SME
Nedeľa, 17. október, 2021 | Meniny má HedvigaKrížovkyKrížovky
AKTUALIZOVANÉ

Vláda sa meniť nebude, parlament premiéra neodvolal (minúta po minúte)

Návrh Igora Matoviča podporilo 60 poslancov, proti bolo 70.

Prečítajte si tiež: Danko pre Matovičov obrázok prerušil odvolávanie Fica Čítajte 

Odvolávanie premiéra sme sledovali minútu po minúte:

00:45 Z prítomných 130 poslancov hlasovalo proti 70, za hlasovalo 60 poslancov. Národná rada nevyslovila nedôveru premiérovi Ficovi. Schôdza sa skončila. Ďakujeme za pozornosť, minútu po minúte sme ukončili.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Skryť Vypnúť reklamu

00:44 Začína sa hlasovanie o nedôvere premiérovi.

00:28 Béla Bugár ukončil rozpravu, vyhlásil 15-minútovú prestávku, po ktorej sa bude hlasovať o vyslovení nedôvery premiérovi Ficovi.

00:15 Poslanec Peter Marček bude hlasovať proti odvolaniu premiéra.

23:21 Rozprava potrvá bez prípadných faktických poznámok ešte maximálne 100 minút. Do ústnej časti debaty sa totiž prihlásilo desať poslancov, pričom podľa nového rokovacieho poriadku majú v tejto fáze diskusie na svoje vystúpenie maximálne desať minút.

Anketa:
Mal by premiér niesť zodpovednosť za kauzu s cenami energií?
Áno
3500
Nie
654
Hlasovalo: 4154
Hlasovanie otvorené:
od: 16.02.2017 14:17

22:48 Keď bola strana Smer na čele s jej predsedom Robertom Ficom v opozícii, tiež zvolávala mimoriadne schôdze na odvolanie členov vtedajšej vlády. Upozornil na to Gábor Grendel (OĽaNO-NOVA) s tým, že v minulosti Fico z pozície opozičného poslanca nehovoril o zbytočnosti takýchto schôdzí.

Skryť Vypnúť reklamu

"Premiér Robert Fico vopred avizoval, že sa tejto schôdze nezúčastní. Odôvodnili ste to tým, že ide o opozičné divadlo. Ale myslím si, že z vašej strany ide skôr o zastierací manéver. V skutočnosti sa tejto diskusii vyhýbate preto, lebo nemáte energiu. Niet väčšieho dôkazu, že na to nemáte, ako odchod z rokovacej sály. Buď je to prejav zbabelosti alebo prejav neúcty voči Ústave SR a parlamentu," odkázal neprítomnému Ficovi v pléne Grendel.

Pán premiér, ste odtrhnutý od reality, vôbec neviete, ako žijú ľudia.

Anna Verešová (OĽaNO)

22:34 Poslanec Sme rodina Peter Pčolinský cituje ľudí, ktorí píšu dôvody, prečo by mal premiér Fico odstúpiť. Ľuďom chýba šanca na dôstojný život a uplatnenie, hnevá ich strata ideálov, odliv mladých ľudí, korupcia, rozkrádanie, nevyriešené kauzy, či žiaden príspevok k ich vyšetrovaniu.

Podľa vlastných slov dostal vyše 380 komentárov.

Skryť Vypnúť reklamu

21:43 Veronika Remišová poukázala na zákaz hazardu v Bratislave, ktorý neprešiel a povedala, že toto je ukážka, ako pristupuje Smer k ľuďom. Návrh na zákaz podľa nej neprešiel aj vďaka poslancom Smeru v mestskom zastupiteľstve.

Prečítajte si tiež: Hazard v Bratislave ostáva, jeho zákaz neprešiel Čítajte 

21:36 "Pán premiér, ste odtrhnutý od reality, vôbec neviete, ako žijú ľudia," hovorí Anna Verešová z OĽaNO. Cituje príklad staršej ženy, osamelej matky s deťmi a ich výdavky na život. Poslankyňa tiež obvinila premiéra, že "kašle" na mladých ľudí. Bytovému problému podľa nej venoval jednu vetu.

