SME

Matečná chce antimnožiteľský zákon pribrzdiť

Matečná považuje novelu za nešťastnú, ale s dobrým úmyslom.

Ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná.Ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná. (Zdroj: SME - Gabriel Kuchta)

BRATISLAVA. Ministerstvo pôdohospodárstva sa snaží pribrzdiť tzv. antimnožiteľský zákon a vysvetľovať dôvody tak, aby mal prezident Andrej Kiska relevantné podklady na vrátenie právnej normy do parlamentu.

Na sobotňajšom brífingu v Bratislave to uviedla ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná (nominantka SNS) v reakcii na novelu z dielne SaS, ktorú parlament definitívne schválil 14. februára.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Prečítajte si tiež: Chovatelia: Sprísnený zákon o psoch nič nevyrieši Čítajte 

Nešťastná novela

"Je to novela nie veľmi šťastná, hoci s dobrým úmyslom. Ministerstvo upozorňovalo, že máme v legislatívnom pláne úloh novelu zákona o veterinárnej starostlivosti, ktorá by to riešila komplexne. Táto novela nedáva možnosť kontroly chovateľov a množiteľov a zákon preto nie je dokonalý," povedala.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa Matečnej je chyba v tom, že podľa právnej normy každý, kto množí a chová psy, si má založiť živnosť. "Medzi chovateľmi sú však ľudia, ktorí to robia len pre vlastné potešenie a občas sa im stane, že majú väčší počet vo vrhu a šteňa predajú. Kvôli tomu však potrebujú živnosť," upozornila.

Podobne to vidí aj prezident Slovenskej kynologickej jednoty Jozef Jursa.

"Mrzí nás, že zákon stavia na jednu úroveň množiteľov psov a našich chovateľov. Uznávame, že sú problémy s ľuďmi, ktorí chovajú psy v nehumánnych podmienkach, ale drvivá väčšina našich chovateľov sú tí, ktorí do jednoty vstúpili dobrovoľne a podriaďujú sa našim pravidlám. Ich príjem z predaja psov je len príležitostný a povinnosť zakladať živnosť by pre nich mohla byť likvidačná," povedal Jursa s tým, že vynovený zákon im obmedzuje možnosť vykonávať svojho koníčka.

SkryťVypnúť reklamu

Aj predsedu Klubu chovateľov slovenských čuvačov Jaroslava Matyáša mrzí, že zákon stavia množiteľov a organizovaných chovateľov na jednu úroveň. "Pripadá mi to, akoby chovateľom dával zákon legalizáciu, že zaplaťte si živnosť a robte to ďalej. Organizovaní chovatelia však majú údaje o chovoch a sú pod kontrolou," dodal.

SaS sa bráni

SaS v reakcii na kritiku svojej novely uviedla, že Slovensko sa stalo "hundenmafiou" pred celou Európou a tzv. antimnožiteľský zákon konečne poskytne prehľad o tom, kto, ako a v akom rozsahu chová a predáva psy. Liberáli tvrdia, že bežní chovatelia psov boli do antimnožiteľského zákona doplnení až na základe stanoviska vlády.

"Vyvinuli sme maximálne úsilie, aby sa definitívna podoba zákona čo najviac priblížila predstavám ochrancov zvierat i chovateľov psov. Na Slovensku vzniklo chovateľské eldorádo a stali sme sa najväčším ilegálnym vývozcom šteniat. Pôvodný návrh SaS sa týkal len množiteľov, ktorí nie sú združení v chovateľských zväzoch a nemajú oficiálne chovné stanice. Vláda vo svojom stanovisku takéto delenie odmietla. Preto v pozmeňovacom návrhu bola zavedená povinnosť živnosti pre všetkých chovateľov," vysvetlil spolupredkladateľ novely Martin Poliačik (SaS) s tým, že na danú tému boli navrhovatelia pripravení rokovať a s touto požiadavkou kontaktovali aj ministerku Matečnú ešte vlani v novembri.

SkryťVypnúť reklamu

Názor SaS je, že každý príjem má byť zdanený a platí to aj pre chovateľov psov, ktorí doteraz požívali neštandardné výhody, keďže sa na predaj šteniat nevzťahovali dane a chov bol neregulovaný.

"O zákone sme naďalej pripravení rokovať. Ide nám hlavne o to, aby po siedmich rokoch našej snahy konečne prestali trpieť a zomierať psy v hrozných podmienkach. Do mája, kedy má zákon vstúpiť do platnosti, je čas ho upraviť. My sa len potešíme, keď sa myšlienkou vrátime čo najviac k nášmu pôvodnému návrhu," doplnil Poliačik.

Či protimnožiteľský zákon postihne aj poctivých chovateľov, záleží podľa jeho slov najmä na postoji vlády. "Tá predsa podľa vlastných slov dosahuje vysokú úspešnosť v kontrole a postihovaní daňových podvodníkov. Na tieto kontroly môže následne nadviazať dohľad nad podmienkami chovu a zistené nedostatky budú môcť štátne orgány trestať," uzavrel.

Gabriela Matečná

Štátna tajomníčka ministerstva životného prostredia Gabriela Matečná, štátny tajomník Filip Kuffa.

Na ministerstve ostávajú dvaja štátni tajomníci, Filip a Štefan Kuffovci.


TASR a 1 ďalší 43
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 529
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 193
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 702
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 874
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 968
  6. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 2 790
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 797
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 472
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu