BRATISLAVA. Ročne sa zo Slovenska do zahraničia vyvezie približne 160-tisíc šteniat. Podľa odhadov Slobody zvierat putujú takmer dve tretiny nelegálnou cestou.
Aktivisti upozorňujú, že veľká časť týchto psov pochádza od takzvaných množiteľov, ktorí nie sú nikde registrovaní. Odborníci sa zhodujú v tom, že psy v neohlásených chovoch často žijú v biednych podmienkach, bez dostatočného priestoru na pohyb a bez denného svetla.
Bojovať proti tomu má novela zákona od poslancov za stranu SaS, ktorú v utorok schválil parlament. Od mája tak bude musieť byť každý chovateľ, ktorý predáva šteňatá, zaregistrovaný na regionálnej veterinárnej a potravinovej správe. Predajca si taktiež po novom bude musieť vybaviť živnosť.
„Nelegálne obchodovanie so šteňatami to nevyrieši, pretože o kšeftároch nikto nevie,“ hovorí prezidentka klubu chovateľov čiváv a papillonov Gabriela Majdová. Sama má chovnú stanicu na papillony a tvrdí, že táto novela jej prinesie len zbytočné komplikácie a nové poplatky.

Bič na poctivých
Na Slovensku dnes reálna regulácia chovu psov neexistuje. Podmienky chovu upravuje len zákon o veterinárnej starostlivosti, ktorý však nerieši to, či je chovateľ registrovaný, alebo nie.