AKTUALIZOVANÉ

Vláda sa meniť nebude, parlament premiéra neodvolal (minúta po minúte)

Návrh Igora Matoviča podporilo 60 poslancov, proti bolo 70.

Prečítajte si tiež: Danko pre Matovičov obrázok prerušil odvolávanie Fica

Odvolávanie premiéra sme sledovali minútu po minúte:

00:45 Z prítomných 130 poslancov hlasovalo proti 70, za hlasovalo 60 poslancov. Národná rada nevyslovila nedôveru premiérovi Ficovi. Schôdza sa skončila. Ďakujeme za pozornosť, minútu po minúte sme ukončili.

Článok pokračuje pod video reklamou

00:44 Začína sa hlasovanie o nedôvere premiérovi.

00:28 Béla Bugár ukončil rozpravu, vyhlásil 15-minútovú prestávku, po ktorej sa bude hlasovať o vyslovení nedôvery premiérovi Ficovi.

00:15 Poslanec Peter Marček bude hlasovať proti odvolaniu premiéra.

23:21 Rozprava potrvá bez prípadných faktických poznámok ešte maximálne 100 minút. Do ústnej časti debaty sa totiž prihlásilo desať poslancov, pričom podľa nového rokovacieho poriadku majú v tejto fáze diskusie na svoje vystúpenie maximálne desať minút.

Anketa:
Mal by premiér niesť zodpovednosť za kauzu s cenami energií?
Áno
3500
Nie
654
Hlasovalo: 4154
Hlasovanie otvorené:
od: 16.02.2017 14:17

22:48 Keď bola strana Smer na čele s jej predsedom Robertom Ficom v opozícii, tiež zvolávala mimoriadne schôdze na odvolanie členov vtedajšej vlády. Upozornil na to Gábor Grendel (OĽaNO-NOVA) s tým, že v minulosti Fico z pozície opozičného poslanca nehovoril o zbytočnosti takýchto schôdzí.

"Premiér Robert Fico vopred avizoval, že sa tejto schôdze nezúčastní. Odôvodnili ste to tým, že ide o opozičné divadlo. Ale myslím si, že z vašej strany ide skôr o zastierací manéver. V skutočnosti sa tejto diskusii vyhýbate preto, lebo nemáte energiu. Niet väčšieho dôkazu, že na to nemáte, ako odchod z rokovacej sály. Buď je to prejav zbabelosti alebo prejav neúcty voči Ústave SR a parlamentu," odkázal neprítomnému Ficovi v pléne Grendel.

Pán premiér, ste odtrhnutý od reality, vôbec neviete, ako žijú ľudia.

Anna Verešová (OĽaNO)

22:34 Poslanec Sme rodina Peter Pčolinský cituje ľudí, ktorí píšu dôvody, prečo by mal premiér Fico odstúpiť. Ľuďom chýba šanca na dôstojný život a uplatnenie, hnevá ich strata ideálov, odliv mladých ľudí, korupcia, rozkrádanie, nevyriešené kauzy, či žiaden príspevok k ich vyšetrovaniu.

Podľa vlastných slov dostal vyše 380 komentárov.

21:43 Veronika Remišová poukázala na zákaz hazardu v Bratislave, ktorý neprešiel a povedala, že toto je ukážka, ako pristupuje Smer k ľuďom. Návrh na zákaz podľa nej neprešiel aj vďaka poslancom Smeru v mestskom zastupiteľstve.

Prečítajte si tiež: Hazard v Bratislave ostáva, jeho zákaz neprešiel

21:36 "Pán premiér, ste odtrhnutý od reality, vôbec neviete, ako žijú ľudia," hovorí Anna Verešová z OĽaNO. Cituje príklad staršej ženy, osamelej matky s deťmi a ich výdavky na život. Poslankyňa tiež obvinila premiéra, že "kašle" na mladých ľudí. Bytovému problému podľa nej venoval jednu vetu.

"Svedčí to o katatrofálnom riadení štátu počas vášho premiérovania," povedala Verešová. "To, že v parlamente je extrémistická strana, je váš výsledok," dodala.

