BRATISLAVA. Neúspešný kandidát ĽSNS na ombudsmana Anton Čulen porušuje už vyše pol roka zákon. V Bratislave vyučuje v škole náboženstvo, hoci na to nemá oprávnenie od diecézy.

Kánonická misia, ktorú učitelia náboženstva musia mať, sa Čulenovi skončila ešte na konci augusta 2016. Bratislavská arcidiecéza koncom marca informovala, že ďalej nebude môcť pokračovať.
„Ešte minulý rok boli školy v dostatočnom predstihu informované, že kánonická misia Antona Čulena nebude predĺžená,“ povedal tajomník bratislavského katechetického úradu Imrich Bogár.
Dôvody cirkev odmieta povedať. Čulen v minuloročných parlamentných voľbách kandidoval za extrémistickú ĽSNS, zviditeľnil sa aj tým, že žiakom v škole rozdával predvolebné propagačné materiály, čo zákon zakazuje.
Škola tvrdí, že nič nevie
Hoci zákon neumožňuje učiť náboženstvo bez kánonickej misie, Čulen doteraz pôsobí na elektrotechnickej priemyslovke v bratislavskej Petržalke. Každý štvrtok tam má hodiny s prvákmi.
“Čulen povedal, že žiadna misia zrušená nebola.
„
Riaditeľka školy Iveta Šafránková tvrdí, že oficiálnu informáciu o konci jeho kánonickej misie nedostala, a všetky informácie, ktoré k téme mali, boli len z médií.
„Rozprávala som sa s pánom Čulenom a ten povedal, že žiadna misia zrušená nebola,“ hovorí. Keď ju denník SME upozornil, že Čulen od septembra 2016 už nemôže náboženstvo učiť, povedala, že ak dostane informáciu aj oficiálnou cestou, bude okamžite konať.