BRATISLAVA. S obťažovaním detí na internete si štát nevie rady. Kým mimovládne organizácie a znalci hovoria o pomerne rozšírenom jave, ktorý sa rozmohol spolu s internetom, postihovanie zaostáva.
Polícia za minulý rok vyšetrila jediný takýto trestný čin, pričom aj nahlásených ich mala len päť. Jeden prípad sa podarilo vyriešiť aj začiatkom tohto roka, hovorí policajná hovorkyňa Denisa Baloghová.
Ide o takzvaný grooming, teda snahu vyvolať v dieťati falošnú dôveru a pripraviť ho na schôdzku, ktorej cieľom je pohlavne ho zneužiť. Hrozí zaň troj- až päťročné väzenie.

„Obťažovanie nie je v Trestnom zákone ako samostatný trestný čin zadefinované,“ vysvetlila Baloghová dôvody, pre ktoré polícia nevie osobitne opísať ďalšie formy obťažovania detí na internete.
Dôvodom nízkych čísel nie je len slabá práca polície, ale aj obava detí nahlasovať obťažovanie, s ktorým sa stretli, hovorí súdny znalec Eduard Jenčo. „Deti sa cítia samy vinné a hanbia sa za to. Je to už aj psychologický problém,“ vysvetľuje Jenčo.
S problémom mlčania detí o obťažovaní sa boria aj mimovládky a rôzne organizácie zamerane na pomoc deťom pri komunikácii vo virtuálnom prostredí.