"Svedčí to o katatrofálnom riadení štátu počas vášho premiérovania," povedala Verešová. "To, že v parlamente je extrémistická strana, je váš výsledok," dodala.

Skryť Vypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Politici museli vedieť o prudkom zvyšovaní cien energií Čítajte 

21:10 Schôdza pokračuje za prítomnosti niekoľkých poslancov v rokovacej sále. V rozprave vystúpia ešte desiati písomne prihlásení opoziční poslanci, po nich môžu vystúpiť ešte ďalší ústne. Odvolávania sa teraz nezúčastňuje žiadny z koaličných poslancov, okrem podpredsedu parlamentu Andreja Hrnčiara (Most-Híd), ktorý vedie schôdzu.

Poslanci budú rokovať, pokým sa neskončí rozprava a neodhlasujú, či sú za, alebo proti zotrvaniu premiéra Fica vo funkcii.

21:06 Ďalší poslanci sa odvolávajú na príbehy ľudí.

Svedčí to o katatrofálnom riadení štátu počas vášho premiérovania.

Anna Verešová (OĽaNO)

20:49 "Skutok sa nestal, Pavol Paška a Bašternák cítia vašu ochranu viac, ako ju cíti obyčajný otec rodiny, alebo krajčírka či lekárka," cituje z blogu Ľudmily Kolesárovej poslanec Eduard Heger (OĽaNO). "Prajem vám otvorené oči. A dušu, ak vám z nej niečo ostalo," prečítal na záver.

Skryť Vypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Kaliňák: Neodstúpim, kým budem mať dôveru voličov a koaličných partnerov Čítajte 

20:12 "Ste ultrapravicová vláda," povedala Erika Jurinová. Obyčajní ľudia podľa poslankyne vládu nezaujímajú, zaujímajú ju len mecenáši.

20:11 Koaliční poslanci sa zatiaľ do diskusie nezapájajú. Žiaden z nich sa do rozpravy písomne neprihlásil a takmer vôbec nereagujú ani cez faktické poznámky. Koaličná SNS na sociálnej sieti uviedla, že mimoriadna schôdza pokračuje bez porušenia rokovacieho poriadku.

20:08 Odvolávanie premiéra 14. februára bolo podľa poslankyne Eriky Jurinovej (OĽaNO) obvinenie od milióna ľudí, ktorí mali vysoké faktúry. Jeho absenciu označila za ignorovanie ľudí.

Prečítajte si tiež: Holjenčík upravil ceny na Ficov rozkaz. Potichu to spravil iba na rok Čítajte 

19:46 "Ste zlý premiér a je na to tisíc dôvodov. Ale dnes vás budeme odvolávať za jeden," povedala v pléne Jana Cigániková z SaS. Upozornila, že vládu už dávnejšie upozorňovali na problémy v energetike, no podľa nej premiér na to nereagoval. Celá Európa má podľa poslankyne nižšie ceny energie, len my máme stabilné, stabilne drahé.

Skryť Vypnúť reklamu

Problémy v energetike ešte len začínajú.

Karol Galek (SaS)

Premiér podľa Cigánikovej potrebuje ľudí, ktorí sú závislí od jeho milodarov.

19:33 V rozprave vystúpil Ľubomír Galko (SaS) označil neprítomnosť Roberta Fica za zbabelosť. Koaličných partnerov Smeru sa pýta, či im to stojí za to nechať sa stiahnuť do úpadku, v ktorom Smer už podľa neho je. "Je čas stranu Smer vymeniť," povedal.

19:24 Problémy v energetike ešte len začínajú. Myslí si to poslanec za stranu Sloboda a Solidarita (SaS) Karol Galek. „Na svedomí to má práve tá vyhláška, ktorá má podľa premiéra všetko vyriešiť. Bola zverejnená minulý týždeň a musím povedať, že v odbornej verejnosti sa postarala o poriadny rozruch,“ povedal v rámci parlamentnej rozpravy Galek.

