SME

Cisárova manželka Sisi: čo je mýtus a čo pravda o jej živote

Alžbeta Bavorská prezývaná Sisi žila akoby dva rôzne životy.

Sisi v korunovačných šatách. (Zdroj: WIKIMEDIA/CC)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

A lžbeta Bavorská z rodu Wittelsbachovcov, manželka cisára Františka Jozefa, žila akoby dva životy. Jeden ako oficiálna reprezentatívna osoba – priam inštitúcia, akou bola cisárovná podľa protokolov.

Druhý život žila ako grófka Hohenembsová. Pod týmto menom Alžbeta cestovala takmer po celej Európe, unikajúc pred povinnosťami toho prvého života.

Autentické informácie o mladosti Alžbety sa síce zachovali v spomienkach jej príbuzných, ale v budúcnosti boli prekryté vyfabulovaným oficiálnym obrazom cisárovnej. Podľa tohto bola Alžbeta, dieťa narodené ako jezuliatko na Štedrý večer, obdarená mnohými nadaniami.

Viac podobných článkov nájdete na SME+. Vznikajú vďaka vašej podpore. Ďakujeme.

Na dievča s dátumom narodenia 1837 dostala pomerne slušné vzdelanie, bola sčítaná, zaujímala sa o umenie, hoci sama uprednostňovala fyzické aktivity pred intelektuálnymi.

Na detstvo v rodičovskom dome spomínala Alžbeta iba v najlepšom. Celý život si uchovávala väzby na rodné Bavorsko a na rozdiel od chladných vzťahov s členmi rodiny Habsburgovcov udržiavala vrelé vzťahy s Wittelsbachovcami.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Na Alžbetu mal silný vplyv otec. Muž s univerzitným vzdelaním, filozof, básnik, kultivovaný cestovateľ a etnograf, stúpenec pestovania zdravého stravovania, gymnastiky a cvičenia, uprednostňoval vo výchove svojich detí rozvíjanie ich prirodzených talentov pred systematickým učením.

Bol to muž obdarený mnohými schopnosťami, ktoré však prehlušilo jeho ľahkovážne sukničkárstvo a nezáväzné, respektíve nezodpovedné správanie. Morálnou autoritou v rodine bola matka, sestra rakúskej cisárovnej Žofie, matky Alžbetinho budúceho manžela.

Rozprávková svadba a zlatá klietka

Práve tento sesterský vzťah bol na počiatku manželského zväzku, hoci v inej kombinácii svojich detí. Cisárovná-matka chystala pôvodne synovi za manželku Helenu, staršiu dcéru svojej sestry. Stretnutie však dopadlo inak.

František Jozef sa zaľúbil do svojej mladšej sesternice Alžbety. Ani nie šestnásťročná Alžbeta prijala jeho dvorenie a mladý pár po krátkej známosti a vybavení dišpenzu od pápeža, predsa len to boli deti dvoch sestier, ohlásil zasnúbenie.

Svadba 23-ročného cisára s mladučkou očarujúcou snúbenicou sa konala 24. apríla 1854 vo Viedni. Bola to spoločenská udalosť roka. Každý chcel vidieť krásnu dvojicu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Príbeh o láske na prvý pohľad sa stal okamžite populárny a pár snov vstupoval do prístavu manželského za prítomnosti tisícok zvedavcov. Dátum stojí za zapamätanie si aj v inej súvislosti. Z príležitosti cisárskej svadby bol v krajine zrušený výnimočný stav, ktorý trval od roku 1849.

Krátko po rozprávkovej svadbe sa ukázali rozdiely temperamentu, výchovy a odlišnosť záujmov mladej dvojice. Hoci cisár miloval svoju ženu celý život, nedokázal sa svojím správaním ani len priblížiť k jej predstavám o spolužití.

Alžbeta sa necítila vo Viedni dobre, nevedela si zvyknúť na dvorný protokol a zasahovanie cisárovnej-matky do života mladomanželov. Nasledujúce tri tehotenstvá a pôrody ich vzťahy nielenže neupevnili, ale naopak prehĺbili nezhody a odcudzovanie.

V priebehu štyroch rokov prišli na svet Žofia (1855), Gizela (1857) a Rudolf (1858).

Svokra sa chopila nielen výchovy detí, ale usilovala i o prevýchovu nevesty. Detsky nezrelá Alžbeta nebola pripravená na úlohu manželky, matky ani cisárovnej. Napätie sa stupňovalo a po smrti dvojročnej prvorodenej dcérky sa Alžbeta nervovo zrútila.

Manželské vzťahy, ale i materské povinnosti Alžbetu nenaplnili a začala utekať od rodinného života.

Alžbeta ako cisárovná

Manžel a postupne i dvor neprítomnosť a výstrelky cisárovnej tolerovali. Hlavným argumentom bolo jej podlomené zdravie, čo sa však vylučovalo s tvrdými dávkami športových aktivít.

Úplne uniknúť povinnostiam cisárovnej nebolo možné. O politiku sa vo všeobecnosti vôbec nezaujímala, ale trikrát do nej aktívne vstúpila.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C4UGU na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Ivana Demidova si na drafte v roku 2024 vybral Montreal z celkového 5. miesta.

Mladý útočník môže nečakane nastúpiť za Montreal ešte v tejto sezóne.


Martin Turčin
Zakladatelia tímu Unibet Tietema Rockets, zľava Josse Wester, Bas Tietema a Devin van der Wiel.

Traja kamaráti točili videá, dnes sú súčasťou profesionálnej cyklistiky.


zľava Robert Lewandowski, Raphinha a Lamine Yamal

Tento tím je taký drzý, že bez výčitiek hovoria, že chcú všetko.


Na snímke je brankár Slovana Bratislava Dominik Takáč.

Vnímam to ako ďalšiu motiváciu pracovať na sebe a zlepšovať sa, reagoval.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu