BRATISLAVA. Kúpil si nové auto, no ako jedenapolročné mu ho ukradli. Stalo sa to ešte na jeseň roku 2014, o to viac Róberta Mesároša z Trnavy prekvapilo, keď mu tento týždeň prišla pokuta, že autu chýba technická a emisná kontrola. Spolu má zaplatiť 330 eur.
„Nepochopím, ako je možné, že si okresný úrad nevie zistiť, že auto bolo ukradnuté a bez akéhokoľvek overovania mi pošle pokutu,“ hovorí Mesároš.
Rozhodol sa nezaplatiť. Krádež hlásil hneď po zmiznutí auta a po nejakom čase mu z polície aj prišlo vyrozumenie, že ho nenašli. Ak sa však chce odvolať, štátne úrady si opäť samy neporadia.
„Žiadajú odo mňa potvrdenie od polície, že som krádež nahlásil,“ hovorí Mesároš.
Ministerstvo vnútra pripúšťa, že podobné prípady sa stávajú často.
„Problém je v tom, že pátracia evidencia nie je prepojená ani na evidenciu vozidiel a v systéme je tak vedené ukradnuté vozidlo so statusom 'v premávke'," vysvetlil hovorca ministerstva Petar Lazarov.
Polícia sľúbila, že sa k problému vyjadrí v najbližších dňoch.

Prepojiť systémy
Okresné úrady rozosielajú pokuty automaticky podľa údajov v Jednotnom informačnom systéme v cestnej doprave, ktorý funguje od minulého roku. Ministerstvo dopravy zaň zaplatilo takmer 30 miliónov eur.
Jednotný systém, ktorý mal zaručiť „efektívne riadenie, evidenciu a kontrolu“ však nezohľadňuje pátraciu evidenciu polície.