Myslí si, že existuje veľa odberateľov, ktorí si vrátením k cenovej vyhlášky v elektroenergetike z minulého roka pohoršia. Podľa neho sa vláda na čele s premiérom snaží retroaktívnou vyhláškou len zakryť skutočné problémy v cenovej regulácii.

Skryť Vypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Holjenčík radil vodárňam ako zdražiť vodu Čítajte 

17:31 Aj pri cenách za energie na úrovni roku 2016 sú podľa lídra Sme rodina Borisa Kollára ľudia okrádaní, a to minimálne o 30 percent. "Keď premiér zareagoval na ceny a odvolal šéfa regulačbého úradu Jozefa Holjenčíka a hovorí nám všetkým, že to vyriešil, ceny sa vrátia na rok 2016 a všetko je v poriadku, nič nie je v poriadku," zdôraznil Kollár.

Ceny roku 2016 totiž podľa neho rovnakým spôsobom okrádajú ľudí, ako ich mali okrádať ceny v roku 2017.

17:08 Slovo má podpredsedníčka parlamentu Lucia Ďuriš-Nicholsonová. Rozpovedala príbeh o hornonitrianskych baniach a Jánošovej kauze alobal.

Prečítajte si tiež: Ľudia platia veľa za elektrinu. Pre štedré dotácie od štátu pre bane Čítajte 

16:40 Obetovanie Jozefa Holjenčíka Jane Kiššovej z SaS nestačí. Tvrdí, že iba plnil príkazy Roberta Fica a bol jeho chránencom. A preto by mal skončiť tiež. Energetickú politiku na Slovensku považuje za chaotickú.

Skryť Vypnúť reklamu

Vyzvala koaličných poslancov, aby sa zamysleli nad argumentmi, ktoré prednáša opozícia, aby bol premiér zbavený funkcie. "Dokedy budete svojím nekonaním a mlčaním podporovať túto korupčnú a nekalú regulačnú politiku?" spýtala sa koaličných poslancov Kiššová.

16:25 Do rozpravy sa prihlásilo 21 poslancov.

16:21 Premiér na margo kauzy cien energií zopakoval, že koalícia použila politický tlak a na základe tohto tlaku sa urobili náhradné rozhodnutia.

"Monitorujeme ich, lebo vláda nemá možnosť vstupovať do cenových konaní. Ak sa ukáže, že neboli napravené krivdy, opäť budeme vytvárať primeraný tlak," dodal.

"Účelom tejto schôdze je vyvolať konflikt a a ešte hlbšiu apatiu voči štandardným stranám."

Skryť Vypnúť reklamu

"Obraciam sa na koaličných poslancov, najmä na poslancov Smeru, aby sa nenechali do toho vtiahnuť. Vieme, o čo Matovičovi a iným ide. O chaos a rozvrat, lebo nemajú čo iné ponúknuť. Prosím poslancov, aby sme sa išli venovať normálnej robote," vyzval Fico a z rokovacej sály odišiel.

Nasledovala ho aj väčšina koaličných poslancov.

16:13 "Je to len rešpekt k ústave, že som tu s vami. Rešpekt k navrhovateľom totiž nemôžeme mať," začal premiér svoju reč. Matovičov prejav označil za tri hodiny prázdnych rečí.

Odmietol aj obvinenia, že pod jeho vedením sa vo veľkom rozdávali licencie na prevádzku solárnych elektrární. „Vy ste asi všetci spadli z duba a poriadne vysokého,“ reagoval na Matovičove vyjadrenia. "Podstatná časť fotovoltiky bola nainštalovaná v roku 2011. To ste robili vy," odkázal.

Skryť Vypnúť reklamu

16:09 „Konečne začnite robiť niečo pre ľudí,“ ukončil svoj dlhý prejav Matovič. Slovo dostal premiér Robert Fico.

16:01 Vystúpenie Igora Matoviča ako predkladateľa návrhu trvá už tri hodiny.

15:42 Premiérovi spočítal tri hriechy v energetike za miliardy eur - konkrétne škodu za 44,5 miliardy za desať rokov Ficovej vlády.

