SME
Streda, 30. november, 2022 | Meniny má Ondrej, Andrej

Vláda sa meniť nebude, parlament premiéra neodvolal (minúta po minúte)

Návrh Igora Matoviča podporilo 60 poslancov, proti bolo 70.

Prečítajte si tiež: Danko pre Matovičov obrázok prerušil odvolávanie Fica Čítajte 

Odvolávanie premiéra sme sledovali minútu po minúte:

00:45 Z prítomných 130 poslancov hlasovalo proti 70, za hlasovalo 60 poslancov. Národná rada nevyslovila nedôveru premiérovi Ficovi. Schôdza sa skončila. Ďakujeme za pozornosť, minútu po minúte sme ukončili.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

00:44 Začína sa hlasovanie o nedôvere premiérovi.

00:28 Béla Bugár ukončil rozpravu, vyhlásil 15-minútovú prestávku, po ktorej sa bude hlasovať o vyslovení nedôvery premiérovi Ficovi.

00:15 Poslanec Peter Marček bude hlasovať proti odvolaniu premiéra.

23:21 Rozprava potrvá bez prípadných faktických poznámok ešte maximálne 100 minút. Do ústnej časti debaty sa totiž prihlásilo desať poslancov, pričom podľa nového rokovacieho poriadku majú v tejto fáze diskusie na svoje vystúpenie maximálne desať minút.

Anketa:
Mal by premiér niesť zodpovednosť za kauzu s cenami energií?
Áno
3500
Nie
654
Hlasovalo: 4154
Hlasovanie otvorené:
od: 16.02.2017 14:17

22:48 Keď bola strana Smer na čele s jej predsedom Robertom Ficom v opozícii, tiež zvolávala mimoriadne schôdze na odvolanie členov vtedajšej vlády. Upozornil na to Gábor Grendel (OĽaNO-NOVA) s tým, že v minulosti Fico z pozície opozičného poslanca nehovoril o zbytočnosti takýchto schôdzí.

SkryťVypnúť reklamu

"Premiér Robert Fico vopred avizoval, že sa tejto schôdze nezúčastní. Odôvodnili ste to tým, že ide o opozičné divadlo. Ale myslím si, že z vašej strany ide skôr o zastierací manéver. V skutočnosti sa tejto diskusii vyhýbate preto, lebo nemáte energiu. Niet väčšieho dôkazu, že na to nemáte, ako odchod z rokovacej sály. Buď je to prejav zbabelosti alebo prejav neúcty voči Ústave SR a parlamentu," odkázal neprítomnému Ficovi v pléne Grendel.

Pán premiér, ste odtrhnutý od reality, vôbec neviete, ako žijú ľudia.

Anna Verešová (OĽaNO)

22:34 Poslanec Sme rodina Peter Pčolinský cituje ľudí, ktorí píšu dôvody, prečo by mal premiér Fico odstúpiť. Ľuďom chýba šanca na dôstojný život a uplatnenie, hnevá ich strata ideálov, odliv mladých ľudí, korupcia, rozkrádanie, nevyriešené kauzy, či žiaden príspevok k ich vyšetrovaniu.

Podľa vlastných slov dostal vyše 380 komentárov.

SkryťVypnúť reklamu

21:43 Veronika Remišová poukázala na zákaz hazardu v Bratislave, ktorý neprešiel a povedala, že toto je ukážka, ako pristupuje Smer k ľuďom. Návrh na zákaz podľa nej neprešiel aj vďaka poslancom Smeru v mestskom zastupiteľstve.

Prečítajte si tiež: Hazard v Bratislave ostáva, jeho zákaz neprešiel Čítajte 

21:36 "Pán premiér, ste odtrhnutý od reality, vôbec neviete, ako žijú ľudia," hovorí Anna Verešová z OĽaNO. Cituje príklad staršej ženy, osamelej matky s deťmi a ich výdavky na život. Poslankyňa tiež obvinila premiéra, že "kašle" na mladých ľudí. Bytovému problému podľa nej venoval jednu vetu.

