BRATISLAVA. Ešte vlani v máji očakával od Richarda Sulíka ústupky v štýle jeho politiky, ak chce byť strana SaS najsilnejšia, v pondelok ju však definitívne opustil.
Poslanec Jozef Mihál, považovaný za odborníka na dane a odvody, dnes tvrdí, že Sulík „ťahá SaS mimo liberálnych vôd niekde úplne inde“. Mihál sa stále považuje za pravicového liberála a práve preto nevidí zmysel v ďalšom pôsobení v strane, ktorú spoluzakladal.
SaS sa dnes vďaka Sulíkovej protiutečenekej rétorike a kritike Európskej únie približuje podľa sociológa Martina Slosiarika k voličom antisystémových strán ako Sme rodina a neonacistickej ĽSNS.
Sulík podľa neho vie, že so svojou rétorikou u voličov nenarazí, lebo väčšina ľudí odmieta utečencov a má výhrady k fungovaniu Európskej únie. Navyše v rámci strany „sa snaží eliminovať názory, ktoré idú proti väčšine“.
Väčšina ľudí podľa Slosiarika však dáva prednosť SaS pred zvyšnými dvoma stranami pre jej odborné riešenia a ekonomický program. „V Kollárovi a Kotlebovi nevidia cestu, lebo neponúkajú odbornosť, ako krajinu posunúť vpred,“ odôvodňuje Slosiarik.
Odchod Mihála preto môže strane poškodiť, v jeho prípade je odbornosť v popredí oveľa viac než jeho humánne a liberálne názory. „To môže zneistiť časť voličov SaS, ktorí ju volili práve pre odbornosť,“ hovorí s tým, že strana môže preferenčne stratiť.

Poliačik chce diskutovať
Pri liberálneho voliča je podľa Slosiarika dôležitá najmä prítomnosť Martina Poliačika, ktorý je v SaS najvýraznejším predstaviteľom ľudskoprávnej agendy. Pripomína, že kým bude v strane, časť liberálnych voličov ju môže stále voliť.