Pytagorova veta obsahuje 24 slov, Otčenáš – 66 slov, Archimedov zákon – 67 slov, Božie desatoro – 179 slov, Americká deklarácia o nezávislosti – 1300 slov, Ústava USA a jej dodatky – 7818 slov, Vyhláška Európskej únie o predaji kapusty – 26 911 slov.
Európska byrokracia je častým zdrojom posmeškov. Niekedy oprávnených ale niekedy vymyslených.
Ak by takáto vyhláška existovala, potom by bol vtip naozaj vtipný, pretože by bol namieste. Európska únia však žiadnu takúto vyhlášku o kapuste nemá.
Existuje iba nariadenie č. 1591/87 o štandardoch kvality niektorých druhov zeleniny vrátane kapusty, ktoré obsahuje 5000 slov. Takisto existujú technické normy, napr. norma Európskej hospodárskej komisie OSN týkajúca sa kvality kapusty a kelu (500 slov).
Narazili ste na hoax?
Dajte nám o ňom vedieť na hoax@sme.sk.
Právne a technické normy jednoducho nebývajú vždy stručné, keďže musia pamätať na všetky eventuality. Mimochodom taký náš, slovenský zákon o odpade má vyše 73-tisíc slov.
Povrchnosť a nepravosť tvrdenia v hoaxe prezrádzajú aj vecné chyby – Pytagorova veta obsahuje 16 slov, Archimedov zákon (hoax obsahuje termín Archimedova veta) ich nemá 67 ale len 24. Otčenáš v slovenčine obsahuje 50 slov, zhodou okolností takisto aj v latinčine.
Vymyslený hoax o európskej „megavyhláške“ na zbytočnú tému skrátka nemá žiadne racionálne poslanie, jeho cieľom je iba vyvolať negatívnu emóciu voči Európskej únii, voči byrokratickému Bruselu.
Nie náhodou obiehal v britských médiách a na sociálnych sieťach pred brexitom a prispel tak k jeho výsledku.
Žijeme vo svete, keď sa zásadné rozhodnutia dejú aj pod vplyvom nesprávnych informácií, alebo dokonca lží. Ozaj, ktoviekoľko slov budú obsahovať právne normy spojené s vystúpením Veľkej Británie z EÚ.
Popísaných hárkov papiera je už dnes nepochybne viac než listov v kapustnej hlave.

Beata
Balogová