"Svedčí to o katatrofálnom riadení štátu počas vášho premiérovania," povedala Verešová. "To, že v parlamente je extrémistická strana, je váš výsledok," dodala.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Politici museli vedieť o prudkom zvyšovaní cien energií Čítajte 

21:10 Schôdza pokračuje za prítomnosti niekoľkých poslancov v rokovacej sále. V rozprave vystúpia ešte desiati písomne prihlásení opoziční poslanci, po nich môžu vystúpiť ešte ďalší ústne. Odvolávania sa teraz nezúčastňuje žiadny z koaličných poslancov, okrem podpredsedu parlamentu Andreja Hrnčiara (Most-Híd), ktorý vedie schôdzu.

Poslanci budú rokovať, pokým sa neskončí rozprava a neodhlasujú, či sú za, alebo proti zotrvaniu premiéra Fica vo funkcii.

21:06 Ďalší poslanci sa odvolávajú na príbehy ľudí.

Svedčí to o katatrofálnom riadení štátu počas vášho premiérovania.

Anna Verešová (OĽaNO)

20:49 "Skutok sa nestal, Pavol Paška a Bašternák cítia vašu ochranu viac, ako ju cíti obyčajný otec rodiny, alebo krajčírka či lekárka," cituje z blogu Ľudmily Kolesárovej poslanec Eduard Heger (OĽaNO). "Prajem vám otvorené oči. A dušu, ak vám z nej niečo ostalo," prečítal na záver.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Kaliňák: Neodstúpim, kým budem mať dôveru voličov a koaličných partnerov Čítajte 

20:12 "Ste ultrapravicová vláda," povedala Erika Jurinová. Obyčajní ľudia podľa poslankyne vládu nezaujímajú, zaujímajú ju len mecenáši.

20:11 Koaliční poslanci sa zatiaľ do diskusie nezapájajú. Žiaden z nich sa do rozpravy písomne neprihlásil a takmer vôbec nereagujú ani cez faktické poznámky. Koaličná SNS na sociálnej sieti uviedla, že mimoriadna schôdza pokračuje bez porušenia rokovacieho poriadku.

20:08 Odvolávanie premiéra 14. februára bolo podľa poslankyne Eriky Jurinovej (OĽaNO) obvinenie od milióna ľudí, ktorí mali vysoké faktúry. Jeho absenciu označila za ignorovanie ľudí.

Prečítajte si tiež: Holjenčík upravil ceny na Ficov rozkaz. Potichu to spravil iba na rok Čítajte 

19:46 "Ste zlý premiér a je na to tisíc dôvodov. Ale dnes vás budeme odvolávať za jeden," povedala v pléne Jana Cigániková z SaS. Upozornila, že vládu už dávnejšie upozorňovali na problémy v energetike, no podľa nej premiér na to nereagoval. Celá Európa má podľa poslankyne nižšie ceny energie, len my máme stabilné, stabilne drahé.

SkryťVypnúť reklamu

Problémy v energetike ešte len začínajú.

Karol Galek (SaS)

Premiér podľa Cigánikovej potrebuje ľudí, ktorí sú závislí od jeho milodarov.

19:33 V rozprave vystúpil Ľubomír Galko (SaS) označil neprítomnosť Roberta Fica za zbabelosť. Koaličných partnerov Smeru sa pýta, či im to stojí za to nechať sa stiahnuť do úpadku, v ktorom Smer už podľa neho je. "Je čas stranu Smer vymeniť," povedal.

19:24 Problémy v energetike ešte len začínajú. Myslí si to poslanec za stranu Sloboda a Solidarita (SaS) Karol Galek. „Na svedomí to má práve tá vyhláška, ktorá má podľa premiéra všetko vyriešiť. Bola zverejnená minulý týždeň a musím povedať, že v odbornej verejnosti sa postarala o poriadny rozruch,“ povedal v rámci parlamentnej rozpravy Galek.