Prečítajte si tiež: Politici museli vedieť o prudkom zvyšovaní cien energií

21:10 Schôdza pokračuje za prítomnosti niekoľkých poslancov v rokovacej sále. V rozprave vystúpia ešte desiati písomne prihlásení opoziční poslanci, po nich môžu vystúpiť ešte ďalší ústne. Odvolávania sa teraz nezúčastňuje žiadny z koaličných poslancov, okrem podpredsedu parlamentu Andreja Hrnčiara (Most-Híd), ktorý vedie schôdzu.

Poslanci budú rokovať, pokým sa neskončí rozprava a neodhlasujú, či sú za, alebo proti zotrvaniu premiéra Fica vo funkcii.

21:06 Ďalší poslanci sa odvolávajú na príbehy ľudí.

Svedčí to o katatrofálnom riadení štátu počas vášho premiérovania.

Anna Verešová (OĽaNO)

20:49 "Skutok sa nestal, Pavol Paška a Bašternák cítia vašu ochranu viac, ako ju cíti obyčajný otec rodiny, alebo krajčírka či lekárka," cituje z blogu Ľudmily Kolesárovej poslanec Eduard Heger (OĽaNO). "Prajem vám otvorené oči. A dušu, ak vám z nej niečo ostalo," prečítal na záver.

Prečítajte si tiež: Kaliňák: Neodstúpim, kým budem mať dôveru voličov a koaličných partnerov

20:12 "Ste ultrapravicová vláda," povedala Erika Jurinová. Obyčajní ľudia podľa poslankyne vládu nezaujímajú, zaujímajú ju len mecenáši.

20:11 Koaliční poslanci sa zatiaľ do diskusie nezapájajú. Žiaden z nich sa do rozpravy písomne neprihlásil a takmer vôbec nereagujú ani cez faktické poznámky. Koaličná SNS na sociálnej sieti uviedla, že mimoriadna schôdza pokračuje bez porušenia rokovacieho poriadku.

20:08 Odvolávanie premiéra 14. februára bolo podľa poslankyne Eriky Jurinovej (OĽaNO) obvinenie od milióna ľudí, ktorí mali vysoké faktúry. Jeho absenciu označila za ignorovanie ľudí.

Prečítajte si tiež: Holjenčík upravil ceny na Ficov rozkaz. Potichu to spravil iba na rok

19:46 "Ste zlý premiér a je na to tisíc dôvodov. Ale dnes vás budeme odvolávať za jeden," povedala v pléne Jana Cigániková z SaS. Upozornila, že vládu už dávnejšie upozorňovali na problémy v energetike, no podľa nej premiér na to nereagoval. Celá Európa má podľa poslankyne nižšie ceny energie, len my máme stabilné, stabilne drahé.

Problémy v energetike ešte len začínajú.

Karol Galek (SaS)

Premiér podľa Cigánikovej potrebuje ľudí, ktorí sú závislí od jeho milodarov.

19:33 V rozprave vystúpil Ľubomír Galko (SaS) označil neprítomnosť Roberta Fica za zbabelosť. Koaličných partnerov Smeru sa pýta, či im to stojí za to nechať sa stiahnuť do úpadku, v ktorom Smer už podľa neho je. "Je čas stranu Smer vymeniť," povedal.

19:24 Problémy v energetike ešte len začínajú. Myslí si to poslanec za stranu Sloboda a Solidarita (SaS) Karol Galek. „Na svedomí to má práve tá vyhláška, ktorá má podľa premiéra všetko vyriešiť. Bola zverejnená minulý týždeň a musím povedať, že v odbornej verejnosti sa postarala o poriadny rozruch,“ povedal v rámci parlamentnej rozpravy Galek.

Myslí si, že existuje veľa odberateľov, ktorí si vrátením k cenovej vyhlášky v elektroenergetike z minulého roka pohoršia. Podľa neho sa vláda na čele s premiérom snaží retroaktívnou vyhláškou len zakryť skutočné problémy v cenovej regulácii.

