Nestojí veľa, je to cvičenie pre celé telo, zábavnejšie než fitnes, navyše aj vedci a lekári tvrdia, že zlepšuje náladu, ale pomáha aj pri depresiách či liečbe rečových problémov.
Ďalšou overenou skúsenosťou je aj to, že ak sa dáte na zborový spev, máte slušnú šancu, že si nájdete priateľov alebo partnera na celý život.
„S manželkou sme sa spoznali v zbore. A rovnako aj moji svokrovci. V zbore trávite spolu veľa času v neformálnej atmosfére, na nácvikoch, na cestách,“ hovorí Juraj Caránek. Pätnásť rokov spieval v zbore Technik, ktorý práve nedávno oslavoval 60. výročie založenia.

„Spočítali sme, že medzi členmi Techniku vzniklo za tie roky 150 manželstiev. Aj ja mám manželku z orchestra,“ poznamenáva aj Vojtech Šepák, prezývaný Bakši. Začínal ako tanečník, neskôr bol aj umeleckým vedúcim tanečnej sekcie Techniku.
„Zbor je ako veľká rodina – rodina, ktorú si môžete vybrať. Nečudo, že sa tam zakladajú aj skutočné rodiny,“ myslí si Pavel Nahálka, ktorý tu takisto stretol svoju manželku.
Všetkých zboristov však spája iná láska – láska k spevu.
Tréning od hlavy po päty
Hoci sa to nezdá, precvičí sa pri ňom celé telo – zapájajú sa hlasivky, rezonančné dutiny, bránica, dôležitý je aj správny postoj.
„Alfou a omegou spevu je dych. Pľúca nezapájame až tak, ako keď rozprávame. Dych je naša opora, ktorá rozochveje hlasivky. Potom vylúdime tón patričnej výšky a farby,“ hovorí hlasová pedagogička Darina Andučič Tóthová, ktorá počas kariéry pôsobila aj pri známom Bratislavskom chlapčenskom zbore.
Pri správnej technike spevu sa dýcha bránicou. Hoci je to len malý sval, ktorý oddeľuje pľúca a brušnú dutinu, okrem dýchania je nápomocný napríklad aj pri močení či vracaní. S dýchaním „do brucha“, teda bránicou, sa stretnete aj na hodinách jogy, kde slúži na uvoľnenie a relaxáciu.
„Veľmi dôležité sú aj rezonančné dutiny - prínosné a hlavové. Keď spievame mäkko, akoby udrieme do vankúša, nepočuť to. Keď udrieme do pohára, rozoznie sa a zvoní. Aj naše rezonančné dutiny sa rozochvejú a vtedy sú akoby naším reproduktorom,“ vysvetľuje Andučič Tóthová.
Nemusí byť každý sólista
Zborový spev má oproti sólovému niečo navyše – musíte sa zladiť s ostatnými, no stávate sa aj súčasťou silného kolektívu. „Výhoda zborového spievania je, že nemusí byť každý sólista, práve naopak. Zborové spievanie je veľmi dobré pre ľudí, ktorí čisto intonujú, ale nemajú zvučný hlas alebo peknú farbu, prípadne sú veľkí trémisti,“ pripomína pedagogička.
V skupinke sa tréma rýchlejšie rozplynie. Dôležitý je sluch a schopnosť zladiť sa s ostatnými. „Ľudia sa nemusia báť spievať, aj keď nemajú pekný hlas. Vidím, že keď spievajú, cítia sa šťastnejší,“ myslí si Andučič Tóthová. „Spev je pre mnohých psychohygiena. Poznám veľa podnikateľov, ktorí pri speve prichádzajú do iného, nevystresovaného sveta, relaxujú.“
Aj amatér môže spievať v opere
V minulosti bola jednou z hlavných motivácií na členstvo v zbore možnosť vycestovať zo socialistického Československa.