Myslí si, že existuje veľa odberateľov, ktorí si vrátením k cenovej vyhlášky v elektroenergetike z minulého roka pohoršia. Podľa neho sa vláda na čele s premiérom snaží retroaktívnou vyhláškou len zakryť skutočné problémy v cenovej regulácii.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Holjenčík radil vodárňam ako zdražiť vodu Čítajte 

17:31 Aj pri cenách za energie na úrovni roku 2016 sú podľa lídra Sme rodina Borisa Kollára ľudia okrádaní, a to minimálne o 30 percent. "Keď premiér zareagoval na ceny a odvolal šéfa regulačbého úradu Jozefa Holjenčíka a hovorí nám všetkým, že to vyriešil, ceny sa vrátia na rok 2016 a všetko je v poriadku, nič nie je v poriadku," zdôraznil Kollár.

Ceny roku 2016 totiž podľa neho rovnakým spôsobom okrádajú ľudí, ako ich mali okrádať ceny v roku 2017.

17:08 Slovo má podpredsedníčka parlamentu Lucia Ďuriš-Nicholsonová. Rozpovedala príbeh o hornonitrianskych baniach a Jánošovej kauze alobal.

Prečítajte si tiež: Ľudia platia veľa za elektrinu. Pre štedré dotácie od štátu pre bane Čítajte 

16:40 Obetovanie Jozefa Holjenčíka Jane Kiššovej z SaS nestačí. Tvrdí, že iba plnil príkazy Roberta Fica a bol jeho chránencom. A preto by mal skončiť tiež. Energetickú politiku na Slovensku považuje za chaotickú.

SkryťVypnúť reklamu

Vyzvala koaličných poslancov, aby sa zamysleli nad argumentmi, ktoré prednáša opozícia, aby bol premiér zbavený funkcie. "Dokedy budete svojím nekonaním a mlčaním podporovať túto korupčnú a nekalú regulačnú politiku?" spýtala sa koaličných poslancov Kiššová.

16:25 Do rozpravy sa prihlásilo 21 poslancov.

16:21 Premiér na margo kauzy cien energií zopakoval, že koalícia použila politický tlak a na základe tohto tlaku sa urobili náhradné rozhodnutia.

"Monitorujeme ich, lebo vláda nemá možnosť vstupovať do cenových konaní. Ak sa ukáže, že neboli napravené krivdy, opäť budeme vytvárať primeraný tlak," dodal.

"Účelom tejto schôdze je vyvolať konflikt a a ešte hlbšiu apatiu voči štandardným stranám."

SkryťVypnúť reklamu

"Obraciam sa na koaličných poslancov, najmä na poslancov Smeru, aby sa nenechali do toho vtiahnuť. Vieme, o čo Matovičovi a iným ide. O chaos a rozvrat, lebo nemajú čo iné ponúknuť. Prosím poslancov, aby sme sa išli venovať normálnej robote," vyzval Fico a z rokovacej sály odišiel.

Nasledovala ho aj väčšina koaličných poslancov.

16:13 "Je to len rešpekt k ústave, že som tu s vami. Rešpekt k navrhovateľom totiž nemôžeme mať," začal premiér svoju reč. Matovičov prejav označil za tri hodiny prázdnych rečí.

Odmietol aj obvinenia, že pod jeho vedením sa vo veľkom rozdávali licencie na prevádzku solárnych elektrární. „Vy ste asi všetci spadli z duba a poriadne vysokého,“ reagoval na Matovičove vyjadrenia. "Podstatná časť fotovoltiky bola nainštalovaná v roku 2011. To ste robili vy," odkázal.

SkryťVypnúť reklamu

16:09 „Konečne začnite robiť niečo pre ľudí,“ ukončil svoj dlhý prejav Matovič. Slovo dostal premiér Robert Fico.

16:01 Vystúpenie Igora Matoviča ako predkladateľa návrhu trvá už tri hodiny.

