BRATISLAVA. Ak vládna koalícia nedá do poriadku energetiku, líder SNS a predseda parlamentu Andrej Danko jej súčasťou radšej nebude.
Povedal to v nedeľňajšej diskusnej relácii TA3 V politike s tým, že ak by vtedajší šéf Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) Jozef Holjenčík neoznámil, že sa vzdáva funkcie, Danko bol pripravený v spolupráci s opozíciou vyzvať ho na odchod.

Trestnoprávny dopad
"Premiér Robert Fico (Smer-SD) roztrhal faktúru, ja by som roztrhal Holjenčíka. Ale Jozef Holjenčík ešte neskončil, nech sa pripraví na trestnoprávny dopad," avizoval Danko a doplnil, že ak sú pravdivé informácie, že Holjenčík na tom profitoval, nič mu nepomôže.
Danko zároveň bude tlačiť na to, aby sa urobili poriadky so spoločnosťou Energetický a průmyslový holding (EPH), čo je súkromný spoluvlastník SPP-Distribúcia, Slovenských elektrární či Stredoslovenskej energetiky.
"Je nešťastie, že títo dravci do našej energetiky vošli, a to za vlády Smeru-SD. Chcem teda, aby súčasná koalícia získala tieto podiely naspäť pre štát. Nechcem, aby nás dobehlo ich úverové zaťaženie a drancovanie cez dividendy. Ak to nedáme do poriadku, radšej v koalícii nebudem," varoval.
Predseda SNS priznal, že v koalícii po kauze s cenami energií prišlo k ochladeniu v komunikácii. "Úprimnosť SNS nemôže byť Smerom-SD ani Mostom-Híd vnímaná ako zákernosť. To, čo poviem koaličným partnerom, nemám problém povedať nahlas. Je to poctivejšie a čestnejšie ako veci zakrývať," konštatoval.
K energiám hovoril aj Paška
O kauze cien energií sa diskutovalo aj v relácii RTVS O 5 minút 12.
"Očakávali sme rýchlejšiu odozvu zo strany vlády voči podnetom, ktoré prichádzali. Významnú úlohu tu zohrali médiá, ktoré prinášali analýzy už vopred a naznačovali, že ten problém tu bude. SNS sa pýtala premiéra, či má energetiku a to, čo sa deje v ÚRSO, pod kontrolou. Povedal, že áno. Naše podnety odkladal s tým, že Holjenčík by sa toho nedopustil. Ale stalo sa. Zrejme tá komunikácia medzi ÚRSO a ministerstvom hospodárstva bola komplikovanejšia, preto prepukla viac-menej až v januári," povedal podpredseda SNS Jaroslav Paška.
Na otázku, či sú v koalícii už spory okolo tejto kauzy zažehnané, Paška odvetil, že koalícia je na začiatku komunikácie o novom usporiadaní energetickej politiky. "Musíme viac obhajovať záujmy občanov. Ukazuje sa, že do energetiky vstúpili subjekty, ktoré svoj biznis vnímajú ako dojnú kravu a nezaujíma ich, ako žijú ľudia v tejto krajine," konštatoval.
Poslanec Smeru-SD exminister hospodárstva Ľubomír Jahnátek zdôraznil, že hneď ako sa premiér okolo 10. januára o probléme s cenami energií dozvedel, okamžite volal ministrovi hospodárstva Petrovi Žigovi (Smer-SD) aj Holjenčíkovi, aby mu podali informáciu, čo sa stalo. "Rozdiel medzi koalíciou a opozíciou je v tom, že opozícia môže každý deň zvolať tlačovku a povedať svoj názor. Má na to právo a využila to. Ale ak má vláda zasiahnuť, musí mať relevantné argumenty a riešenia. Vláda reagovala absolútne promptne," tvrdí.
Podľa Jahnátka to, čo vyviedol ÚRSO v roku 2016, bolo nepochopiteľné a dodal, že vyššie ceny navrhované úradom mohli byť dokonca nezákonné, keďže cenové konanie bolo dokončené podľa iného predpisu, ako sa začalo. "Bol teda porušený právny poriadok, ale to už musia posúdiť právnici. Občanom sa vrátia ceny do roku 2016, ale Holjenčík môže mať problémy z toho, že tento postup takto zbabral," pripustil Jahnátek.
Opozičný poslanec Karol Galek (SaS) je však presvedčený, že vláda mohla a mala konať skôr.
Šéf OĽaNO-NOVA Igor Matovič je presvedčený, že morálnymi víťazmi celej energetickej kauzy sú ľudia, ktorí vyhrali svoj boj nad Robertom Ficom (Smer-SD). "Premiér 49 dní ignoroval problém, tváril sa, že neexistuje a že sa nikomu faktúry nezvyšujú," zdôraznil. Líder Obyčajných zároveň odmietol tvrdenia koalície, že mimoriadna schôdza venovaná odvolávaniu premiéra, bola zbytočná. "Ak by sme si povedali, že mimoriadka je v takejto situácii zbytočná, potom je zbytočná opozícia. Toto je ale naša úloha, musíme si robiť svoju prácu. Dosiahli sme nakoniec to, že Fico musel kapitulovať," povedal.

K rokovaciemu poriadku
Danko zopakoval, že zmeniť Rokovací poriadok NR SR malo zmysel a podľa jeho slov to potvrdilo aj nedávne dianie v parlamente.
"Ukázalo sa, že NR SR je schopná prerokovať 90 návrhov zákonov v pomerne krátkom období. Podarilo sa nám vrátiť do parlamentu kultúru a distingvovanosť. Aj opozícia si uvedomila, že niektoré procesy treba v parlamente zmeniť," myslí si.
Šéf parlamentu zdôraznil, že on je z titulu svojej funkcie zodpovedný za poriadok v rokovacej sále.
"Aby naše deti nevideli parlament, kde si poslanci nadávajú do skunkov a špinavcov. NR SR je výkladná skriňa a keď ľudia budú vidieť, že sa správame nedôstojne a nedodržujeme zákony, čo potom od nich chceme?" pýtal sa.
Aj preto je Danko na zmeny v rokovacom poriadku hrdý. "Ukázalo sa, že individuálny poslanec si nemôže robiť, čo chce. Nemyslím si, že problémy v spoločnosti sa majú riešiť kričaním, hašterením a billboardmi," podotkol.
Danko chce ísť ďalej a zákonom sprísniť aj fungovanie politických strán tak, aby bolo možné hovoriť o väčšej transparentnosti. "Ak politická strana dostane milióny od štátu, ľudia musia vidieť, kam tie peniaze idú. Musia vidieť, či si Danko berie peniaze domov, tak ako to robí líder OĽaNO-NOVA (Igor Matovič, pozn. TASR). Do súťaže politických strán sme totiž pustili eseročky a ľudí, ktorí nemusia hľadať kompromis," dodal.