NAIROBI. Prezident Andrej Kiska sa počas oficiálnej návštevy Kene v utorok neformálne stretol v Nairobi s bývalým generálnym tajomníkom OSN Pan Ki-munom na jeho žiadosť.
"Prezident Kiska v kontexte oficiálnej návštevy Kene otvoril aj tému rozvojovej pomoci. Na príklade aktivít slovenských mimovládnych organizácií a poskytnutých vládnych prostriedkov zdôraznil, že je morálnou povinnosťou Slovenska ako modernej a prosperujúcej krajiny pomáhať iným," uviedol Martin Lipták z Kancelárie prezidenta SR.

Ocenil slovenskú angažovanosť
Pan Ki-mun vysoko ocenil Slovensko v jeho pokračujúcej angažovanosti na multilaterálnej úrovni, čoho dôkazom je aj kandidatúra na post predsedu 72. zasadnutia Valného zhromaždenia OSN.
Za hlavné výzvy pre budúceho predsedu Valného zhromaždenia označil pokrok v globálnej spolupráci v oblasti migrácie a utečencov a plnenie medzinárodných záväzkov vyplývajúcich z parížskej klimatickej dohody.
Práve slovenský minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák bude už onedlho okrem rezortu diplomacie viesť i Valné zhromaždenie OSN. Ako Lajčák svojho času uviedol, predseda VZ OSN je protokolárne najvyššia funkcia v celej hierarchii svetovej organizácie, čiže protokolárne je nad generálnym tajomníkom OSN.
Je to funkcia, ktorá sa vykonáva po obdobie jedného roka od septembra a pri ktorej sa princíp rotácie regionálnych skupín dodržiava veľmi striktne.
V OSN je päť regionálnych skupín, pričom Slovensko patrí do tzv. východoeurópskej skupiny. Pre Slovensko pôjde o prvú skúsenosť takéhoto druhu. Pozícia v rámci východoeurópskej skupiny je už obsadená až do roku 2067. Slovensko prejavilo o tento post záujem v roku 2003.
Počas rokovania sa krátko venovali aj veľmi dobrej úrovni spolupráce medzi Slovenskom a Južnou Kóreou, z ktorej Pan Ki-mun pochádza, a možnostiam jej ďalšieho rozvoja.

Dôležitá návšteva
Kiska považuje svoju prvú oficiálnu návštevu v Keni za veľmi dôležitú. „Pre naše vzťahy s Keňou ako najväčším príjemcom našej pomoci je podľa mňa táto cesta nesmierne dôležitá. Utvrdili sme sa v tom, že projekty majú skutočne zmysel,“ povedal v stredu Kiska.
A to sú projekty, kde pomáha nielen vláda, ale kde pomáha i tretí sektor a kde napríklad v adopciách na diaľku pomáhajú priamo občania Slovenska," doplnil.
„Verím, že aj moja prítomnosť a účasť na týchto projektoch pomôže ešte viac povzbudiť záujem ako vlády, tak aj neziskových organizácií a jednotlivých občanov v tom, aby sme na túto časť sveta mysleli, že to stojí za to pomáhať, že tie výsledky vidieť a sú úžasné," uviedol prezident .
Podľa neho by si Slovensko mohlo zobrať príklad od Kene v tom, že vláda investuje peniaze do všeobecne prospešných projektov.
„Vzniká tu potreba a vytvárajú sa peniaze a zdroje, ktoré môžu potom využiť ich mladí ľudia v start-upoch. Táto požiadavka, tento tlak vlády tu je, peniaze na to sú a potom je to už skutočne na tých mladých ľuďoch, či uchopia túto príležitosť a či dokážu založiť úspešnú firmu, aby pomohla krajine, ako je táto," dodal prezident Kiska.
Príjemne ho prekvapilo aj to, že angličtina sa v Keni stala oficiálnym jazykom. To, že angličtina je povinným jazykom, dáva podľa neho mladým možnosť uchytiť sa vo svete.
„Ak sa podchytia mladí ľudia, ak sa investuje do vzdelania, ak majú jazykové vybavenie, tak je tam potom táto možnosť prepájania sa skutočne na technologicky najvyspelejšie krajiny sveta," uzavrel Andrej Kiska.