15:42 Premiérovi spočítal tri hriechy v energetike za miliardy eur - konkrétne škodu za 44,5 miliardy za desať rokov Ficovej vlády.

15:36 Matovič sa obul aj do slnečných elektrární a rozdávania licencií.

15:00 Igor Matovič už reční dve hodiny. Ďalej hovorí o „utopených“ peniazoch v Mochovciach - tvrdí, že tú elektráreň nepotrebujeme.

14:58 Matovič opäť hovorí o Ficovom byte v Bonaparte. Tvrdí, že len zariadenie bytu má mať hodnotu milión eur. Hovorí o knižnici za 15-tisíc a drahých stoličkách.

14:50 „Buď ste cynici, ktorí chceli ľudí iba okradnúť, alebo ste absolútni diletanti,“ odkázal poslancom koalície Matovič. „Vy chcete byť hrádzou k extrémizmu?“ pýta sa. Začnite sa starať o problémy skutočných ľudí, radí premiérovi Ficovi.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Podpora baní či zelenej energie. Chaos v cenách môže elektrinu predražiť Čítajte 

14:38 Podľa Matoviča v kauze cien energií išlo o klasický biznis. "Do orgánov energetických spoločností dosadzujete čisto po politickej línii. Dosadili ste tam neschopných ľudí, svojich "pusipajtášov". Zo štátu ste si urobili súkromný majetok," dodal Matovič.

14:22 „Táto kauza je obrovské víťazstvo ľudí nad premiérom Ficom, lebo vy ste ich odvrhli. Vy ste zabudli na reálne osudy ľudí, ktorí žijú z ruky do úst,“ tvrdí Matovič. Líder OĽANO hovorí o hlasovacích strojoch a nie sociálnych demokratoch. „Zrušte si tú skratku za názvom strany.“

Matovič opäť premiéra vyzval, aby sa vysťahoval z komplexu Bonaparte.

14:12 Úrad pre reguláciu sieťových odvetví káže vodu a víno pije, reční ďalej Matovič.

13:38 Matovič číta viaceré prepisy relácií a citoval z článkov, ktoré boli zverejnené od 1. decembra minulého roka a upozorňovali na nárast cien energií.

SkryťVypnúť reklamu

Z vašej strany išlo o čistú ignoráciu, hovorí. „Vy ste kryli podvod a preto nemôžete byť premiérom,“ odkázal Ficovi.

13:21 Matovič tiež premiérovi prečítal z programového vyhlásenia vlády o boji s energetickou chudobou.

Opísal príklad babičky so záhradkou, ktorá mala platiť za energie o 901 percent viac, či ľudí, čo za garáž majú platiť o 560 percent viac. Spomenul tiež príklad bytovky, ktorá má zrazu uhradiť o 1000 eur viac za spoločné priestory.

"Tých ľudí ste dostali do pasce a nechali v tej pasci trčať. A preto nemôžete byť premiérom," zdôraznil Matovič.

Z uznesenia vlády spravil Fico podľa Matoviča zdrap papiera. Sedem týždňov ste sa tvárili, že sa nič nedeje, pripomenul mu.

13:15 Pán kolega nevyprovokujete ma, reagoval na Matoviča podpredseda parlamentu Béla Bugár. „Ja som taký kľudný, aký som nikdy nebol,“ hovorí.

SkryťVypnúť reklamu

Matovič tiež poslanca Smeru a Ficovho poradcu Erika Tomáša nazval Goebbelsom. Bugár ho upozornil, že nie v tretej cenovej krčme, ale v parlamente a takto by nemal označovať poslancov.

Matovič rozhorčene a emotívne hovorí o cynizme a hyenizme premiéra. „Zradili ste sociálnu demokraciu a sociálne cítenie. Stal sa z vás obyčajný stroj, ktorý na ľudí pozerá ako na čísla,“ odkázal Ficovi.