15:36 Matovič sa obul aj do slnečných elektrární a rozdávania licencií.

15:00 Igor Matovič už reční dve hodiny. Ďalej hovorí o „utopených“ peniazoch v Mochovciach - tvrdí, že tú elektráreň nepotrebujeme.

14:58 Matovič opäť hovorí o Ficovom byte v Bonaparte. Tvrdí, že len zariadenie bytu má mať hodnotu milión eur. Hovorí o knižnici za 15-tisíc a drahých stoličkách.

14:50 „Buď ste cynici, ktorí chceli ľudí iba okradnúť, alebo ste absolútni diletanti,“ odkázal poslancom koalície Matovič. „Vy chcete byť hrádzou k extrémizmu?“ pýta sa. Začnite sa starať o problémy skutočných ľudí, radí premiérovi Ficovi.

Skryť Vypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Podpora baní či zelenej energie. Chaos v cenách môže elektrinu predražiť Čítajte 

14:38 Podľa Matoviča v kauze cien energií išlo o klasický biznis. "Do orgánov energetických spoločností dosadzujete čisto po politickej línii. Dosadili ste tam neschopných ľudí, svojich "pusipajtášov". Zo štátu ste si urobili súkromný majetok," dodal Matovič.

14:22 „Táto kauza je obrovské víťazstvo ľudí nad premiérom Ficom, lebo vy ste ich odvrhli. Vy ste zabudli na reálne osudy ľudí, ktorí žijú z ruky do úst,“ tvrdí Matovič. Líder OĽANO hovorí o hlasovacích strojoch a nie sociálnych demokratoch. „Zrušte si tú skratku za názvom strany.“

Matovič opäť premiéra vyzval, aby sa vysťahoval z komplexu Bonaparte.

14:12 Úrad pre reguláciu sieťových odvetví káže vodu a víno pije, reční ďalej Matovič.

13:38 Matovič číta viaceré prepisy relácií a citoval z článkov, ktoré boli zverejnené od 1. decembra minulého roka a upozorňovali na nárast cien energií.

Skryť Vypnúť reklamu

Z vašej strany išlo o čistú ignoráciu, hovorí. „Vy ste kryli podvod a preto nemôžete byť premiérom,“ odkázal Ficovi.

13:21 Matovič tiež premiérovi prečítal z programového vyhlásenia vlády o boji s energetickou chudobou.

Opísal príklad babičky so záhradkou, ktorá mala platiť za energie o 901 percent viac, či ľudí, čo za garáž majú platiť o 560 percent viac. Spomenul tiež príklad bytovky, ktorá má zrazu uhradiť o 1000 eur viac za spoločné priestory.

"Tých ľudí ste dostali do pasce a nechali v tej pasci trčať. A preto nemôžete byť premiérom," zdôraznil Matovič.

Z uznesenia vlády spravil Fico podľa Matoviča zdrap papiera. Sedem týždňov ste sa tvárili, že sa nič nedeje, pripomenul mu.

13:15 Pán kolega nevyprovokujete ma, reagoval na Matoviča podpredseda parlamentu Béla Bugár. „Ja som taký kľudný, aký som nikdy nebol,“ hovorí.

Skryť Vypnúť reklamu

Matovič tiež poslanca Smeru a Ficovho poradcu Erika Tomáša nazval Goebbelsom. Bugár ho upozornil, že nie v tretej cenovej krčme, ale v parlamente a takto by nemal označovať poslancov.

Matovič rozhorčene a emotívne hovorí o cynizme a hyenizme premiéra. „Zradili ste sociálnu demokraciu a sociálne cítenie. Stal sa z vás obyčajný stroj, ktorý na ľudí pozerá ako na čísla,“ odkázal Ficovi.

Prečítajte si tiež: Matovič: Pozostalí babičky nemajú nič proti fototografii Čítajte 

13:08 Igor Matovič začal svoj príhovor ospravedlnením sa za „kauzu babička.“ „Zobral som vinu na seba,“ vyhlásil. Šéf Obyčajných tvrdí, že syn dotyčnej babičky bol zhrozený, z toho ako premiér využil obrázok. Matovič na základe nových skutočností tvrdí, že nie on, ale premiér sa prejavil ako cynická hyena.

