Košice 15. marca (TASR) - Otvorenie nových alebo rozšírenie starých ťažobných lomov v Chránenej krajinnej oblasti (CHKO) Slovenský kras by nenávratne zničilo veľký počet mimoriadne vzácnych jaskýň, ktoré ako celok s aggteleckými v Maďarsku sú v zozname svetového prírodného dedičstva UNESCO. Zhodli sa na tom účastníci pracovného rokovania, ktorí sa v Hrhove v okrese Rožňava stretli v stredu s cieľom zosúladiť spoločný postup pri zabezpečení prevencie pred možným poškodením jaskýň Slovenského a Aggteleckého krasu.
Podľa informácie, ktorú TASR dnes poskytli predstavitelia občianskeho združenia (OZ) Sosna, na stretnutí sa zišli zástupcovia CHKO Slovenský kras, samosprávy Hrhova, Okresného úradu z Rožňavy, maďarského ministerstva životného prostredia, tamojšieho Národného parku Aggtelek i mimovládnych organizácií. Podľa vyjadrení zainteresovaných strán v poslednom období silnejú tlaky rozličných domácich i zahraničných ťažiarskych spoločností na otváranie nových lomov na ťažbu vápenca a slieňa. Konštatovali, že od novembra minulého roku boli podané tri návrhy na príslušný banský úrad, smerujúce k otvoreniu nových lomov a rozšíreniu ďalších troch. Upozornili, že ak by bol spomínaný jaskynný komplex poškodený ľudskou činnosťou, stály výbor konvencie ich môže vyradiť zo zoznamu svetového dedičstva. "Takýto akt by bol medzinárodným škandálom, ktorý by nás dostal na úroveň Afganistanu, kde hnutie Taliban likviduje vzácne sochy Budhu, rovnako zaradené v zozname svetového dedičstva," uviedol Jozef Šuchta z OZ Sosna.
Účastníci stretnutia podporili zámer vyhlásiť na území Slovenského krasu národný park, pričom upozornili, že podľa platnej právnej úpravy na území národných parkov nie je s konečnou platnosťou vylúčená banská činnosť.
Jaskyne Slovenského a Aggteleckého krasu boli do zoznamu svetového dedičstva UNESCO zapísané v roku 1995 pre prírodné hodnoty, ktoré predstavujú ako súvislý geografický a hydrologický celok.