Prečítajte si tiež: Holjenčík radil vodárňam ako zdražiť vodu

17:31 Aj pri cenách za energie na úrovni roku 2016 sú podľa lídra Sme rodina Borisa Kollára ľudia okrádaní, a to minimálne o 30 percent. "Keď premiér zareagoval na ceny a odvolal šéfa regulačbého úradu Jozefa Holjenčíka a hovorí nám všetkým, že to vyriešil, ceny sa vrátia na rok 2016 a všetko je v poriadku, nič nie je v poriadku," zdôraznil Kollár.

Ceny roku 2016 totiž podľa neho rovnakým spôsobom okrádajú ľudí, ako ich mali okrádať ceny v roku 2017.

17:08 Slovo má podpredsedníčka parlamentu Lucia Ďuriš-Nicholsonová. Rozpovedala príbeh o hornonitrianskych baniach a Jánošovej kauze alobal.

Prečítajte si tiež: Ľudia platia veľa za elektrinu. Pre štedré dotácie od štátu pre bane

16:40 Obetovanie Jozefa Holjenčíka Jane Kiššovej z SaS nestačí. Tvrdí, že iba plnil príkazy Roberta Fica a bol jeho chránencom. A preto by mal skončiť tiež. Energetickú politiku na Slovensku považuje za chaotickú.

Vyzvala koaličných poslancov, aby sa zamysleli nad argumentmi, ktoré prednáša opozícia, aby bol premiér zbavený funkcie. "Dokedy budete svojím nekonaním a mlčaním podporovať túto korupčnú a nekalú regulačnú politiku?" spýtala sa koaličných poslancov Kiššová.

16:25 Do rozpravy sa prihlásilo 21 poslancov.

16:21 Premiér na margo kauzy cien energií zopakoval, že koalícia použila politický tlak a na základe tohto tlaku sa urobili náhradné rozhodnutia.

"Monitorujeme ich, lebo vláda nemá možnosť vstupovať do cenových konaní. Ak sa ukáže, že neboli napravené krivdy, opäť budeme vytvárať primeraný tlak," dodal.

"Účelom tejto schôdze je vyvolať konflikt a a ešte hlbšiu apatiu voči štandardným stranám."

"Obraciam sa na koaličných poslancov, najmä na poslancov Smeru, aby sa nenechali do toho vtiahnuť. Vieme, o čo Matovičovi a iným ide. O chaos a rozvrat, lebo nemajú čo iné ponúknuť. Prosím poslancov, aby sme sa išli venovať normálnej robote," vyzval Fico a z rokovacej sály odišiel.

Nasledovala ho aj väčšina koaličných poslancov.

16:13 "Je to len rešpekt k ústave, že som tu s vami. Rešpekt k navrhovateľom totiž nemôžeme mať," začal premiér svoju reč. Matovičov prejav označil za tri hodiny prázdnych rečí.

Odmietol aj obvinenia, že pod jeho vedením sa vo veľkom rozdávali licencie na prevádzku solárnych elektrární. „Vy ste asi všetci spadli z duba a poriadne vysokého,“ reagoval na Matovičove vyjadrenia. "Podstatná časť fotovoltiky bola nainštalovaná v roku 2011. To ste robili vy," odkázal.

16:09 „Konečne začnite robiť niečo pre ľudí,“ ukončil svoj dlhý prejav Matovič. Slovo dostal premiér Robert Fico.

16:01 Vystúpenie Igora Matoviča ako predkladateľa návrhu trvá už tri hodiny.

15:42 Premiérovi spočítal tri hriechy v energetike za miliardy eur - konkrétne škodu za 44,5 miliardy za desať rokov Ficovej vlády.

15:36 Matovič sa obul aj do slnečných elektrární a rozdávania licencií.

15:00 Igor Matovič už reční dve hodiny. Ďalej hovorí o „utopených“ peniazoch v Mochovciach - tvrdí, že tú elektráreň nepotrebujeme.

