BRATISLAVA. Nedbali na hlas 136-tisíc obyvateľov Bratislavy, ktorí si v petícii želali zákaz herní, no tvrdia, že ich názor chcú vypočuť.
Poslanci metského zastupiteľstva, ktorí svojím štvrtkovým hlasovaním zabetónovali herne v hlavnom meste, sa vraj budú snažiť, aby petícia nevyšla nazmar.
Na najbližších rokovaniach sa pokúsia presadiť prísnu reguláciu hazardu.
Hlasovanie
- Z celkového počtu 45 poslancov sa zaprezentovalo 41 poslancov.
- 24 poslancov hlasovalo za prijatie návrhu.
- 17 poslancov buď nehlasovalo alebo sa zdržalo.
- Aby návrh prešiel, bolo treba 25 hlasov prítomných poslancov.
"Tak, aby zmizli herne, ktoré ľuďom prekážajú, ale nevznikol priestor na nelegálny hazard úplne bez kontroly," vysvetľuje poslanec Martin Chren, ktorý za plošný zákaz nehlasoval.
Chren spolu s ďalšími 16 poslancami, ktorí návrh nepodporili, boli za zrušenie herní na sídliskách, ale zo zákazu chceli vyňať kasína.
Za trvaním na plošnom zákaze hazardu vidia niektorí z nich snahu poslancov pripísať si dobré body u voličov.
Plošný zákaz presadzovali najmä poslanci za pravicové koalície. V Bratislave bolo minulý rok 166 herní.

Hanulík: Petícia nebola o kasínach pre Japoncov
Petíciu, ktorú rozbehol primátor Ivo Nesrovnal (nezávislý) spolu so starostami bratislavských mestských častí v máji 2015, sprevádzal škandál so zmiznutím asi tretiny hárkov z bratislavského magistrátu. Z pôvodných 136-tisíc podpisov bolo platných čosi vyše 98-tisíc hlasov.
"Absolútne sme petíciu brali do úvahy, preto sa o tom celý deň rokovalo a všetci poslanci boli za nejakú formu regulácie hazardu," hovorí Chren. Problém vidí v tom, že Nesrovnal nepristúpil na to, aby sa hlasovalo o čiastkových zákazoch, ale trval na plošnom zrušení herní aj kasín v hoteloch.
Zákaz kasín podľa ďalšieho poslanca Petra Hanulíka zo Smeru, ktorý návrh nepodporil, nepožadovali ani ľudia v petícii. Tá podľa neho zdôrazňovala hazard, ktorý ruinuje rodiny z finančného hľadiska.