BRATISLAVA. Mal dve funkcie a kontroloval sám seba. Po škandále s vysokými cenami energií koalícia zvažuje, že nový šéf Úradu pre reguláciu sieťových odvetví príde o časť právomocí a cenové rozhodnutia by mal okrem neho podpisovať aj jeho podpredseda.
Pre problémy s faktúrami odstúpil po nátlaku šéfa SNS Andreja Danka pred vyše týždňom po rozhovore s premiérom Robertom Ficom zo Smeru šéf úradu Jozef Holjenčík, ktorého nominoval Smer.
Možnosť, že sa zmenia pravidlá, ktorými sa určujú ceny elektriny, naznačil Fico v televízii TA3.
Koalícia rieši aj možnosť, že oddelí funkciu šéfa úradu a šéfa predsedu regulačnej rady, ktorá môže naprávať rozhodnutia o cenách energie, povedal poslanec koaličného Mosta-Hídu Gábor Gál v RTVS. Holjenčík mal obe funkcie.
O nových pravidlách bude v utorok rokovať koaličná rada.

Zložitá téma: holding
Koaličná rada bude rokovať aj o vzniku energetického holdingu, ktorý požaduje SNS. Vlastnícke podiely, ktoré zostali štátu v energetických spoločnostiach, by sa sústredili na jednom mieste. Štát by si tak posilnil pozíciu vo významných podnikoch.
Štátne podiely by sa podľa Fica mohli združiť buď v úplne novom holdingu, prípadne v niektorej štátnej firme, ako je napríklad materská spoločnosť Slovenského plynárenského priemyslu. Vláda ju získala späť do stopercentného vlastníctva štátu.
„Cítim, že partneri sú naklonení takejto myšlienke, hlavne pokiaľ ide o ideu,“ povedal Fico. Energetický holding bol podľa neho pôvodne myšlienkou Smeru, nie SNS.
Posťažoval sa na zmeny vo vlastníctve viacerých spoločností, ktoré v posledných rokoch robili ich zahraniční spoluvlastníci.
Otázne tiež je, či sa štát bude snažiť kúpiť od talianskeho Enelu akcie Slovenských elektrární, kde v súčasnosti vlastní 34 percent.
Štát podľa Fica zváži, či do toho pôjde. „Opäť chceme vložiť nohu do dverí, ako sme to urobili v prípade SPP,“ povedal. Ak by Taliani predávali svoj podiel, štát by mal podľa Fica záujem o 17 percent, aby mal v Slovenských elektrárňach väčšinu.

Odvolávanie Fica
Napriek Holjenčíkovmu odchodu opozícia zvolala schôdzu, na ktorej bude parlament hlasovať o dôvere k Ficovi a jeho vláde. Od jej vzniku pôjde o druhý pokus. Prvá snaha odvolať ho súvisela s kauzou Bašternák, ktorá siaha k ministrovi vnútra Robertovi Kaliňákovi zo Smeru.
"Holjenčík plnil príkazy Fica a Úradu vlády a bol osobným chránencom Fica," hovorí poslankyňa Jana Kiššová z SaS. Opozícia žiadala napríklad, aby sa premiér politicky vyrovnal s ministrom hospodárstva Petrom Žigom zo Smeru.
Fico sa svojho ministra v televízii zastával. "Tvrdo pracoval, aby sa odstránili chyby, ktoré napáchal ÚRSO," povedal.
Mimoriadnu schôdzu na jeho odvolávanie, ktorá bude na budúci týždeň, označil za smiešnu. Naznačil aj jej priebeh s tým, že po prečítaní opozičného návrhu zrejme vystúpi, potom z parlamentu, kde má jeho koalícia väčšinu, odíde. Dodal, že má iné dôležité povinnosti.
Poslanci Smeru sa podľa neho rozhodnú sami, či na schôdzi zostanú. Opozícia nemá dosť hlasov, aby vládu odvolala.

Kríza nie je
Predseda SNS Andrej Danko pred dvoma týždňami pre problém s cenami energií hovoril o koaličnej kríze a sťažoval sa, že premiér s ním nehovoril už niekoľko dní.
Lídri Smeru, SNS a Mosta sa minulú stredu v koaličnej rade dohodli na pravidelných odborných stretnutiach a intenzívnejšej komunikácii.
Napätie v koalícii zobral Fico na seba. Povedal, že zaň môže aj jeho "obrovská miera zaneprázdnenosti". Koalícia podľa neho nemá žiadnu krízu a prípadné konflikty sú dôsledkom toho, že sú v nej tri odlišné politické strany.
Danko mal od vzniku koalície problém s podpredsedom Smeru a ministrom kultúry Marekom Maďaričom pre koncesionárske poplatky aj s poslancom Smeru a šéfom komunikačného tímu Úradu vlády Erikom Tomášom.
Analytici hovoria, že pre najsilnejšiu stranu Smer je najväčším súperom práve koaličná SNS.

Beata
Balogová