14:58 Matovič opäť hovorí o Ficovom byte v Bonaparte. Tvrdí, že len zariadenie bytu má mať hodnotu milión eur. Hovorí o knižnici za 15-tisíc a drahých stoličkách.

14:50 „Buď ste cynici, ktorí chceli ľudí iba okradnúť, alebo ste absolútni diletanti,“ odkázal poslancom koalície Matovič. „Vy chcete byť hrádzou k extrémizmu?“ pýta sa. Začnite sa starať o problémy skutočných ľudí, radí premiérovi Ficovi.

Prečítajte si tiež: Podpora baní či zelenej energie. Chaos v cenách môže elektrinu predražiť

14:38 Podľa Matoviča v kauze cien energií išlo o klasický biznis. "Do orgánov energetických spoločností dosadzujete čisto po politickej línii. Dosadili ste tam neschopných ľudí, svojich "pusipajtášov". Zo štátu ste si urobili súkromný majetok," dodal Matovič.

14:22 „Táto kauza je obrovské víťazstvo ľudí nad premiérom Ficom, lebo vy ste ich odvrhli. Vy ste zabudli na reálne osudy ľudí, ktorí žijú z ruky do úst,“ tvrdí Matovič. Líder OĽANO hovorí o hlasovacích strojoch a nie sociálnych demokratoch. „Zrušte si tú skratku za názvom strany.“

Matovič opäť premiéra vyzval, aby sa vysťahoval z komplexu Bonaparte.

14:12 Úrad pre reguláciu sieťových odvetví káže vodu a víno pije, reční ďalej Matovič.

13:38 Matovič číta viaceré prepisy relácií a citoval z článkov, ktoré boli zverejnené od 1. decembra minulého roka a upozorňovali na nárast cien energií.

Z vašej strany išlo o čistú ignoráciu, hovorí. „Vy ste kryli podvod a preto nemôžete byť premiérom,“ odkázal Ficovi.

13:21 Matovič tiež premiérovi prečítal z programového vyhlásenia vlády o boji s energetickou chudobou.

Opísal príklad babičky so záhradkou, ktorá mala platiť za energie o 901 percent viac, či ľudí, čo za garáž majú platiť o 560 percent viac. Spomenul tiež príklad bytovky, ktorá má zrazu uhradiť o 1000 eur viac za spoločné priestory.

"Tých ľudí ste dostali do pasce a nechali v tej pasci trčať. A preto nemôžete byť premiérom," zdôraznil Matovič.

Z uznesenia vlády spravil Fico podľa Matoviča zdrap papiera. Sedem týždňov ste sa tvárili, že sa nič nedeje, pripomenul mu.

13:15 Pán kolega nevyprovokujete ma, reagoval na Matoviča podpredseda parlamentu Béla Bugár. „Ja som taký kľudný, aký som nikdy nebol,“ hovorí.

Matovič tiež poslanca Smeru a Ficovho poradcu Erika Tomáša nazval Goebbelsom. Bugár ho upozornil, že nie v tretej cenovej krčme, ale v parlamente a takto by nemal označovať poslancov.

Matovič rozhorčene a emotívne hovorí o cynizme a hyenizme premiéra. „Zradili ste sociálnu demokraciu a sociálne cítenie. Stal sa z vás obyčajný stroj, ktorý na ľudí pozerá ako na čísla,“ odkázal Ficovi.

Prečítajte si tiež: Matovič: Pozostalí babičky nemajú nič proti fototografii

13:08 Igor Matovič začal svoj príhovor ospravedlnením sa za „kauzu babička.“ „Zobral som vinu na seba,“ vyhlásil. Šéf Obyčajných tvrdí, že syn dotyčnej babičky bol zhrozený, z toho ako premiér využil obrázok. Matovič na základe nových skutočností tvrdí, že nie on, ale premiér sa prejavil ako cynická hyena.