"Včera ma obvinil z hyenizmu a cynizmu, že si dovolím zneužívať mŕtvu ženu z cudzej republiky. Skutočnosť je taká, že pozostalí nemajú vôbec nič proti použitiu tejto fotky, naopak, držia nám palce. Pýtam sa Roberta Fica, akú ďalšiu výhovorku si vymyslí, aby sa nemusel zúčastniť svojej verejnej obžaloby? Podsúval Slovensku pocit, akoby rodina tejto babičky bola z použitia fotky zhrozená. Naopak, rodina nám dovoľuje používať fotku a je zhrozená, ako Fico nebohú babičku zneužil," vyhlásil skôr na tlačovej konferencii Matovič.

Skryť Vypnúť reklamu

13:00 Začala sa schôdza, ktorej programom je odvolávanie premiéra Fica. Poslanci si odsúhlasili rokovanie aj po 19. hodine.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako na rodinný rozpočet v troch jednoduchých krokoch
 2. Nie je to prvýkrát, čo sa Vám bolesť chrbta vrátila?
 3. Výber žiarovky môže mať vplyv na celkové zdravie
 4. Očarujúce Cinque Terre a jeho päť svetov
 5. K online predplatnému získate 30€ na nákup v sieti Intersport
 6. Ľudia v núdzi potrebujú pomoc, nakúpte potraviny aj pre nich
 7. ŠFRB:Výstavbu a kúpu nájomných bytov podporujeme reálnymi krokmi
 8. Pracoviská zmenila pandémia. Búšiť do klávesnice môžete aj doma
 9. Bratislavu bude sprevádzať luxus
 10. Pandémia upozornila na automatizáciu. Nahradí ľudí technika?
 1. Stropný zdvihák zlepší život všetkým imobilným ľuďom
 2. Nie je to prvýkrát, čo sa Vám bolesť chrbta vrátila?
 3. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 4. Wüstenrot rástol v predaji životného i neživotného poistenia
 5. Prvé bezbariérové fitko vo Zvolene otvára ZŤP cestu k športu
 6. Výber žiarovky môže mať vplyv na celkové zdravie
 7. Očarujúce Cinque Terre a jeho päť svetov
 8. S deťmi za zdravím do Vysokých Tatier
 9. Schodolez pre imobilných - Viete ako sa testuje?
 10. Šetrenie energie v domácnosti: Diaľkové meranie pomáha sporiť
 1. Stravovacie zlozvyky Slovákov. Odborníci radia čomu sa vyvarovať 19 327
 2. Pracoviská zmenila pandémia. Búšiť do klávesnice môžete aj doma 9 738
 3. Očarujúce Cinque Terre a jeho päť svetov 7 214
 4. V centre Bratislavy je na predaj 5-izbový apartmán. Takto vyzerá 6 363
 5. Bratislavu bude sprevádzať luxus 4 927
 6. Bratovražedná vojna navždy zmenila Ameriku 4 548
 7. Ako na rodinný rozpočet v troch jednoduchých krokoch 4 051
 8. Mäspoma a Kellys Bicycles či Bivio a Minifarma 3 747
 9. Aký polystyrén je najlepší na zatepľovanie? Sivý robí divy 3 297
 10. Odišli, ale nezabúdame. Spomínajte s Korzárom 2 870
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Poslanec Sme rodina Miloš Svrček.

Bittó Cigániková tvrdí, že reformu podporujú odborníci a rezort komunikuje s regiónmi i nemocnicami.


TASR 3m
Minister financií Igor Matovič.

Detaily o zmene v legislatíve zatiaľ koaliční partneri neprezradili.


TASR 53m
V nemocnici skončila rodina z Veličnej.

Na mieste zasahujú hasiči.


TASR a 1 ďalší 2 h

Ako sa vyvíja nákaza na Slovensku?


a 1 ďalší 4 h
Skryť Zatvoriť reklamu