SME

Vláda je zodpovedná za diskrimináciu 25-tisíc zamestnancov, hovoria učitelia

Slovenská komora učiteľov žiada, aby materské školy či ZUŠ patrili pod ministerstvo.

Vladimír Crmoman.Vladimír Crmoman. (Zdroj: Archív SME - Tomáš Benedikovič)

BRATISLAVA. Vláda SR je zodpovedná za znevýhodnenie žiakov a diskrimináciu 25-tisíc zamestnancov školstva v pôsobnosti miest a obcí. Slovenská komora učiteľov to tvrdí v súvislosti s vyjadrením Rady Združenia miest a obcí Slovenska, ktorá uviedla, že nemajú od septembra prostriedky na šesťpercentné navýšenie platov pre svojich zamestnancov v školstve.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Komora tvrdí, že predchádzajúca a súčasná vláda SR nesú hlavnú zodpovednosť za dlhodobo pretrvávajúci problém financovania materských škôl, základných umeleckých škôl, školských klubov detí, centier voľného času, školských jedální a školských internátov.

SkryťVypnúť reklamu

Štát by podľa komory učiteľov mal posielať peniaze na všetky školy a školské zariadenia priamo, rovnakým transparentným a spravodlivým spôsobom. Stanovisko komory poskytol prezident Slovenskej komory učiteľov Vladimír Crmoman.

Problém nejednotnosti financovania

„V týchto dňoch sme opäť svedkami patovej situácie, keď vedenie ZMOS-u odmieta ministrom avizované zvyšovanie platov pre všetkých pedagogických a odborných zamestnancov od 1. septembra 2017 napriek tomu, že vláda SR od roku 2016 zvýšila pre mestá a obce podiel príjmu z daní na 70 percent. Príčinou tohto problému, ktorý sa objavuje pravidelne, je odlišný spôsob financovania materských škôl, základných umeleckých škôl, školských klubov detí, centier voľného času, školských jedální a školských internátov, ktorým prostriedky na ich chod plynú z podielových daní miest a obcí, na rozdiel od základných škôl a stredných škôl financovaných priamo z ministerstva školstva a vnútra," uvádza vo svojom stanovisku komora učiteľov.

SkryťVypnúť reklamu

Aktuálna situácia je podľa komory učiteľov len ďalším príkladom toho, že nejednotnosť financovania v školstve je nezmyslom a spôsobuje značné problémy. Komora tvrdí, že o tom svedčia aj výsledky kontroly Najvyššieho kontrolného úradu, ktorý sa kriticky vyjadril nielen k zložitosti, nevyváženosti, ale tiež netransparentnosti súčasného systému financovania.

Komora zároveň upozorňuje, že predchádzajúca ani súčasná vláda nezareagovali na výsledky kontroly NKÚ, ani na výzvu vláde z januára 2013 a deklaráciu z februára 2016, ktoré tiež žiadali zjednotiť kompetencie v oblasti riadenia a financovania verejných škôl a školských zariadení.

„Naopak, pri posledných zmenách zákona o štátnej správe v školstve a školskej samospráve o práve veta zriaďovateľa pri voľbe riaditeľa školy vláda a predseda vlády úplne ignorovali názor jednotného školského prostredia a bez dostatočných argumentov zvýhodnili svojim rozhodnutím práve ZMOS a vyššie územné celky," tvrdí komora učiteľov.

SkryťVypnúť reklamu

Chce určité školy pod ministerstvom

Učitelia tiež upozorňujú, že samosprávy nie sú povinné dať celý normatív na žiaka škole.

„Tento normatív, ktorý určuje štát, je pre zriaďovateľov len orientačný. Štát toleruje, že podmienky v získavaní financií nie sú pre všetky školy rovnaké, aj keď majú na ne spravodlivý nárok. Vláda je povinná zabezpečiť, aby sa financie z daní rodičov našich žiakov, ktoré sú určené pre školy, dostali v plnej výške na miesto určenia. Na systém financovania, v ktorom má zriaďovateľ možnosť ukrajovať z balíka peňazí bez transparentných kritérií, v konečnom dôsledku doplácajú naše deti a mládež," uvádza vo svojom stanovisku komora.

Dodáva, že je neprijateľné, keď vláda dáva zelenú znevýhodňovaniu v odmeňovaní 25-tisíc zamestnancov školstva v pôsobnosti samospráv. Komora tiež dodáva, že nie je fér, ak minister školstva vyhlási, že dáva koncoročnú 100-eurovú odmenu, ale nie všetci zamestnanci v školách v správe miest a obcí sa jej dočkajú.

SkryťVypnúť reklamu

Komora vníma túto situáciu ako ponižujúcu a diskriminačnú. Zastáva pritom stanovisko, podľa ktorého majú byť prostriedky na mzdy a prevádzku škôl zabezpečované z jedného zdroja. Vládu SR preto žiada, aby materské školy, základné umelecké školy, školské kluby detí, centrá voľného času, školské jedálne a školské internáty boli vyňaté spod kompetencií samospráv a preradené do pôsobnosti ministerstva školstva.

Školstvo

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu
  3. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  4. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike?
  5. Dobrovoľníci, prihláste sa na Týždeň dobrovoľníctva
  6. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu?
  7. Green Corner: zelené bývanie blízko centra s prvou splátkou 10 %
  8. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky
  1. Jednoduché farebné premeny do bytu aj záhrady
  2. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii
  3. Zlatý sen vo vzduchu
  4. Sapara a Nagy povzbudzovali malých futbalistov a futbalistky
  5. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  6. Pozvánka, ktorá sa neodmieta: oslávte 25 rokov s Kauflandom
  7. Kaufland oslavuje 25 rokov a tvorí pilier slovenskej ekonomiky
  8. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia
  1. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike? 8 158
  2. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky 5 773
  3. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 5 648
  4. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu? 5 640
  5. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii 4 750
  6. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 3 106
  7. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 2 910
  8. Slováci posielajú na MS mladíkov. Kedy hrajú a kde ich sledovať? 2 227
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Péter Hunčík.

Zverstvá na sklonku vojny sa často vymykali logike.


37
Hráči Slovenska sa radujú z gólu v zápase základnej A- skupiny Slovensko - Slovinsko na MS v hokeji 2025.

Súpera mohli doraziť, namiesto toho si skomplikovali život.


17
Nataša Holinová

Fico sa chystá zastaviť šírenie nenávisti. Konečne.


54
Lev XIII.

Lev XIII. bol druhým najdlhšie žijúcim pápežom vo funkcii.


11

Sportnet

Teuvo Teravainen oslavuje gól na MS v hokeji 2025.

Fínsko dnes zdolalo Francúzsko v skupine A na MS v hokeji 2025. Pozrite si priebeh, výsledok, tabuľku a góly.


a 1 ďalší
Slovenský fanúšik po zápase Slovensko - Slovinsko 3:1 na MS v hokeji 2025.

Ako videl druhý zápas Slovenska na MS v hokeji 2025 Hokejový Boss.


Vľavo hráč DAC Damir Redzic a kapitán Trnavy Roman Procházka.

Víťazný gól domácich strelil už v 19. minúte Alioune Sylla.


a 1 ďalší
Radosť hráčov Česka po góle na MS v hokeji 2025.

Video, zostrih a góly zo zápasu Nórsko - Česko v skupine B na MS v hokeji 2025.


SkryťZatvoriť reklamu