"Včera ma obvinil z hyenizmu a cynizmu, že si dovolím zneužívať mŕtvu ženu z cudzej republiky. Skutočnosť je taká, že pozostalí nemajú vôbec nič proti použitiu tejto fotky, naopak, držia nám palce. Pýtam sa Roberta Fica, akú ďalšiu výhovorku si vymyslí, aby sa nemusel zúčastniť svojej verejnej obžaloby? Podsúval Slovensku pocit, akoby rodina tejto babičky bola z použitia fotky zhrozená. Naopak, rodina nám dovoľuje používať fotku a je zhrozená, ako Fico nebohú babičku zneužil," vyhlásil skôr na tlačovej konferencii Matovič.

13:00 Začala sa schôdza, ktorej programom je odvolávanie premiéra Fica. Poslanci si odsúhlasili rokovanie aj po 19. hodine.

Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov a Pravidlá používania cookies. Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. 3 najväčšie chyby pri zateplení šikmej strechy
 2. Tatra banka opäť rozdáva vreckové 22 eur k novému Detskému účtu
 3. Prečo sú pneumatiky dôležitejšie ako bezpečnostné pásy?
 4. 322 m2 a mesto ako na dlani. Bratislava má atypický penthouse
 5. Vydanie denníka SME spolu s knihou Po stopách dávnej Bratislavy
 6. Pravda o mäse v burgroch z McDonald’s
 7. V Žiline sme vytvorili priestor, aby mladí ľudia neodišli
 8. Dva rekordy na druhý pokus
 9. Mestská polícia má viac slúžiť záujmom občanov
 10. Bardejov by mal byť konečne nezávislý
 1. Tatra banka opäť rozdáva vreckové 22 eur k novému Detskému účtu
 2. Vydanie denníka SME spolu s knihou Po stopách dávnej Bratislavy
 3. 3 najväčšie chyby pri zateplení šikmej strechy
 4. EU v Bratislave udelila čestný titul doctor honors causa
 5. Company´s autumn in the High Tatras
 6. V Žiline sme vytvorili priestor, aby mladí ľudia neodišli
 7. 322 m2 a mesto ako na dlani. Bratislava má atypický penthouse
 8. Pravda o mäse v burgroch z McDonald’s
 9. Dva rekordy na druhý pokus
 10. Mestská polícia má viac slúžiť záujmom občanov
 1. V Žiline sme vytvorili priestor, aby mladí ľudia neodišli 31 910
 2. Pravda o mäse v burgroch z McDonald’s 24 102
 3. OLED televízory sú ohrozené vypálením obrazu 17 995
 4. Stíhame napredovať s technológiami? Môže už byť neskoro 12 330
 5. Reportáž: Ako sa vyrába slovenské akostné víno 9 465
 6. Koho výrobky naozaj kupujete v McDonald's? 9 417
 7. Karibik aj Európa: Plavte sa za dobrodružstvom 8 644
 8. Bezpečné bývanie pre rodiny s deťmi? Na toto nezabudnite 8 257
 9. Zaúča výčapníkov vo svete: Odfláknuté pivo zákazník vycíti 7 107
 10. Koľko minút pracujeme na jednu kávu či novú kuchyňu? 5 466

Téma: Igor Matovič


Článok je zaradený aj do ďalších tém Kauza vysokých cien energií

Hlavné správy zo Sme.sk

EKONOMIKA

Zo súdu zmizla veľká časť spisu ku Kočnerovej kauze Technopol Servis

Zmiznutie predĺži súdny proces a známi Mariana Kočnera tak budú dlhšie ovládať vytunelovaný majetok.

Stĺpček Beaty Balogovej

Aktivity bývalých siskárov nie sú variáciou slobody slova

Tóth ukázal, aký mizerný je "analytik".

Neprehliadnite tiež

Náter mosta za 26-tisíc eur je podľa mesta Svidník v poriadku

Oprava sa dostala aj na mimoriadne zastupiteľstvo.

Špeciálne Dobré ráno

V Klariskom kostole sa ukrýva poklad (čo neviete o Bratislave)

Aké boli dejiny nášho hlavného mesta.