BRATISLAVA. Generálny riaditeľ RTVS Václav Mika by mal opätovne ísť do boja o kreslo šéfa verejnoprávneho telerozhlasu.
Oznámil to v čase, keď sa koaličná SNS snaží o získanie vplyvu v tejto inštitúcii. Mika je medzi poslancami považovaný za človeka ministra kultúry Mareka Maďariča zo Smeru. Ten sa so SNS dostal do konfliktu kvôli svojej snahe o zvýšenie koncesionárskych poplatkov, čo SNS dôrazne odmietla.
S definitívnym ohlásením svojho rozhodnutia chce však Mika počkať až do okamihu, keď parlamentný výbor pre kultúru a médiá zverejní podmienky výberového konania.
Záujem o pokračovanie svojho pôsobenia v kresle šéfa RTVS dlhodobo podmieňuje získaním akéhosi neformálneho mandátu od svojich podriadených. Tému už podľa vlastných slov otvoril na viacerých úrovniach manažmentu, pretože chce svoju kandidatúru postaviť ako tímové rozhodnutie.
„Predpokladám, že mám dôveru vedenia RTVS na to, aby som o kreslo generálneho riaditeľa zabojoval,“ povedal Mika.
Okrem diskusií na úrovni manažmentu momentálne tiež analyzuje prieskum, ktorý by mu mal poskytnúť obraz o výsledkoch jeho päťročného pôsobenia.

Zdĺhavý proces
Generálneho riaditeľa RTVS volí parlament na päť rokov, Mikovi funkčné obdobie uplynie začiatkom augusta. Výber uchádzačov má na starosti parlamentný výbor pre kultúru a médiá, ktorý musí najneskôr tri mesiace pred koncom funkčného obdobia aktuálneho riaditeľa zverejniť výzvu na prihlásenie nových kandidátov.
O tom, kto bude novým šéfom verejnoprávneho telerozhlasu, by mala Národná rada rozhodnúť počas júnovej schôdze. Predseda výboru pre kultúru a médiá Dušan Jarjabek zo Smeru tvrdí, že celý proces plánujú naštartovať začiatkom apríla.
Ako vyzerá voľba šéfa RTVS
- Výbor NR SR pre kultúru a médiá zverejní výzvu na prihlásenie kandidátov.
- Musí to byť najneskôr 90 pred koncom funkčného obdobia aktuálneho riaditeľa.
- Výbor verejne vypočuje prihlásených kandidátov.
- Šéfa RTVS volí parlament nadpolovičnou väčšinou hlasov prítomných poslancov.
- Ak v prvom kole neprejde žiaden kandidát, do druhého postupujú dvaja najúspešnejší.
„Máme pripravený časový harmonogram jednotlivých krokov, v súčasnosti sa dolaďujú najmä technické záležitosti,“ hovorí Jarjabek.
Povinné verejné vypočutie kandidátov by malo prebiehať v historickej budove NR SR, odkiaľ musí výbor zabezpečiť aj priamy prenos na stránke parlamentu. Po verejnom vypočutí dostanú poslanci do rúk skompletizovaný návrh na voľbu generálneho riaditeľa.
Na jeho zvolenie je potrebná nadpolovičná väčšina hlasov prítomných poslancov, hlasovanie je tajné. V prípade, že sa nerozhodne v prvom kole, do druhého kola postupujú dvaja kandidáti s najväčším získaným počtom hlasov.
Motivačným faktorom pre prípadných uchádzačov o kreslo šéfa RTVS je aj plat. Generálnemu riaditeľovi prislúcha štvornásobok priemernej mzdy v národnom hospodárstve, čo je v súčasnosti takmer 3500 eur.

Tvrdá konkurencia
Václav Mika je na čele telerozhlasu od roku 2012, keď v tajnej voľbe získal 74 z 95 odovzdaných hlasov. V minulosti šéfoval televízii Markíza aj rádiu Expres.
Dlhší čas sa v médiách objavujú aj špekulácie o tom, kto by prípadne mohol Miku nahradiť. Spomína sa napríklad bývalý televízny moderátor a súčasný poslanec Karol Farkašovský zo SNS. Okrem iného je dnes aj podpredsedom výboru, ktorý bude mať na starosti výber uchádzačov.
Ďalšou kandidátkou by mohla byť aj exriaditeľka televízie Markíza Zuzana Ťapáková. Jej meno sa na verejnosti objavilo v súvislosti s kauzou údajne predraženého predstavovania loga slovenského predsedníctva v Rade EÚ.
Na ministerstve zahraničia mala Ťapáková radiť v mediálnych otázkach a podľa zverejnených informácií ju na ministerstvo údajne dosadil premiér Robert Fico zo Smeru. Ťapáková túto informáciu nepotvrdila, hoci pripustila, že s Ficom sa pozná.
Ako čierny kôň voľby sa taktiež spomína dvojnásobný neúspešný kandidát a súčasný šéf verejnoprávnej tlačovej agentúry TASR Jaroslav Rezník. Vo voľbe v roku 2012 dostal od poslancov dva hlasy.

Beata
Balogová