Prečítajte si tiež: Matovič: Pozostalí babičky nemajú nič proti fototografii Čítajte 

13:08 Igor Matovič začal svoj príhovor ospravedlnením sa za „kauzu babička.“ „Zobral som vinu na seba,“ vyhlásil. Šéf Obyčajných tvrdí, že syn dotyčnej babičky bol zhrozený, z toho ako premiér využil obrázok. Matovič na základe nových skutočností tvrdí, že nie on, ale premiér sa prejavil ako cynická hyena.

"Včera ma obvinil z hyenizmu a cynizmu, že si dovolím zneužívať mŕtvu ženu z cudzej republiky. Skutočnosť je taká, že pozostalí nemajú vôbec nič proti použitiu tejto fotky, naopak, držia nám palce. Pýtam sa Roberta Fica, akú ďalšiu výhovorku si vymyslí, aby sa nemusel zúčastniť svojej verejnej obžaloby? Podsúval Slovensku pocit, akoby rodina tejto babičky bola z použitia fotky zhrozená. Naopak, rodina nám dovoľuje používať fotku a je zhrozená, ako Fico nebohú babičku zneužil," vyhlásil skôr na tlačovej konferencii Matovič.

SkryťVypnúť reklamu

13:00 Začala sa schôdza, ktorej programom je odvolávanie premiéra Fica. Poslanci si odsúhlasili rokovanie aj po 19. hodine.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Zaujímavé štúdium, skvelá práca aj plat. Vieš, kam ísť.
 2. Ako vybrať správny televízor? QLED verzus QD OLED
 3. Za kvalitným vzdelaním nemusíte do sveta! Príďte na EkF TUKE
 4. Prejdite na zelený benzín, pomoc životnému prostrediu sa ráta!
 5. Po pohlavnom styku by sa ženy mali čo najskôr vymočiť. Muži nemusia
 6. Vytvor si svoju budúcnosť
 7. Liečba rakoviny sa u nás výrazne zlepší. Bude to stáť 300-tisíc
 8. Ako sa dostať k darčeku výhodnejšie? Skúste túto možnosť.
 1. SPŠ strojnícka v Prešove úspešne realizuje program Erasmus+
 2. Kríza nie je dôvodom na zmrazovanie miezd
 3. Zmeny v systéme revíznych postupov
 4. Prvotriedne služby, nikoho iného by sme už nebrali
 5. Posledné voľné byty z úrody Jabloní. Nenechajte si ich ujsť.
 6. Prejdite na zelený benzín, pomoc životnému prostrediu sa ráta!
 7. Ako sa dostať k darčeku výhodnejšie? Skúste túto možnosť.
 8. Získajte sériu retro keramických hrnčekov
 1. Po pohlavnom styku by sa ženy mali čo najskôr vymočiť. Muži nie 17 149
 2. Zarábame milióny, no jachtu na Malorke nemám 6 986
 3. Hotely, strava, pláže, služby. Aká je dovolenka v Punta Cana? 6 895
 4. Niektorí ľudia nemajú pracovné návyky. Ako dlho trvá zmeniť to? 5 535
 5. EUBA - Tvoja voľba, tvoja budúcnosť 2 658
 6. TESCO pokračuje v raste.Otvorilo predajňu v Kysuckom Novom Meste 2 024
 7. Blíži sa najväčšia investičná konferencia roku 2022 1 640
 8. Liečba rakoviny sa u nás výrazne zlepší. Bude to stáť 300-tisíc 1 576
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Prezidentka Zuzana Čaputová prednáša prejav o stave republiky.

V parlamente má najmenšiu podporu zo všetkých prezidentov.


a 1 ďalší 6 h
Nemocniční lekári dosiahli vyššie platy. Pomôže to však pacientovi a zdravotníctvu?

Stále nie je isté, čo urobí 1. decembra vyše 2100 lekárov, ktorí podali výpovede.


6 h
E-shop Mall.sk

Skupina Allegro získala Mall Group v najhoršom možnom čase.


28. nov
Ranný brífing SME

Prečítajte si najdôležitejšie správy.


2 h
SkryťZatvoriť reklamu