BRATISLAVA. V našej spoločnosti je pomerne veľa prejavov extrémizmu. Najväčší problém extrémizmu je v tom, že v niektorých častiach sa tvári ako vlastenectvo.
Nie je to však tak. Tvári sa tak, ale dôsledky sú rôzne. Na diskusii o narastajúcom extrémizme z pohľadu zdravotne postihnutých ľudí to povedal minister školstva Peter Plavčan s tým, že mládeži treba vysvetľovať, aký je rozdiel medzi vlastenectvom a extrémizmom.
Financovanie exkurzií
Plavčan pre agentúru SITA zároveň uviedol, že ministerstvo školstva zatiaľ nedoriešilo, ako financovať exkurzie do koncentračných táborov a na pamätné miesta holokaustu či návštevy miest, kde boli postihnutí fašistickými represáliami Židia, Rómovia a príslušníci ostatných národov a etník.
Práve tieto aktivity pritom ministerstvo odporúčalo v dodatku k štátnym vzdelávacím programom pre gymnáziá, stredné odborné školy a konzervatóriá začiatkom tohto školského roka. Ako dodal, je viacero možností, medzi ktorými sú napríklad dotácie či financovanie z prostriedkov, ktoré škola dostáva na jednotlivých žiakov.
Otázka financovania týchto aktivít je podľa Plavčana otvorená. Ako dodal, v rámci reformy výchovy a vzdelávania sa snažia riešiť viac vecí, a toto je jedna z nich.
Navštívili miesta späté s vojnou
Plavčan vo štvrtok zároveň ocenil prínos projektu Poznaj svoju minulosť a nezabudni, ktorý organizovalo občianske združenie Pomoc človeku.
Mladí hendikepovaní ľudia v rámci tohto projektu navštívili miesta späté s druhou svetovou vojnou, napríklad nacistický tábor v Osvienčime.
Ako pre agentúru SITA povedala autorka projektu Monika Ščevovichová, cieľom bolo dať zdravotne postihnutým ľuďom možnosť spoznať históriu priamo tam, kde sa písala, a rozprávať sa s odborníkmi o súvislostiach s extrémizmom.
Projekt podľa nej má pokračovať aj v budúcnosti. Po celom Slovensku plánujú robiť so zdravotne postihnutými besedy so zameraním na extrémizmus.