej ambulancii a na pohotovosti pokračovali v službe ešte do rána.
Ministerstvo zdravotníctva sa však tohto scenára neobáva a je presvedčené, že najmenej 12 eur na hodinu v hrubom bude pre lekárov dostatočne motivujúca sadzba.
Scenár pohotovosti len do desiatej večer však predpokladá aj ono, ale len v prípade, ak sa jej prevádzkovateľovi nepodarí zohnať dosť ochotných lekárov slúžiacich do rána. Vtedy budú musieť slúžiť všetci lekári zo spádovej oblasti pohotovosti povinne.
Niektorí lekári si myslia, že takýchto prípadov bude veľa a bude to takmer pravidlom, a nie výnimkou, ako si myslí ministerstvo.
Ambulantná pohotovostná služba sa v súčasnosti volá Lekárska služba prvej pomoci a slúži na ošetrenie pacientov s náhle zhoršeným zdravotným stavom, ktorého posúdenie nezdrží odklad do rána. Pacient však nie je v ohrození života.

Niet tej sily
Prisahám vám, že ak lekár nebude poviný zo zákona vykonávať pohotovostnú službu, nebude to robiť dobrovoľne, vraví všeobecný lekár pre dospelých Marián Ilenčík z Dolnej Strehovej pri Veľkom Krtíši. Okrem svojej ambulancie prevádzkuje aj pohotovosť.
Čo je čo
Lekárska služba prvej pomoci (LSPP) - sídli v ambulanciách. Slúži pre prípady zhoršenia zdravotného stavu, ktorého posúdenie neznesie odklad do rána. Ide napríklad o vysokú horúčku.
Ústavná pohotovostná služba (ÚPS) - sídli v nemocniciach na urgentných alebo centrálnych príjmoch. Slúži na vážne zdravotné komplikácie alebo život ohrozujúce stavy, napríklad úrazy.